Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Kilka dziennych próbek układu refraktor 120/1000 + Zenit 12XP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Odebrałem odbitki z labu, więc taki tam wątek zakładam, aby zapodać kilka dawno obiecanych fotek. Wszystkie zostały wykonane albo z wolnej ręki klasykiem pod nazwą Zenit 12XP ze standardowym obiektywem, albo po przykręceniu korpusu tegoż Zenita do refraktora Sky-Watcher 120/1000. Film, to zwykły Kodak 200 z kiosku za rogiem. Wszystkie fotki zeskanowałem na zwykłym Plusteku i raz wyostrzyłem w Corelu.


Potrójna tęcza z pociemnieniem między pierścieniowym a'la "odwrócone" halo słoneczne. Niestety, tu widać, że jest pojedyncza. Na fotkach przed oczyma mam podwójne tęcze (nic jeszcze dzisiaj nie piłem) - te drugie łuki są na zewnątrz, tuż przy skraju fotki. A w realu widać było ją jako potrójną - dlatego rzuciłem się po aparat. Fotki wykonane z wolnej ręki:
[Obrazek: Tecza1.jpg] [Obrazek: Tecza2.jpg]


Wiem, że to poniżej, to żaden test optyki na występowanie aberracji chromatycznej, ale proszę tak sobie tylko looknąć na efekt pracy układu refraktor Synta Sky-Watcher 120/1000 + Zenit 12XP z tandetnym filmem w ognisku głównym (1/125 s) pokazujący ostre krawędzie na tle niebieskiego nieba:
[Obrazek: Dach1.jpg]
Fajnie  Wink widać "elementy" aparatu  Smile  Te kominy znajdują się także na pierwszej fotce z tęczą. Można porównać powiększenie  Wink


Tak wygląda "pasażer" StenaLine (Gdynia-Karlskrona) z odległości ok. 18 km:
[Obrazek: Stena.jpg]


W wątku o superrefrakcji terrestrycznej nad Zatoką Gdańską zanudzałem Was opisem tego co i z jakiej odległości wówczas widać. Oto fotka wykonana z wolnej ręki. Na samym środku, tuż ponad linią widnokręgu (tu: wody Zatoki Gdańskiej) widać linię brzegową w kierunku z Gdyni na Tolkmicko (w lewo od białego punktu - statku w drodze do Gdańska). Odległość do brzegu ok. 75 km:
[Obrazek: Tolkmicko1.jpg]


Tutaj, ten sam brzeg po przykręceniu Zenita do refraktora. Górna cienka jasna linia, to piasek na plażach Mierzei Wiślanej, który, gdyby nie superrefrakcja, nie miałby prawa być widoczny (bo to ponad 60 km stąd, a wydmy mają po parę metrów wysokości, więc ukryłaby je krzywizna Ziemi):
[Obrazek: Tolkmicko2.jpg]


Na zakończenie, widziany dzięki niesamowitej refrakcji terrestrycznej brzeg... rosyjski w kierunku na Bałtijsk i Kaliningrad - prawie 100 km. Widziany na wschód od Gdyni, tuż pod Cyplem Helskim:
[Obrazek: Rosja.jpg]

witam,

nieeeee no! wypas!  ;D

Wiem, że  ;D
witam,

El, troche nie rozumiem tego ostatniego zdjecia. Czy ten odcinajacy sie (dosc szeroki) pas o innym odcieniu to wspominany odlegly brzeg z opisywanego wczesniej zjawiska?

Tak. Problem w tym, że cholernie ciężko jest zogniskować taki układ, bo matowe szkło Zenita zasłania dokładnie wszystko. Stąd ostrość do d... Obok stała lorneta 20×60 i można było przez nią zobaczyć jasnoszare pływające termicznie prostokąciki jakichś domków. Podobne pojaśnienia widać na zbliżeniu rejonu Tolkmicka - po prawej, wysoko w głębi lądu, bo to na wzgórzach zaraz za Zalewem Wiślanym.

To nie są chmury, ani spaliny, jeśli o to chodzi. Fotka, kurde, nie oddaje tego, co widziałem przez lornetę i teleskop. A fotki w projekcji okularowej nie miałem jak zrobić.