Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: WWPKF - odpowiedź na pytanie nr 102
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pytanie nr 102 brzmiało:

Gdzie dokładnie na świecie (i o której godzinie czasu warszawskiego) rok 2007 nastał najwcześniej?Odpowiedź:

Rok 2007 nastał najwcześniej na tych ośmiu wyspach archipelagu Wysp Line, które należą do Republiki Kiribati. Była to godzina 11:00 CSE.


Mały komentarz, bo różnie sie działo:

1. Południk 180° nie jest linią zmiany daty.

2. Międzynarodowa linia zmiany daty oparta jest o południk 180°, ale biegnie wzdłuż niego tylko na pewnych odcinkach. W rzeczywistości "zygzakuje" wchłaniając państwa i terytoria do tej półkuli świata, której datę dane państwo lub terytorium chce u siebie zachować. Na przykład, nowozelandzki archipelag Wysp Chatam chce "trzymać" z Nową Zelandią i Australią. Podobnie Wyspy Tonga. Miasta Półwyspu Czukockiego "chcą" do Rosji, a Aleuty do Alaski i reszty USA.

Mapka z wydawnictwa brytyjskiego. Anglicy używają odwrotnych oznaczeń. Na ich mapach strefy wschodnie są ujemne (jak niżej):

[Obrazek: Mlzd.jpg]

3. Niektóre państwa i terytoria utrzyjmują czas tzw. urojonych stref czasowych. Są to wirtualne strefy, dla których różnica czasowa od Greenwich (czyli względem UTC) jest albo liczbą niecałkowitą, albo większą od 12, albo jedno i drugie.

4. Nastanie nowej daty w danej strefie czasowej nie zależy od położenia geograficznego w obrębie tej strefy. Niektórzy z Was kombinowali z nazwami wysp położonych jak najdalej na wschód. Nie ma to znaczenia. W mailach użyłem przykładu: czy rok 2007 nastał w Białymstoku wcześniej niż w Szczecinie? - Nie! Mimo, że Białystok leży "wyraźnie" na wschód od Szczecina.

To prawda, że z punktu widzenia różnic w czasie miejscowym najbardziej wysuniętą na wschód jest Wyspa Karoliny (j = 09°57′ S; l = 150°13′ W). Jednak ma to znaczenie tylko w przypadku zjawisk horyzontalnych (świty, zmierzchy, wschody, zachody). Gdyby pytanie brzmiało "gdzie wystąpi najwcześniejszy wschód Słońca w 2007 r.?" wtedy, uwzględniając dodatkowo szerokość geograficzną, trzeba by było kombinować z jak najdalej wysuniętym na wschód, ku terminatorowi, zamieszkanym punktem Ziemi. Ale nowa data (w uproszczeniu: dana godzina czasu państwowego) następuje w całej strefie czasowej jednocześnie i położenie tej wyspy względem innych wysp tej strefy (nawet strefy wirtualnej) nie odgrywa żadnej roli.

5. Wystarczyło znaleźć jak najdalszą (prawdziwą lub urojoną) strefę czasową wschodnią.

6. Republika Kiribati jest tu ewenementem na skalę światową. Państwo to składa się z trzech archipelagów leżących geograficznie na dwóch półkulach Ziemi, przeciętych nawet linią zmiany daty, ale niejako "na siłę" utrzymujących tę samą datę:
Wyspy Gilberta (ze stolicą państwa na grupie kilku wysepek o wspólnej nazwie  South Tarawa, najważniejsza: Bairiki)
Wyspy Feniksa
Wyspy Line (Sporady Środkowopolinezyjskie)

[Obrazek: LocationGilbert.png]

7. Wyspy Gilberta i stolica państwa mają czas strefy 12 E (+12)
Wyspy Feniksa - czas strefy 13 E (+13)
Wyspy Line - czas strefy 14 E (+14)

Wyspy Feniksa i Wyspy Line przyjęły czas stref wschodnich, mimo że leżą już poza linią zmiany daty, na półkuli zachodniej (geograficznie mniej więcej w strefie 10 W)

[Obrazek: mlzd2.jpg]

8. Nie wszystkie Wyspy Feniksa i Line należą do Republiki Kiribati. Nas w tym pytaniu interesują te, które mają u siebie strefę 14-tą wschodnią, czyli 8 z 11  wysp należących do archipelagu Wysp Line (pozostałe 3 wyspy należą do USA i mają przyjętą strefę 10 W; różnią się więc od reszty archipelagu nie tylko o 4 godziny, ale i datą).

9. Skoro znaleźliśmy strefę 14 E, a Polska ma zimą czas środkowoeuropejski (CSE, CET), czyli UTC + 1, to Nowy Rok 2007 nastał na tych ośmiu wyspach Line 13 godzin wcześniej niż w Polsce, czyli o godzinie 11:00 czasu warszawskiego.

Gratuluję śmiałkom, którym się udało rozwiązać problem. A byli to:
Kamil
Anna
zakapiorek
mbu

Big Grin

Wystarczyłoby tylko to:

(02.01.07, 11:11)El_Capitano link napisał(a):Odpowiedź:

Rok 2007 nastał najwcześniej na tych ośmiu wyspach archipelagu Wysp Line, które należą do Republiki Kiribati. Była to godzina 11:00 CSE.
Ja nie sprawdzałem, bo nie lubiem rozwiązywać zagadek, gdy nie znam od razu odpowiedzi  8), no ale przyznacie, że geograficznie to tak wcale daleko nie byłem Smile

Gratuluję zwycięzcom!