Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Letni kompleks meteorów z okolic Wodnika
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

ZLOKA

Dnia 28 lipca maksimum swojej aktywności mają delta-Akwarydy południowe (SDA). Tej nocy czujny obserwator może wypatrzeć kilkanaście zjawisk w ciągu godziny. Pojedyncze meteory z tego roju można zobaczyć już od 12 lipca a ostatnie w drugiej dekadzie sierpnia.

Cząsteczki meteoroidowe tego roju wpadają w ziemską atmosferę z
prędkością względną 41 km/s, zatem meteory mają na niebie umiarkowane i duże prędkości kątowe. Wśród delta-Akwarydów południowych dominują słabe zjawiska, są polecane do tzw. obserwacji teleskopowych.

Radiant w dniu maksimum położony jest o niecałe pół stopnia na zachód od Skata (delty Wodnika) i z tych okolic zdają się wybiegać delta-Akwarydy po przedłużeniu trasy meteorów wstecz, ale aby je zobaczyć należy patrzeć 30-50 stopni od radiantu. W godzinach porannych w obserwacjach może przeszkadzać Księżyc (wschodzi tuż po 23 UT - tj. po 1 czasu lokalnego), dlatego zachęcamy do wybierania pól obserwacyjnych z dala od  niego np. w okolicach Strzały i Delfina. Z tego rejonu będą również wybiegać wolniejsze alfa-Caprikornidy (maksimum aktywności 30 lipca).

[Obrazek: aqr.gif]
Rys. 1 Położenie radiantów kompleksu rojów Wodnik-Koziorożec oraz
lipcowych Pegazydów. Źródło IMO - http://www.imo.net

Rój delta-Akwarydów południowych należy do kompleksu rojów, w którego skład wchodzą również roje alfa-Caprikornidów (CAP), jota-Akwarydów południowych (SIA), delta-Akwarydów północych (NDA) oraz w zasadzie niewidoczne z Polski rój Piscydów Australijskich (PAU). Są zarazem najbardziej aktywne spośród wyżej wymienionych rojów. Najnowsze opracowania dotyczące zachowania rojów wchodzących w skład kompleksu z danych wizualnych (z lat 1997-2002) wykonali Audrius Dubietis i Rainer Arlt (WGN, 32:3, 69-76), natomiast posługując się danymi wideo Shigeno Y. i Shigeno T. (WGN, 32:3, 77-80).

A oto meteor z roju SDA zarejestrowany przez kamery obsługiwane przez Macieja Kwintę z Krakowa - Rysunek 2. Oraz kometarz obserwatora:

17/18.07.2005r. o 21:17:27 UT na zachód od Krakowa przeleciał meteor z roju SDA o jasności 0,4 mag wg. Metreca, wg. mnie był ciut jaśniejszy, czyli -0,5 mag. (dla por. : najjaśniejsza gwiazda na obrazku to Arktur)

[Obrazek: 211727.jpg]
Rys. 2. Meteor z roju SDA.
Źródło: Maciej Kwinta - http://www.kwima.republika.pl/pavo.html

Zainteresowanych włączeniem się w obserwacje meteorów, które mają wartość naukową a zarazem pasją, zachęcam do odwiedzenia stron internetowych "Pracowni Komet i Meteorów" - http://www.pkim.org. Obecnie prężnie rozwijamy obserwacje wizualne meteorów, teleskopowe, fotograficzne oraz za pomocą kamer przemysłowych (Polish Fireball Network). Zachęcamy do współpracy.

Limax7

Jednym słowem warto by popatrzeć w niebo i podziwiać te meteory. Zobaczenie choć kilku to niezła frajda. Sam nie mam jakoś ciągotek do naukowego podejścia do meteorów (zliczanie, rysowanie tras, pilnowanie godzin, to nie dla mnie).
Ja poprostu je podziwiam.