Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: FAQ - dla nowych użytkowników
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Koza

Klawisz "Szukaj"

Temat mało przyjemny, ale trzeba go poruszyć od razu na wstępie. Wyszukiwarka.

Forum Astro4u.net istnieje już od dość dawna (prawie 3 lata w momencie pisania tego tekstu). Aktualnie mamy Ponad 110 tysięcy wiadmości i jeśli wierzyć statystykom dziennie przybywa ponad sto nowych. To całkiem dużo informacji i, wierzcie mi, naprawdę wiele zostało tu powiedziane Smile

U góry jest taki fajny mały guziczek [Obrazek: search.gif]  który prowadzi do forumowej wyszukiwarki. Warto z niego skorzystać zanim zadasz pytanie, szczególnie trywialne np. "Jaki mam kupić teleskop?" albo "Mam aparat cyfrowy, jak go podłączyć do teleskopu?" czy "Jaki polecacie program planetarium?"

Wyszukiwarki to potężne narzędzia, ale trzeba wiedzieć jak z niech dobrze korzystać. Na szczęście większość jest zaprojektowana logicznie i działają one podobnie. Np. wpisując w pole wyszukiwania słowa: jaki teleskop, wyszukiwarka poda wszystkie wątki w których użyto jednocześnie obu słów. Jednak nas zazwyczaj interesuje konkretna fraza, dlatego należy wpisać: "jaki teleskop" i tu już zostaną pokazane bardzo konkretne wątki z którymi warto się zapoznać.

Na dole jest lista wyboru działów które chcemy przeszukać. Jeśli szukamy np. oprogramowania to nie warto zaglądać do działów sprzęt, albo giełda. Ale oprócz działu "oprogramowanie" warto też zaznaczyć "dla początkujących" oraz "astrofotografia" (jeżeli szukamy np. programu do obróbki zdjęć)

Czasami pamiętamy jak się nazywał wątek, ale nie możemy go znaleźć. Wtedy należy włączyć wyszukiwanie tylko w temacie. Opcja nie jest opisana z powodu błedu w pliku tłumaczenia, ale zrobiłem zrzut ekranu z zaznaczeniem które pole należy zaznaczyć:

[Obrazek: szukanie.gif]


Oczywiście jeśli masz bardziej skomplikowany problem, bo zastanawiasz się który z dwóch teleskopów jest lepszy, albo słyszałeś o dziwnym dla ciebie zjawisku, a nie znajdziesz wątku to proste - należy taki założyć, w odpowiednim dziale.


Jak wstawiać obrazki?

To proste. Najpierw musisz umieścić obrazek gdzieś w sieci. Możesz, tak jak część forumowiczów, umieścić go na własnym serwerze. Taka usługa jest dostarczana np. razem z neostradą. Jest to wygodne, bo łatwo można dotrzeć do wszystkich obrazków jakie się wstawiło.

Gdy nie masz własnego serwera możesz założyć sobie konto w forumowej astro galerii - [Obrazek: astr_gal.gif]

Wreszcie istnieją w sieci serwisy pozwalające na hostowanie obrazków jak np. imageshack albo polski fotosik. Wystarczy tam wejść, zaznaczyć swój obrazek z dysku i po chwili dostaniesz link który - no właśnie - należy wkleić na forum.

Wstawiamy obrazek:

Przy edycji posta nad polem edycji mamy belkę z małymi guzikami. W dolnym rzędzie, drugi od lewej jest guzik "wstaw obrazek" - to ten: [Obrazek: img.gif] Klikamy go i do posta zostaje wstawiona para tagów: [img ] oraz [/img ] (oczywiście bez spacji - inaczej nie mógłbym ich tu wstawić). Między nie należy wkleić link do obrazka. Zamiast klikania można je też oczywiście wpisać samemu.


Linkowanie zaawansowane, pomocne tagi.

