Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Cosik dziwnego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Generalnie na co dzień takie rzeczy interpretuje się jako satelity, samoloty itp. No ale tutaj mam spore wątpliwości.
Ale do rzeczy:
Dzisiejszej nocy ok. 23:20 na południowo-zachodnim niebie na wysokości ok. 20-30 stopni zaobserwowałem "coś". Były to dwa punkty. Zupełnie niczym gwiazdy. Jeden miał jasności z -3 mag  (dlatego przykuł moją uwagę) a drugi jakieś -1 mag. Separacja obu obiektów wynosiła ok. 1-2 stopnie.
Obiekty NIE PORUSZAŁY SIę. I to mnie najbardziej zdziwiło. Normalnie wziął bym je za jakieś Iridium czy coś. No ale nie tutaj. Świeciły jasno ok. 10 -20 sekund po czym zaczęły gasnąć powoli by w przeciągu 15 sekund zniknąć całkowicie.
Podkreślam że obiekty NIE poruszały się. I to mnie najbardziej zastnanwia.

Widział to może ktoś? Wie co to mogło być?

Pozdrawiam Smile
Karol
Takie zjawiska widziałem już kilkakrotnie. Zwykle był to samolot w sporej odległości z włączonymi światłami. Wydawało się że nie porusza się i to przez kila minut.  Taki obiekt pomylił z gwiazdą właśnie na Kudłaczach  znany Ci Karolu pan P. , a ja byłem tego świadkiem  8)
Nie, to nie był samolot. Po pierwsze gdy taka samolotowa "gwiazda" gaśnie najczęściej pojawiają się światła pozycyjne i widać ruch obiektu. To raz. Dwa to to, że nad miejscem z którego to widziałem przebiega podejście do pasa na okęciu. Samoloty lecą tam z przeciwnej strony.

Tak jak mówiłem. Obiekt nie poruszał się mimo iż był na znacznej wysokości (samolot w tym miejscu wyraźnie zaznaczył by swój ruch).

No i trzeba pamiętać o fakcie że obie "gwiazdy" zaczęły bladnąć równocześnie w jednakowym tempie.

Maquis

Flary od satelitów geosynchronicznych?
No i to by się nawet zgadzało.
Fakt, ktoś mi kiedyś wspominał że potrafią całkiem solidnie błyskać. No i kierunek by się zgadzał Wink
Dzięki za odpowiedź Smile

Pozdrawiam!
(30.06.07, 09:34)Karol Wójcicki napisał(a): [ -> ]No i to by się nawet zgadzało.
Fakt, ktoś mi kiedyś wspominał że potrafią całkiem solidnie błyskać. No i kierunek by się zgadzał Wink
Dzięki za odpowiedź Smile

Pozdrawiam!

13 lat mignęło jak jeden dzień! Wink  Odświeżam temat, bo w necie pojawiły się ciekawe materiały związane z tym wątkiem. Konkretnie na APOD w 2012r. Michael Kunze umieścił ciekawy time-lapse pt. Geostationary sattelites in the Swees Alps

Zafascynowany tym filmikiem usiłowałem upolować coś na GEO we własnym zakresie, ale w trudnych warunkach miejskiego smogu świetlnego (a nie pod ciemnym alpejskim niebem), co skończyło się jak na razie takimi fotkami:

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=4049.0;a...4207;image]

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=4049.0;a...4209;image]

[Obrazek: index.php?action=dlattach;topic=4049.0;a...4211;image]

... a na YT umieściłem krótkiego time-lapsa (z 16 foto): Satelity GEO

PS Pierwsza publikacja materiałów na: Polskie Forum Astronautyczne
[url=https://apod.nasa.gov/apod/ap120411.html][/url]