Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: DEEP IMPACT - obserwacje
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Chyba warto założyć taki wątek.

Optymistycznie może być nawet tak, że jasność komety , po trafieniu w jej jądro przez próbnik, wzrośnie o kilka mag. Ze swoich około 11 mag obecnie, kometa może się stać albo widoczna nawet gołym okiem, albo wdziecznym obiektem lornetkowym.

Tak naprawdę nikt nie wie co stanie się przy zderzeniu. Czy nastapi tak duże pojaśnienie, wywołane wypływem "świeżej" materii z jądra ???, czy też próbnik "przeleci" kometę, nie robiąc jej szkody i nie powodując obserwowalnego wzrostu jasności.....

Waro więc chyba w ciągu kilku dni po 4 lipca obserwować kometkę 9P/Tempel 1  ;D Moim zdaniem nawet stwierdzenie pojaśnienia o ok. 1 mag bedzie dla obserwatora nie lada przezyciem.

Rzecz juz oczywista - posiadaczy EOSów uprasza się o robienie cennych zdjęć.

Robert_Bodzon

Oby ten wzrost jasności był znaczny, gdyż kometa znajduje się już w niezbyt korzystnym położeniu. A z dnia na dzień będzie jeszcze gorzej.

Ja będę zadowolony, jeżeli będzie obiektem lornetkowym. Na obserwacje goły okiem praktycznie nie ma szans. Chyba, że to buuum, będzie naprawdę superefektowne.

Wojtek, a Ty ją jeszcze widzisz?  Bo ja (z miasta) już nie.
Przyznam się szczerze, że ostatnio mało obserwuję (tzn trafia mi się pogoda, gdy właśnie jestem w robocie na popołudnie lub zmianę nocną >Sad ).

Nie wiem jak teraz z jej jasnością, ale w przypadku pojaśnienia o kilka mag warto obserwować chociażby miejsce gdzie się powinna znajdować. Zapolujemy na nia 20-cm telepem, powinno wystarczyć.

Robert_Bodzon

Ja straciłem ją z oczu już jakieś trzy tygodnie temu. Co prawda obserwuję z miasta, ale z pomocą 27 centymetrowego Newtona.

Jeżeli mam ją jeszcze zobaczyć w mieście, to musi pojaśnieć przynajmniej o 2-3 mag.
Witam,

  myślę, że w warunkach miejskich sukcesem będzie porównanie zdjęć wykonanych przed i po zderzeniu:  najpierw nic nie było widać Sad, a potem tak Big Grin.

  Jeśli kometa pojaśnieje tak do 8-9 mag, to w Warszawie będzie szansa jej zaobserwowania naszym sprzętem.  Może "250" czy "350" wystarczą... Zwłaszcza, że tradycyjnie mamy pokazy w poniedziałki (czyli 4 lipca wieczorem) ;D

  Hermes
Wykres jasności na podstawie moich obserwacji
[Obrazek: tempel_ddo_240605_mag.gif]
Jest to kometa raczej dla obserwatorów którzy mają spore doświadczenie w obs tych ciał jak i posiadaczy większego sprzętu.
Ale warto spróbować...

Robert_Bodzon

Z wykresu wnioskuję, że ostatnia obserwacja została wykonana ok. 6 czerwca i wtedy kometa miała jasność 11,5 mag. Patrząc na znaczną tendencję spadkową jasności nie wygląda to dobrze.
Ale być może ta niekorzystna i trochę nieoczekiwana tendencja została zatrzymana. Chyba na to wskazują ostatnie obserwacje komety.

Limax7

Nie wiem czy zdecydować się zostać w domu (gdzie nie mam teleskopu ani lornetki) i śledzić całe zajście tylko i wylącznie w internecie, czy jednak wyjechać do teleskopu za miasto (tam z kolei brak internetu) i obserwować skutki zderzenia własnym teleskopem ?

Dodam, że nie mam samochodu by śmigać w tę i spowrotem, jeśli pojadę to na kilka dni.

Jakieś wskazówki, byłyby pomocne.

...
Zapomniałem dodać, że z północy Polski nie łatwo zobaczyć tę kometę. Ja jej nie widziałem jeszcze. Takie warunki a nie inne, taki sprzęt. Jeśli pojaśniałaby do +9 mag wtedy bym miał szansę ją dostrzec.
Trochę nie rozumiem Was. Przecież udeżenie w kometę nastąpi o 7 rano naszego czasu i jak Wy chcecie to obserwować?!  :o 

Limax7

Obserwować będziemy skutki zderzenia, one mogą trwać kilka dni, nie wiadomo.
Stron: 1 2 3 4 5 6