Forum automatycznie tworzy klikalny link jeśli wkleimy tekst zaczynający się od "http://". Ale często jest tak, że link jest strasznie długi jak np. linki do stron na google maps. Taki długi link dezorganizuje układ forum i należy unikać wklejania go bezpośrednio. Robimy to tak:
Mamy link w schowku, gotowy do wklejenia. Piszemy w wiadomości początek taga: teraz za nawiasem piszemy tekst który stanie się klikalnym linkiem np. "tu kliknij" po czym zamykamy link tagiem [/url ]

Np. mamy link do strony główej forum ale chcemy żeby się wyświetlało FORUM. Więc należy wyprodukować taki ciąg znaków:
Kod:
[url=http://astro4u.net/yabbse/index.php]FORUM[/url]
Czego rezultatem będzie: [url=http://astro4u.net/yabbse/index.php]FORUM


Jeszcze raz powtórzę: prosimy o ukrywanie długich linków!


Ale nie musimy ograniczać się do tekstu, między tagami url możemy umieścić np. obrazek używając tagów img. Tak możemy np. wstawić miniaturę obrazka, który po kliknięciu zostanie otwarty w nowym oknie, w pełnym wymiarze.

Np. link do miniatury
to http://img46.imageshack.us/img46/8484/test9cb.th.jpg
do pełnej wersji to http://img46.imageshack.us/img46/8484/test9cb.jpg
Kod:
[url=http://img46.imageshack.us/img46/8484/test9cb.jpg][img]http://img46.imageshack.us/img46/8484/test9cb.th.jpg[/img][/url]
Da taki efekt:
[Obrazek: test9cb.th.jpg]

Można nawet szybciej, bo Imageshack po załadowaniu sam generuje miniaturkę i daje nawet bezpośredni link który można wkleić tu, na forum. To będzie drugi od góry czyli taki:

Kod:
[url=http://img46.imageshack.us/my.php?image=test9cb.jpg][img]http://img46.imageshack.us/img46/8484/test9cb.th.jpg[/img][/url]

[Obrazek: test9cb.th.jpg]

A po jego kliknięciu otworzy się strona imageshack z obrazkiem.Gdzie podział się guzik [Obrazek: new_topic.gif]?

Spokojnie, nikt go nie ukradł Smile Widocznie niedawno zarejestrowałeś się na forum, albo jesteś z nami od dłuższego czasu tylko mało pisałeś. W każdym z przypadków zachęcamy do większej aktywności, a nagrodą będzie status "jr. member" dający min. możliwość tworzenia wątków w dziale "sprzęt astronomiczny". Po prostu chcemy żeby osoby nowe przeglądając dział "dla początkujących" znalazły tam odpowiedzi na pytania najbardziej podstawowe, a w dziale "sprzęt" wiedzę na tematy bardziej zaawansowane. Jr. member stajesz się gdy na liczniku będziesz miał 25 postów.

Dlatego prosimy, nie narzekajcie na brak guzika NOWY TEMAT, nie narzekajcie, że nie można otworzyć nowego wątku w "dziale sprzętowym", spokojnie mozecie to zróbić w dziale "dla początkujących".

Pozostałe korzyści płynące z osiągnięcia jr. member:
  • Dostęp do profili innych użytkowników
  • Dostęp do statystyk forum
  • Dostęp do listy ludzi online
  • Możliwość tworzenia nowych ankiet
  • Możliwość zamykania/otwierania własnych wątków


Pomocy! Napisałem 5 postów a licznik dalej pokazuje zero!
To nie awaria, licznik nie reaguje na posty nie związane bezpośrednio z astronomią, czyli na te pisane w działach "wolne tematy" a także na giełdzie.

Koza

Prywatne wiadomości czyli PW.

Po zarejestrowaniu się na Astro4u.net otrzymujesz dostęp do wewnętrzej poczty elektronicznej czyli prywatnych wiadomości zwanych popularnie privami albo forumpocztą. Jest to wygodny sposób na załatwianie spraw o których nie wypada albo nie chcemy dyskutować publicznie jak np. przekazywanie swoich danych adresowych, jeśli chcemy komuś zwrócić uwagę na literuówki Wink albo po prostu pogadać w wewnętrznym gronie.

