Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: m42
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
M42 z 22 wrzesnia

fota wykonana kompaktem finepix s20 pro, stack 10 zdjec.
Prowadzone ręczne, na montazu Tal'a 1
[Obrazek: 2006.09.22_m42%20i%20okolice_FinePix%20s...800ASA.jpg]

zaczerwienienie w prawym dolnym rogu spowodowane jest przez niewielka odleglosc do lampy przeciwlotniczej masztu antenowego :/

wiecej informacji na stronie
http://www.siedleccy.pl/index.php?action=Deep-Sky
wiadać jaka przepaść w jasności jest miedzy M42 a koniem  Smile
Fajna fotka.
Ale mam kilka pytań:
1. przy jakiej ogniskowej było robione te zdjęcie?
2. jak ustawiasz ostrość na nieskończoność (opisywane na www metody z użyciem trybu pejzaż u mnie nie działają)
3. Czy nie dało by się na 400 ISO, bo na 800ISO chyba jest już znmiejszenie rozdzielczości do 1 MPX i widoczne szumy.

Pozdrawiam.
Mam nadzieję, że w przyszły weekend też będzie taka wspaniała pogoda, bo będę miał okazję pofotografować.

MichalKusiak

Też dorzucę:

[Obrazek: m42z.jpg]

Słabe warunki obserwacyjne, z mgłą: sumaryczny czas ekspozycji 360 sekund (3x120s), 800 ISO, obiektyw 300mm, 300D, prowadzenie ręczne na starym paralkatyku Uniwersała
Niebawem zrobię powtórkę ale bardziej się przyłąże do roboty..

[Obrazek: ori.jpg]

Ekspozycja 120 sek, pojedyncza klatka, 135mm f/4.8, 800ISO, 300D, prowadzenie ręczne na -||- j.w.
(25.09.06, 09:16)pawelek_79 link napisał(a): [ -> ]Fajna fotka.
Ale mam kilka pytań:
1. przy jakiej ogniskowej było robione te zdjęcie?
2. jak ustawiasz ostrość na nieskończoność (opisywane na www metody z użyciem trybu pejzaż u mnie nie działają)
3. Czy nie dało by się na 400 ISO, bo na 800ISO chyba jest już znmiejszenie rozdzielczości do 1 MPX i widoczne szumy.

ad 1. ogniskowa 210mm, max dla optyki s20Pro
ad 2. tryb pejzażu masz użyć jedynie do ustawienia ostrości
metodę znalazłem na jakiejs angielskiej www i dotyczyła twojego aparatu, więc stwierdziłem ze s20 pro tez sobie poradzi i działa
pokolei:
zakrywasz deklem obiektyw w trybie pejzażu, przełącznikiem ustawiasz MF (manual focus) i naciskasz przycisk który jest w środku przełącznika zmiany ostrości  (One-Touch AF) i masz ostrość na nieskonczoność, zdejmujesz dekiel, zmieniasz tryb z pejzażowego na manualny ustalasz parametry (iso, czas ekspozycji) i gotowe
ad3
na iso400 istotnie mniejsze szumy ale szczegółów mniej, robisz wiele fot i stack do zdjęcia szumu, dark obowiązkowo musi być
s20 pro ma 3MPix fot w ISO 800, jezeli masz tam 1MPix to rzeczywiscie zostaje ci ISO400
zainteresuj sie trybem multiexposure, ćwiczymy z bratem ten temat i daje super rezultatySmile
pozdrawiam
(25.09.06, 14:33)mizar link napisał(a): [ -> ]ad 2. tryb pejzażu masz użyć jedynie do ustawienia ostrości
metodę znalazłem na jakiejs angielskiej www i dotyczyła twojego aparatu, więc stwierdziłem ze s20 pro tez sobie poradzi i działa
pokolei:
zakrywasz deklem obiektyw w trybie pejzażu, przełącznikiem ustawiasz MF (manual focus) i naciskasz przycisk który jest w środku przełącznika zmiany ostrości  (One-Touch AF) i masz ostrość na nieskonczoność, zdejmujesz dekiel, zmieniasz tryb z pejzażowego na manualny ustalasz parametry (iso, czas ekspozycji) i gotowe
U mnie ten sposób jakoś nie działa, dlatego się pytałem jak to robisz. Robiłem właśnie w ten opisywany przez ciebie sposób. Sprawdzałem to w dzień i porównywałem fotki na AF i MF ustawiane na nieskończoność w trybie pejzarzu, niestety fotki nie były ostre. Przykład zamieszczony na imageshack:
http://img220.imageshack.us/img220/8388/compare2hf0.jpg
http://img158.imageshack.us/img158/4415/compare1ii2.jpg

Cytat:ad3
na iso400 istotnie mniejsze szumy ale szczegółów mniej, robisz wiele fot i stack do zdjęcia szumu, dark obowiązkowo musi być
s20 pro ma 3MPix fot w ISO 800, jezeli masz tam 1MPix to rzeczywiscie zostaje ci ISO400
zainteresuj sie trybem multiexposure, ćwiczymy z bratem ten temat i daje super rezultatySmile
pozdrawiam
Do tej pory stosowałem Multi Exposure. Średnio jestem z niego zadowolony, tym bardziej, że czas dodawania klatek po ekspozycji trwa ok 10s(nie wiem jak u ciebie). Chyba wolę robić stack na komputerze. No i do tego dark przy M-E powinien składać się z odpowiednio dużej liczby zdjęć w M-E, czy wystarczy kilka zwykłych darków?
Do tej pory stosowałem Multi Exposure. Średnio jestem z niego zadowolony, tym bardziej, że czas dodawania klatek po ekspozycji trwa ok 10s(nie wiem jak u ciebie). Chyba wolę robić stack na komputerze. No i do tego dark przy M-E powinien składać się z odpowiednio dużej liczby zdjęć w M-E, czy wystarczy kilka zwykłych darków?

Tryb M-E to nie jest stack ( jak zestackujesz dwa zdjecia po 30s to po stacku masz ich srednia, natomiast w M-E masz 30+30 czyli 60s ekspozycje). Darki w trybie M-E nalezy wykonywac o takich samych czasach jak zdjecia.
Co do czasu dodawania klatek w M-E w s20Pro jest to jednak znacznie poprawione w stosunku do poprzednikow, dodanie nie trwa nawet 1s.

pozdrawiam Fomalhaut
kolejne fotki z tej samej sesji,
obróbka pod kątem wyciągnięcia większej ilości szczegółów
[Obrazek: 2006.09.22_m42_FinePix%20s20%20pro_-_-_-...800ASA.jpg]
i
[Obrazek: 2006.09.22_Flame%20i%20running%20man_Fin...0IC434.jpg]

s20 Pro , prowadzenie ręczne na talu 1

pozdrawiam