Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Księżyc 12.09.2006
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

CamDam

Witam, wczorajszy strzał w tarczę Smile

[Obrazek: 1000318.jpg]

SkyLux i 300D w ognisku
A to mój strzał przez PICCOLO tej samej nocy...
Niestety nie mam lustrzanki. To jest tylko projekcja okularowa.
Sony V3 + PICCOLO TN115/1150 + Okluar Plosl 25 mm(do projekcji)

[Obrazek: plejady_060912_79.jpg]

CamDam

Świietny strzał Smile tylko odnoszę wrażenie że ciut kompresja zdjęcia zjada detale Smile
To jet faktycznie skompresowane zdjęcie.
Nie chcę dawać zbyt wielkich i zajmujących wiele kilobajtów zdjęć.
I tak mam problemy ze zbyt dużą transmisją na mojej stronie, więc ograniczam wielkość zdjęć.
Może wieczorem wstawię fragment fotki z mniejszą kompresją.
:o
Januszu, ale to jest składanka? Bo nie chce mi się wierzyć, że przy projekcji 1150mm/25mm okular  zmieściła Ci się cała tarcza  w kadrze Soniacza. Sam mam Sony V1, z tym samym obiektywem, dlatego pytam. Zakładam tu rzecz jasna,że z konieczności robiłeś na maksymalnym zoomie tego aparatu, czyli 136mm [realnie 28mm].  Chyba,że skorzystałes z tulejki do konwertera szerokokatnego, a nie tele, która blokuje wysunięcie obiektywu i tym samym umożliwia podejście pod okular projekcyjny  na szerokim kącie aparatu. Ja tego nie próbowałem, bo wydawało mi się,że wtedy winietowanie murowane, z racji dużego pola widzenia aparatu w porównaniu z okularem.  Zapodaj garść szczegółow, proszę. Gratuluje zdjęcia poza tym.
Pozdrawiam
-Jarosław
Mam SONY Cyber Shot V3 - 7,2 mpx.
Jarosławie, uśmiejesz się, ale robię zwyczajnie z ręki na właśnie małym zoomie. Jak powiększam zoom, to Księżyc nie mieści się w polu widzenia, poza tym obraz już winietuje i nie mogę uzyskać w miarę równej jasności na całej powierzchni Księżyca. To nie jest składanka. Jeden strzał. Nie mam czasu bawić się w składanie.
Istotne jest dla mnie, że w PICCOLO obrazy mam idealne i to wychodzi ładnie na zdjęciach.Także ten okular do projekcji CELESTRONA 26 mm jest świetny i tylko w tym okularze nie widze lusterka wtórnego na zdjęciach.
Dzięki!
Teraz wszystko jasne. A ja sie bawiłem w jakies tulejki itp. Rzecz w tym,że mysłałem od razu o jakims stałym mocowaniu, wiec używałem tulejki filtrowej / do telekonwertera. Wtedy daje sie bez winietowania pracować tylko na zoomie 4x i to z okularami o naprawdę dużym wysunięciu źrenicy, bo inaczej winieta. Dochodzi jeszcze problem, ze w projekcji na maks. zoomie mamy strasznie długie ogniskowe, z normalnego teleskopu [lunetka f=400mm z okularem 40mm dawała skale obrazu jak przy ogniskowej 1360mm]. Stąd moje wcześniejsze pytanie. Na szerokim końcu nie próbowałem w ogóle,bo wydawało mi się,że tu mamy za szerokie pole widzenia aparatu. A tymczasem Sony ma taki wynalazek w postaci kołka przy obiektywie, ktory współpracuje z inną tulejką, krótką, która służy do mocowania konwerterów wide. Ma ona dłuższy gwint od strony aparatu i wciska ten kołek, co blokuje zoom na 34mm [wide].  Twoje zdjęcie jest dowodem,że da się pracować w tym trybie, co usuwa całą masę problemów. Że też tego nie sprawdziłem... Z drugiej strony ten zestaw tulejek o róznej długości do wide/tele jest chyba unikatową cechą Soniaczy. Może ktoś zna inne kompakty, co tak mają z tulejkami? Do Canonków jest chyba jeden rodzaj tulei / adaptera. Mc Arti albo Qbanos chyba bedzie wiedział.
Aha, jeszcze jedno pytanie do Janusza: czy udaje Ci sie uzyskać cały kadr bez winietowania, czy trzeba brzegi obcinać?
Pozdrawiam
-Jarosław
Bardzo fajne fotki, świetnie chłopaki, jak się okazuje nie trzeba mieć wyszukanego teleskopu czy aparatu aby robić coś fajnego.
Janusz, ale reke to masz pewną, mimo wszystko uzyskanie takiego zdjęcia nie jest banalne. Sam ostatnio próbowałem i kiszka.

CamDam

Kolejne foto tym razem w troszkę większej rozdzielczości i inaczej "przysmażone" Smile

[Obrazek: img1905filtered1us6.th.jpg]
(13.09.06, 15:53)Jarek link napisał(a): [ -> ]Aha, jeszcze jedno pytanie do Janusza: czy udaje Ci sie uzyskać cały kadr bez winietowania, czy trzeba brzegi obcinać?
Pozdrawiam
-Jarosław

Niestety nie uzyskuję całego kadru.

Poniżej jest obiecany fragment Księżyca w projekcji z ręki bez kompresji.
Taką ostrość mam na całym Księzycu.

[Obrazek: moon_sony_jw.jpg]