Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nowa w Strzelcu V5558 Sgr (N SGR 07)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
(04.07.07, 17:37)Heniek link napisał(a): [ -> ]Gdybyś zrobił fotometrię z obu zdjęć,  pożytek byłby jeszcze większy.

U mnie niestety nieprzerwany potok chmur.  Sad

Niestety też miałem tylko, krótki dostęp do nieba bez chmur.

Fotometrię ! Chętnie !
Tylko proszę o mały tutorial  8)

ps. Wiem, że moje zdjęcia w obecnym kształcie mają tylko wartość poglądową, co w przyszłości mam zamiar zmienić tylko proszę o czas Smile

EEri

Chcesz wiedzieć więcej? Proszę uprzejmie: Wink

1. Tutorial przygotowany przez p. Koralewskiego - jest naprawdę dobry!
2. Tutorial ze strony AAVSO - bardzo wyczerpujący opis, łącznie z rozważaniami czy warto zajmować się fotometrią Wink (wymagana znajomość angielskiego)
3. Wątek na Mirze, w którym toczyła się dyskusja o fotometrii.

P.S. Właśnie zauważyłem, że pierwszy link nie działa. Sad Mam nadzieję, że to tylko jakaś awaria serwera. A może ktoś ma kopię tego tekstu?
Jest nowsza wersja programu Teleauto, który można pobrać z http://www.teleauto.org/indexEn.php
Można pobrać dodatek językowy angielski, jeżeli francuski nie odpowiada.  Wink
Jak zabrać się za fotometrię tym programem można przeczytać po tym adresem http://www.teleauto.org/PhotoManuEn.php

Program jest darmowy.
Heniu program ściągnąłem i zapowiada się obiecująco. Jest tylko jeden problem w menu Analyse brakuje mi Photometry  ???

SSW

Najwyższy czas by młodzi miłośnicy, dysponujący odpowiednim sprzętem, wzięli się za porządną fotometrię CCD. Ja już jestem na to za stary i pozostanę przy "swoim".

Oto krzywe jasności AAVSO V5558 Sgr CCD (BVRI) plus wizualna SSW.  Wink
(04.07.07, 19:34)JaLe link napisał(a): [ -> ]Heniu program ściągnąłem i zapowiada się obiecująco. Jest tylko jeden problem w menu Analyse brakuje mi Photometry  ???

Pojawi się, gdy otworzysz jakieś zdjęcie.  Smile

kanarkusmaximus

(04.07.07, 19:36)SSW link napisał(a): [ -> ]Najwyższy czas by młodzi miłośnicy, dysponujący odpowiednim sprzętem, wzięli się za porządną fotometrię CCD.

Taki jest mój plan! W planach prócz gwiazd zmiennych mam także zabawę w  planetoidy, z których niektóre są bardzo... zmienne. Smile

SSW

Nowa póki co nie zamierza słabnąć. Nadal jaśniutka. Oceniłem ją przed chwilą jako ciut tylko słabszą od 7 mag.  Wink

SSW

Wygląda na to, że nowa nadal jaśnieje i w paśmie V jest już jaśniejsza od 7 mag!

zobacz wykres AAVSO

Pogoda u nas bardzo kapryśna, więc kto z obserwatorów może złapać nową w dziurze w chmurach to niech wykona ocenę jasności nowej.  Wink

(07.07.07, 13:53)SSW link napisał(a): [ -> ]Wygląda na to, że nowa nadal jaśnieje i w paśmie V jest już jaśniejsza od 7 mag!

A jednak nie daje za wygraną Wink 

A u mnie od trzech dni na przemian leje i wieje :'(  Dopiero dzisiaj rano wstałem i zobaczyłem za oknem piękną pogodę. Mam nadzieję, że to oznacza koniec pluchy (bo wieje dalej) i wieczorem uda mi się spojrzeć nie tylko na nową, ale i na kometę.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9