Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: IV Międzynarodowe Warsztaty teleskopy.pl zakończone
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam wszystkich serdecznie grupa poznańska jest już w domach. Serdecznie dziękuję wszystkim przybyłym do Jezior Małych za stworzenie wspaniałej atmosfery i pełne zaangażowanie w program warsztatów. Chciałbym także podziękować Andrzejowi Adamczykowi i Piotrowi Perczakowi za pomoc podczas przygotowań warsztatów oraz w trakcie ich trwania.

Zrealizowaliśmy 90% zaplanowanych zadań. Pogoda z piątku na sobotę była wyjątkowo łaskawa dla nas miłosników nocnego nieba. Gwiażdziste niebo z dobrym seeingiem umożliwiało całonocne obserwacje. Nie dało sie wygasić wszystkich lamp ale kierownictwo ośrodka stanęło na wysokości zadania i na następną noc spełniło naszą prośbe o ich wygaszenie. Rano w sobotę udało sie zaobserwować całe zaćmienie słońca od wschodu aż po koniec zjawiska. Zwiedziliśmy obserwatorium Geodynamiczne PAN w Borówcu oraz mieliśmy okazję oglądać teleskop Meade 16" na montażu typu QD firmy Zeiss w obserwatorium UAM. Wysłuchalismy także wykładu Pana dr Tomasza Kwiatkowskiego na temat spektroskopi ciał niebieskich wykonywanych przez astronomów amatorów. Serdecznie dziękuję w tym miejscu Panu dr T. Kwiatkowskiemu za to, że poświęcił dla nas tak dużo cennego czasu. Niestety noc z soboty na niedzielę nie była łaskawa i poza krótkimi momentami nie było możliwości prowadzenia obserwacji.

Spis uczestników oraz sprzętu w poniedziałek.

leszekjed

Korzystając z okazji pozdrawiam wszystkich uczestników Warsztatów. Wprawdzie mogliśmy być w grupie wrocławskiej tylko w nocy z piątku na sobotę (jak się okazało była to słuszna decyzja) ale przy okazji załapaliśmy się pod Trzebnicą na zaćmienie co wliczam w bilans Warsztatów.
Przy okazji proszę o wyjaśnienie dlaczego Warsztaty opatrzono mianem 'Międzynarodowe' ?
L.J.
Również pozdrawiam wszystkich uczestników Warsztatów.
Był to sympatyczny astro-zlot, na gościnnej Wielkopolskiej Ziemi. Warunki obserwacyjne z piątku na sobotę mogły być lepsze (latarnie i wilgoć), ale rekompensuje to w pełni aspekt towarzyski spotkania. Cieszę się, że miałem okazję poznać ludzi, z którymi dyskutuję na forum oraz nie-forumowiczów. Szczególnie zapadł mi w pamięci nader charakterystyczny Alex.
Jak pisze Leszek, w drodze powrotnej oglądaliśmy zaćmienie, a Dawid natrzaskał sporo fotek. Może zamiści coś na forum?
(01.06.03, 13:54)leszekjed link napisał(a):Przy okazji proszę o wyjaśnienie dlaczego Warsztaty opatrzono mianem 'Międzynarodowe' ?

To taka mała prowokacja ale nie naduzycie. W sobote przyjechał na Warsztaty astroamator posiadający niemiecki paszport, mieszkający w Berlinie. Grzegorz przywiózł lunetę Zeissa 80mm na montażu Vixena.
Pierwsze zdjęcia z warsztatów robione przez Jacka Kozickiego znajdziecie tu

http://absurd.kozicki.pl:2345/Zacmienie-Slonca/

a tu próbka

[Obrazek: IM000678a.jpg]

[Obrazek: IM000564.jpg]

[Obrazek: 0-malo-poruszone.jpg]
Refraktor Zeissa 80mm - na Marsa patrzyliście nim?
Szcęśliwie dotarłem do domu, teraz siedzę i oglądam fotki i pogrążam się we wspomnieniach. Cóż mogę powiedzieć, po raz kolejny wspaniała i niezaponmiana impreza. Serdeczne pozdrowienia wszystkich uczestników a w szczególności dla organizatorów!!!

Do zobaczenia następnym razem
(01.06.03, 16:44)Oskar link napisał(a):Refraktor Zeissa 80mm - na Marsa patrzyliście nim?

Niestety pogoda z soboty na niedzielę nie była łaskawa mieliśmy praktycznie cały czas chmurki i tylko od czasu do czasu pojawiały sie na chwilkę gwiazdki. ???
Adam z Piły (Familiada) i Damian ze Złotowa wrócili szczęśliwie do domu. Zaliczylismy w Kinepolis Poznań jeszcze Matrix 2. Niebył taki zły jak o nim mówią bo nie zasnąłem.
Dobrze ze już zapadło hasło do kolejnego spotkania jesienią.
Już nie mogę się doczekać i żona odgrażała się że też pojedzie.

Pozdrawiam Wszystkich Uczestników

Adam z Piły z rodzinką.
(01.06.03, 16:44)Oskar link napisał(a):Refraktor Zeissa 80mm - na Marsa patrzyliście nim?
Dzień wcześniej oglądaliśmy Marsa przez Walda Takahashi tuż przed zaćmieniem. Jeśli Mars wygląda tak dobrze już teraz w tym sprzęcie, to nie wyobrażam sobie co ędzie podczas opozycji. Było widać wyraźnie czapę polarną, a planeta miała prawdziwy kolor, taki jak ze zdjęć robionych przez sondy.

pozdrawiam
Stron: 1 2 3 4