Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Skylux 70/700
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7

oxo

Witam wszystkich forumowiczów.   Smile
Własnie rozpoczynam swoją przygodę z astronomią i mam nadzieje, że pomożecie mi w tych pierwszych krokach. Na początek wybrałem Skylux'a 70/700, głównie ze wzgledu na jego cenę bo wydajemi się, że wydawanie już na początkuk kilku tys. mija się z celem. Chciałem prosić o radę co można dokupić aby zwiększyć możliwości mojego teleskopu (jeśli jest to w ogóle możliwe , opłacalne i dające wymierne korzyści). Czytałem na jednym z forów wątek o dokupieniu soczewek czy okluarów dlatego byłbym wdzięczyny gddybyście pomogli mi dokonać wyboru ( mile widziane linki bezpośrednie do sklepów  ;D)
Z góry dzięki za pomoc.

kanarkusmaximus

Hej hej hej! Smile

Napisz jeszcze, co takiego chcesz obserwowac, ile piniążków chcesz wydać na owe 'dodatki' oraz jakie masz miejsce obserwacyjne (środek miasta, czy też 'krystalicznie' czyste wiejskie niebo)! Wtedy bedziemy w stanie Tobie napisać w co warto się pchać!

oxo

Prawdę mowiąc to nie wiem do jakich obserwacji nadaje się mój teleskop, ale na pewno mgławice i planety. Miejsce do obserwacji mam wyamarzone, mieszkam za miastem dokoła domu otwarta przestrzeń, zero zbędnych świateł latarni itp. Co do pieniędzy to jak już pisałem ten teleskop traktuje jako zestaw startowy, niemniej mam zamiar spędzić z nimtroche czasu więc wolałbym, żeby cena dodatko nie przekroczyła jego kosztów więc powiedzy tak 200-300 zł.

kanarkusmaximus

Domyslam sie ze masz standartowe (chyba) okulary 20, 12, i 4 mm tak? Sa to chyba Kellner'e lub Plossle, tak?

No to przede wszystkim wyrzuc albo zacznij uzywac jako kieliszka okularu 4 mm (do niczego sie nie przyda) i proponuje zakup okularu 8-9 mm (calkiem przyzwoite powiekszenie okolo 80-85 razy) do planetek i jakiegos 32 mm (22 razy powiekszenia) do rozgleglych obiektow glebokiego nieba (rodzaju gromady otwarte, kuliste, najjasniejsze gromady galaktyki i mglawice).

Poniewaz taka granice cenowa podales, to proponuje okulary typu Ploosl, czyli najpopularniejszego typu okularu stosowanego w astronomii amatorskiej (poszukaj, czy ktos wlasnie nie sprzedaje na forach takiego okularu). Polecam celowac w firmy Vixen, Soligor czy Antares - prezentuja bardzo zblizoną jakość, całkiem dobrą jeśli się popatrzy przez pryzmat stosunku jakości do ceny. Ich cena oscyluje w okolicach 100 zl, na rynku wtornym 60-80 zl. Ze wzgledow praktycznych polecam Antaresa, bo ma wygodne plastikowe pudelko i woreczek do przechowywania. Smile

Ostatnio sie pojawila seria okularow Skywatcher LE - sa to zmodyfikowane okulary typu Plossl z wiekszym komfortem obserwacji. Kosztują u jednego z dealerow 130 zł, więc całkiem tanio.
Inni zachwalaja (nie mialem tego okularu w lapkach) Skywatchery UWA - szerokokatne okulary za 165 zl, wiec niewiele wiecej.

Sadze, ze po zakupie dwoch takich okularow, bedziesz miec wystarczajacy zestaw do obserwacji i pierwszych krokow w poznawaniu nieba.

oxo

Dzieki wileki za pomoc  postaram się zrobić wszystko tak jak napisałeś. Jeszcze jedno pytanie na konec do czego służa Soczewki Barlowa i czy ich zakup też  powinnienem rozważyć
(27.01.07, 15:09)oxo link napisał(a): [ -> ]Jeszcze jedno pytanie na konec do czego służa Soczewki Barlowa i czy ich zakup też  powinnienem rozważyć

Cytat ze strony astrokr^H^H^H^H^H^H^H... pewnej.

