Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Jakie będzie następne maksimum??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

Astromiłośnik

Następne maksimum aktywności słonecznej spóźni się nawet o rok, ale będzie za to od 30 do 50 proc. silniejsze niż poprzednie - informuje czasopismo "Geophysical Research Letters".
Aktywność naszej dziennej gwiazdy zmienia się w cyklu 11-letnim. W jego maksimum na powierzchni Słońca możemy obserwować dużą liczbę plam, częste wybuchy i wyrzuty materii, która - docierając do Ziemi i wchodząc w interakcję z jej polem magnetycznym - powoduje piękne zorze polarne, ale też sporo problemów związanych z zakłóceniami pracy satelitów i łączności.

Najnowszy numer czasopisma "Geophysical Research Letters" przynosi artykuł grupy astronomów, kierowanej przez Mausumi Dikpati z National Center for Atmospheric Research. Opisuje on nowy model aktywności słonecznej określający ją i przewidujący z 98-procentową dokładnością.

Model opisuje proces tworzenia się plam, związany z przepływem plazmy (czyli obdarzonego ładunkiem elektrycznym gazu) pod powierzchnią Słońca. Proces tworzenia się plam zaczyna się na dnie strefy konwektywnej - w której materia zachowuje się podobnie jak gotująca się woda w garnku, podgrzewając się u spodu i unosząc się do góry, gdzie ma możliwość wyemitowania swojego ciepła. Skoncentrowane linie sił pola magnetycznego są wynoszone wraz z naładowaną materią i tworzą bipolarne plamy. Z czasem plamy oddalają się od równika słonecznego i toną wraz z plazmą, schodząc nawet na głębokość 200 tysięcy kilometrów, gdzie spływają znów w kierunku równika, a cały proces zaczyna się od nowa.

Model skonstruowany przez naukowców został przetestowany na danych zebranych w trakcie poprzednich cyklów aktywności słonecznej. Symulacje, oparte o dane z kilku wcześniejszych cykli, przewidywały aktywność w kolejnym z dokładnością 98 proc.

Według zespołu Dikpati, następny cykl aktywności słonecznej, oznaczony numerem 24, zacznie się pod koniec 2007 lub na początku 2008 roku. Jest to moment o około 6-12 miesięcy późniejszy niż normalnie. Maksimum jest za to spodziewane na rok 2012 i ma być aż od 30 do 50 proc. silniejsze niż to obserwowane w cyklu 23. Oznacza to, że znów możemy liczyć na duże liczby plam, zorze i problemy z komunikacją...

Innymi słowy...będzie ciekawie 8) 
---
Edit - by moherator - zmieniłem nazwę wątku na bardziej odpowiednią!

kanarkusmaximus

Astromiłośniku, a czy jakiś link - najlepiej do samej pracy można prosić?? Bardzo by się przydało!! Smile

Astromiłośnik

kanarkusmaximus

Wspomniana praca w oryginale to:
Predicting The Strength Of Solar Cycle 24 Using A Flux-transport Dynamo-based Tool,
autorzy Mausumi Dikpati, Giuliana de Toma & Peter A. Gilman,
rok publikacji 2006,
zródło Geophys. Res. Lett., 33, L05102, doi:10.1029/2005GL025221
(więc to nie najnowszy numer tego journal'a)

raczej ciężko może być ze znalezieniem tego online bez subskrypcji - ale może ktoś z Was ma dostęp np do Web Of Knowledge i tą pracę ściągnie?? Smile

Maquis

Początki tego artykułu sięgają końca zeszłego roku o ile pamiętam  :Smile

Astromiłośnik

Poprawiłem, hmmm...może jakieś zakłady? Stawiam na X50  8)

kanarkusmaximus

Ja znalazłem jeszcze ciekawszą prezentację .ppt opartą na tej pracy.
Ponieważ mój tradycyjny serwer nie zezwala na wrzucanie plików .ppt, to proponuje, by każdy zainteresowany wrzucił pod guglami 'Dikpati.ppt' a od razu znajdzie tą prezentację.

W tej prezentacji jest coś ciekawego, o czym mowa będzie dopiero w publikacji tegorocznej - mianowicie następny następny cykl, oznaczony numerkiem 25, będzie bardzo słaby... Uff, ale ci Amerykańce na Księżycu będą mieli szczęście... Smile

Maquis

(22.04.07, 12:12)Astromiłośnik link napisał(a):Poprawiłem, hmmm...może jakieś zakłady? Stawiam na X50  8)

Już było Wink
(21.04.07, 23:56)Astromiłośnik link napisał(a):Według zespołu Dikpati, następny cykl aktywności słonecznej, oznaczony numerem 24, zacznie się pod koniec 2007 lub na początku 2008 roku. Jest to moment o około 6-12 miesięcy późniejszy niż normalnie. Maksimum jest za to spodziewane na rok 2012 i ma być aż od 30 do 50 proc. silniejsze niż to obserwowane w cyklu 23. Oznacza to, że znów możemy liczyć na duże liczby plam, zorze i problemy z komunikacją...

........ no i koniec świata  Wink

Ale 24 cykl aktywności ma się zacząć prawie za rok  :-\ ?
Czyli przez ten rok prawie żadnych plam nie będzie  :'(.

Stron: 1 2 3