Po zalogowaniu się na forum w prawym górnym rogu mamy informację ile mamy wiadomości w skrzynce i ew. ile z nich to nowe wiadomości. Klikając na słowo "wiadomości" otwieramy swoja skrzynkę gdzie możemy nimi zarządzać.

A zarządzać należy, bo pojemność skrzynki jest na początku ograniczona. Jako newbie masz prawo mieć w skrzynce do 10 wiadomości. Awansując na jr. member dostajesz dostęp do następnych 10, full member daje 50, sr. member 100, a YaBB god nieograniczoną liczbę wiadmości w skrzynce.

Oprócz skrzynki na pocztę przychodzącą, jest też skrzynka na pocztę wysłąną. Trafiają tam PW przy pisaniu któych zaznaczysz pole "Zachowaj kopię w wysłanych" na dole ekranu. Jednak nie polecamy tego robić dla wszystkich wiadomości bo szybko okaże się, że skrzynka się zapchała wychodzącą pocztą.

Nie polecamy też "chomikowania" przychodzącej poczty w skrzynce odbiorczej i prosimy o jej częste opróżnianie. Już kilka razy się zdarzyło że miejsce na serwerze zajmowane przez PW przekroczyło miejsce zajmowane przez wiadmości i forum stawało w miejscu, i admin musiał kasować wszystkie wiadomości.

Można natomiast zaznaczyć sobie w profilu, w "opcjach prywatnych wiadomości" opcję "powiadamiaj przez email". Spowoduje to wysyłanie na maila podanego przy rejestracji każdej PW którą ktoś ci napisał. W połączeniu z odpowiednią regułką w kliencie pocztowym pozwoli to na dostęp do wszystkich PW które kiedykolwiek otrzymałeś/aś. Nierzadko będą to setki albo nawet tysiące Smile


Twój profil.

Profil to miejsce gdzie zmieniasz pewne ustawienia decydujące jak będziesz widział forum, a także gdzie możesz udostępnić pewne informacje o sobie innym użytkownikom, takie jak wiek albo to gdzie mieszkasz. (Newbie czyli nowozarejestrowani użytkownicy nie mogę przeglądać cudzych profili) W profilu widać też kiedy ostatnio byłeś/aś na forum oraz można obejrzeć swoje statystyki czyli ile postów, w jakim dziale masz, jak często bywasz na forum itp... Np:

Ustawienia dotyczące konta:

Tu decydujesz o takich rzeczach jak nazwa wyświetlana przy twoich wiadmościach, twój adres e-mail (oraz tym, czy jest widoczny dla innych użytkowników) a także hasło i sekretne pytanie.


Dane publiczne:

Tu ustawiasz swój awatar (obrazek po lewej stronie postu). Możesz wybrać jeden z dostępnych, albo podać adres do własnego. W polu tekst osobisty wpisz tekst który ma być wyświetlany pod awatarem. Dalej mamy dane typu data urodzenia (pozwala to nam złożyć ci życzenia Smile ), adresy komunikatorów IM, adres domowej strony www oraz tekst wyświetlany pod każdym postem.


Dziwne problemy i inne:

Jeśli nie możesz wysłać wiadomości, bo wracasz do okna edycji i słowo "wiadomość:" jest na czerwono to znaczy, że próbujesz wysłać zbyt długiego posta. Limit to ok. 10 tys. znaków. Musisz go wysłać w dwóch lub więcej częściach.

Jeśli przy wysyłaniu wiadomości na forum bądź w PW otrzymujesz dziwny komunikat o treści np. "Not Acceptable" to znaczy, że w treści posta jest jedno ze słów, na które silnik forum reaguje alergicznie. To niestety błąd i musisz go jakość obejść.  Ale nie zdarza się to często Smile

Forum wyposażone jest w "automatyczngo cenzora", który automatycznie podmienia słowa wulgarne na ocenzurowane. Tym niemniej prosimy o zachowywanie kultury wypowiedzi, a w szczególności zwracanie uwagę na pisownię i interpunkcję. Przy dłuższych postach warto też ułatwić czytanie przez stosowanie podziału na akapity.