Soczewka Barlowa jest specjalnym układem optycznym zwiększającym długość ogniskowej teleskopu. Dzięki soczewce Barlowa można zwiększyć ilość uzyskiwanych powiększeń z posiadanych okularów o krotność podaną w parametrach danej soczewki.

W zestawie SkyLuksa jest barlow 1.5
(27.01.07, 14:41)kanarkusmaximus link napisał(a): [ -> ]Domyslam sie ze masz standartowe (chyba) okulary 20, 12, i 4 mm tak? Sa to chyba Kellner'e lub Plossle, tak?
Kellner

Cytat:No to przede wszystkim wyrzuc albo zacznij uzywac jako kieliszka okularu 4 mm (do niczego sie nie przyda)
Herbata z rumem lepsza z termosu. ;-P

Cytat:i proponuje zakup okularu 8-9 mm (calkiem przyzwoite powiekszenie okolo 80-85 razy) do planetek i jakiegos 32 mm

Może mam szczęście albo wadę wzroku tak dziwną, że te skyluksowe K jak dla mnie są przyzwoite.

Cytat:(22 razy powiekszenia) do rozgleglych obiektow glebokiego nieba (rodzaju gromady otwarte, kuliste, najjasniejsze gromady galaktyki i mglawice).
albo zenita. :-)

Cytat:Sadze, ze po zakupie dwoch takich okularow, bedziesz miec wystarczajacy zestaw do obserwacji i pierwszych krokow w poznawaniu nieba.

Ten kitowy czasami też jest niezły. :-) Zwłaszcza, gdy dziecku się pieluchy kończą a żonie trzeba krem kupić... ;-)

kanarkusmaximus

(27.01.07, 15:23)czach link napisał(a): [ -> ]Ten kitowy czasami też jest niezły. :-) Zwłaszcza, gdy dziecku się pieluchy kończą a żonie trzeba krem kupić... ;-)

Mi tu chodzilo o te okulary 8-9 mm i 32 mm jako dodatek do tych dwoch kelnerow pomiedzy tymi ogniskowymi.

Ja sam z braku laku i niecheci do zakupu nowego sprzetu nadal uzywam 20mm kelnera celestrona i pomimo malego pola jestem z niego calkiem zadowolony.
(27.01.07, 15:36)kanarkusmaximus link napisał(a): [ -> ]Mi tu chodzilo o te okulary 8-9 mm i 32 mm jako dodatek do tych dwoch kelnerow pomiedzy tymi ogniskowymi.

O właśnie. Tego słowa mi zawsze brakowało: "dodatek" :-) Sam "poluję" na P 9mm. Hm, nie chodzi o kaliber. ;-)

Cytat:Ja sam z braku laku i niecheci do zakupu nowego sprzetu nadal uzywam 20mm kelnera celestrona i pomimo malego pola jestem z niego calkiem zadowolony.

No właśnie. :-) Przede wszystkim własne zadowolenie.
(27.01.07, 15:23)czach link napisał(a): [ -> ]Może mam szczęście albo wadę wzroku tak dziwną, że te skyluksowe K jak dla mnie są przyzwoite.

Też odnoszę takie wrażenie, chyba ta nowa seria SkyLuxów jest staranniej wykonana.
W każdym razie przy maksymalnym powiększeniu 272x Saturn był nadal jeden lekko rozmazany ale dało się widzieć poszczególne jego barwy,
jedynie drgania wywołane mruganiem powieki uniemożliwiały pełne wykorzystanie tego zakazanego powiększenia.  ;D
Stron: 1 2 3 4 5 6 7