Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: OP PTMA - Zaproszenie na Biwak Astronomiczny w Garczynie 19 maja 2007 r.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Uprzejmie donoszę, iż Oddział Pomorski PTMA otrzymał zaproszenie odwiedzenia dzieci z gimnazjum w Nowej Karczmie, które w liczbie ok. 30 przebywać będą w dniach 18-20 maja na biwaku astronomicznym w Garczynie k. Kościerzyny. To raptem za nieco ponad 3 tygodnie.

Biwak będzie miał miejsce w tym Garczynie zaraz za Kościerzyną, w drodze do Bytowa, a przed Kornem, w którym spada się na Chojnice (nie w tym Garczynie, który leży na południe od Nowej Karczmy):

Oto wprowadzający w stosowny astroklimat fragment listu od organizatorki biwaku, Pani Bielińskiej, do władz Oddziału Pomorskiego:

Młodzież, którą zabieramy na biwak, to uczniowe 1 i 2 klasy gimnazjum. Celem biwaku jest zachęcenie uczniów do bliższego kontaktu z astronomią. Na początek chcemy ich zachęcić by popatrzyli trochę w niebo. Liczymy na wsparcie z Waszej strony w obserwacjach astronomicznych.
[...]
Kolację gwarantujemy i zwrot kosztów dojazdu oczywiście też. Jeśli chodzi o nocleg, to proszę o informację dla ilu osób.

Zaproszeni jesteśmy na popołudnie i wieczór w sobotę 19-go maja. Noc, jak widać, też wchodzi w grę.

Na dzień dzisiejszy wybieram się tam ze sprzętem obserwacyjnym i prawdopodobnie komputerem w celu zrealizowania przezentacji o Układzie Słonecznym. Na miejscu będzie laptop, projektor multimedialny i jakiś Celestron 114 mm.

Jako że nie wiem, kto by się oprócz mnie chciał tam wybrać (Strider nie może, Edyta - nie wiem, ale się dowiem), zapraszam do publicznego składania tutaj choćby wstępnych tylko deklaracji.

Jeździliśmy już po województwie pomorskim z prezentacjami astronomicznymi i na obserwacje (Puck, Starogard Gdański, Lębork, Kolbudy). Nie jest to więc pierwszyzna. Niestety, liczba osób zainteresowanych popularyzacją astronomii troszkę nam w Oddziale spadła. Zapraszam zatem nie tylko naszych czynnych członków, ale i sympatyków PTMA, sympatyków naszej działalności i osoby, którym będzie w tamten weekend "po drodze" do zainteresowanych astronomią dzieciaków.
El_Capitano,
jeśli Ci nie będę przeszkadzał, to pojawię się z córką i rurkami.
Pozdrawiam
No dobra   Wink

Dzięki za akces!
Może w ten sposób dodasz odwagi innym śmiałkom, którzy dotąd nie poczuli, że też chcą tam pojechać   Smile
Ja zamierzam wrócić do Gdyni tego samego dnia wieczorem (sobota).
Nie. Najwcześniej ok. 14-15.
Najpierw małe pogadanki z dzieciakami, jakaś prezentacja - zanim się ściemni, a potem do dzieła ze sprzętem. I też za dużo fajerwerków nie będzie, bo Księżyc bedzie dopiero 2 dni po nowiu. Z planet zostanie Wenus i Saturn. Jowisza jeszcze nie będzie. Plejad już nie będzie, itp.
Jestem po pierwszej rozmowie z panią Elą-organizatorką. Obserwacje planowane są do momentu, aż "zmęczymy" gimnazjalistów. Zważywszy, że zachód Słońca nastąpi dopiero ok. 20:50, Księżyc (4° na zachód od Wenus) będzie 3 dni po nowiu i zajdzie ok. 50 minut po północy, a zmierzch nawigacyjny skończy się dopiero po 22:50 nie należy oczywiście nastawiać się na żadne deepskyowe rewelacje. Poszukamy więc Merkurego (elongacja wschodnia 18°, zachód 22:45), pokażemy Wenus, Księżyc i Saturna. Przelotu ISS nie będzie. Jedyne tego wieczoru Irydium błyśnie o 21:49 (0[sup]m[/sup]) (w Gdyni walnie jasnością -8). Zatem obserwacje zbyt długo potrwać nie powinny. Pewnie do ok. 22-giej.

Wiem, że i ja i Piotrko wybieramy się z rodzinnymi ferajnami lub ich reprezentacją. Nie ma żadnego problemu z kolacją. Co do noclegu, to najpierw pani organizatorka zorientuje się w możliwościach tamtejszego ośrodka, a potem, jeśli wszystko będzie OK, to my powinniśmy jak najszybciej dać znać w kwestii ilościowej, żeby można było podjąć jakieś ustalenia.

Zrozumiałem, że poza kwestią noclegu nie ma żadnych ograniczeń. Najprawdopodobniej zabiorę żonę i plejadę dzieci. Ale nie wiem, czy zostaniemy do niedzielnego poranka. Z Garczyna mam ok. 78 km, więc chętnie wrócę na noc do domowych pieleszy. Ale biorę też pod uwagę pozostanie do rana.

Trzymajcie rękę na pulsie. Czyli na myszy.

P.S. Pewnie trochę przesadziłem z tą 14-15-tą. Optymalna pora dojazdu na miejsce to chyba coś ok. 17-tej.
Sytuacja na dzień dzisiejszy:

Oddział Pomorski PTMA, czyli ja z rodziną, oraz nasi sympatycy, czyli Piotrko z rodziną i pieskiem, zjeżdżamy w późnych godzinach popołudniowych do Garczyna. Rozstawiamy graty i cmokamy z podziwu nad plamą słoneczną. Kolacja pi×oko o 18:00. Prelekcja nt. Układu Słonecznego z akcentem na planety widoczne tego dnia wieczorem oraz prezentacja możliwości programu SkyMap 2005 Lite. 19:50 zachód Słońca. Obserwacje Księżyca, Merkurego, Wenus i Saturna oraz identyfikacja gwiazdozbiorów. Potem sen sprawiedliwych. Rano śniadanko i wyjazd do domu.
Zapowiada sie iście rodzinny wyjazd  Big Grin.
Społeczność astroamatorów to jedna wielka Rodzina. Widać to zwłaszcza u nas, na Pomorzu.
Miałem przyjemnosc byc uczestnikiem biwaku w Garczynie,byłem zaproszony przez organizatorke p. Ele (prywatnie to moja żona  Wink )  Panowie El_Capitano i piotrko zrobili na mnie duże wrazenie posiadana wiedza no i sprzetem Smile
Stron: 1 2