Jak wstawic znak stopnia "°"

Chciałbym wszystkich poinformować jak w tekście wstawić znak stopnia "°"         

A więc należy nacisnąć lewy ALT a na klawiaturze numerycznej wystukać 0176

po puszczeniu ALTa wyskoczy >  °


Jak wstawić avatara - na stałe do wyglądu profilu

Ostatnio dodane nowe funkcjonalności forum umożliwiają poza wyborem gotowych firmowych avatarów dodawanie własnych awatarów z dysku lokalnego i umieszczenia ich na stałe na serwerze forumowym. Własny avatar nie może przekraczać rozmiaru 150x200 pikseli (avatary o wiekszych rozmiarach są automatycznie ignorowane przez silnik forum).

Aby skorzystać z opcji dodawania avatara należy w menu własnego profilu użyć opcji "Wyślę własny obrazek"; następnie należy wybrać obrazek z dysku lokalnego i wcisnąć klawisz wyślij.

Avatara można również umieścić na każdym innym zewnętrznym serwerze a we własnym profilu wskazać do niego jedynie ścieżkę (link do tego pliku). Jako zewnętrznego serwera plików można użyc:

Lista linków do serwerów z darmowym hostingiem zdjęć:

www.fotosik.pl
lub serwera imageshack


Nie wyświetlają się polskie znaki

Należy ustawić stronę kodową w przeglądarce na: ISO-8859-2

np w IE wchodzimy: View> Encoding
wybieramy Central European ISO


Jeśli nie wiesz co robić:

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat forum, na które nie znalazłeś odpowiedzi tu, bądź w wyszukiwarce [Obrazek: search.gif] to nie bój się napisać do jednego z moderatorów albo administratora. (email: admin@astro4u.net)
W związku z przemianami na forum i niedawnymi porządkami, zmienione zostały pewne paramerty awansu pionowego w grupach, a co za tym idzie udostępnienie pewnych, nazwijmy to, udogodnień.

Newbie    

Ilość postów : 0
Pojemność całkowita skrzynki PW: 10 wiadomości

Newbie nie może wysyłać nowych wątków w działach:
- Sprzęt astronomiczny
- Testy i recenzje sprzętu astronomicznego
- Astrofotografia

Może za to odpowiadac na istniejace tam watki.
Z myslą o Newbie zostały stworzone działy:
- Forum dla początkujących i nie tylko
- JAK WYBRAC SWOJ PIERWSZY TELESKOP
- Szkoła Astrofotografii

Newbie nie może ogladać statystyk i profili innych użytkowników forum, nie może edytować własnych postów, nie może zakładać ankiet.

   
Jr. Member   

Ilość postów : 50
Pojemność całkowita skrzynki PW: 50 wiadomości

Nabywając ten status możemy zakładać wątki we wszystkich działach forum i oglądać profile innych użytkowników. Nadal nie możemy edytować własnych postów i zakładać nowych ankiet

Full Member    

Ilość postów : 250
Pojemność całkowita skrzynki PW: 50 wiadomości

Nabywając ten status otrzymujemy przywilej używania funkcji edycji własnych postów. Możemy także zakładać ankiety.

Sr. Member   

Ilość postów : 700
Pojemność całkowita skrzynki PW: 100 wiadomości

Użytkownik dziedziczy wszystkie poniższe przywileje

YaBB God

Ilość postów : 1000
Pojemność całkowita skrzynki PW: bez limitu

Użytkownik dziedziczy wszystkie poniższe przywileje

Zwróćcie również uwagę, że od jakiegoś czasu na forum przybywa nam stale Moderatorów działów tematycznych: W chwili obecnej mamy:

Kuba_N
Papatki
SSW
Kanarkusmaximus
Bartolo
Awarilena
lewka
Piotr
maxbit (Marcin)
cyberas
Radek68
tompyc
aom (Ania)


Każdy z nich jest odpowiedzialny za moderację przyznanych działów i w pierwszej kolejności proszę zgłaszać się do nich.

pozdrawiam
Admin