Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: podwójny Wolarz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Robert_Bodzon

(26.06.05, 12:18)Adam Sz link napisał(a): [ -> ]Specjalne podziękowania dla Bemka który namówił mnie na powyższe foty.  Smile

Dodam przy okazji, że Bemko jest autorem artykułu o gwiazdach podwójnych, który ukaże się w ASTRO 3. Jutro zaczynam wysyłkę.
Tam też zestawienie tabelaryczne ciekawych układów podwójnych na lato i jesień.

Maquis

(26.06.05, 19:16)Kula link napisał(a): [ -> ][quote author=Maquis link=topic=6253.msg95952#msg95952 date=1119809157]
Hmm, a nie da się zliczyć kolorów ze wszystkich pixeli i uśrednić wartość? Smile

Myślałem nad tym ale nie wiem jak i czym się do tego zabrać.  :-\
[/quote]

To rzucę recepturą Wink
Może zrobisz w wolnym czasie Wink
Trzeba wyciągnąć kolory w formacie RGB z zaznaczonego zakresu, z każdego pixela. Zapis jest najczęściej szesnastokwy po 8 bitów na kolor.
Czyli jest R G B np. A2 34 FF.
Można sobie ułatwić, powiedzmy, że dane już użytkownik sam wyciągnie z interesującego go obszaru.

Trzeba wyciągnąć z każdego pixela wszystkie R, zsumować i podzielić przez ilość pixeli. Analogicznie dla reszty Wink
Najlepiej przekonwertować te wartości szesnastokwe na dziesiątkowe, to łatwiej będzie to zrozumieć Smile
A, byłbym zapomniał, że trzeba wynik zaokrąglić do całkowitej Wink

No i na wyjściu powinny zostac uśrednione R G i B Smile
Wystarczy połączyć to w ciąg i już Smile

Dla słabszego składnika w Kappie wyszło mi #5b7a45

Sam nie wiem czy to dobry pomysł Smile
Z tymi kolorami to nie jest tak prosto jak sie wydaje. Na podstawie poprzednich moich zdjęć Albireo i Kastora stwierdziłem że TouCam mniej więcej poprawnie rejestruje kolory, a przynajmniej robi to w miarę dobrze gdy barwy są bardzo intensywne nawet przez barlowa achro. Nie mniej jednak na wygląd barw trzeba patrzec z pewnym przybliżeniem bo zależy on od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ.
Po pierwsze atmosfera generuje aberracje, falujące od ciepła powietrze wprowadza zniekształcenia, dalej aberracje chromatyczne generuje optyka - w lustrze gdy użyjemy barlowa achro, dalej kolor zależy od ustawienia balansu bieli w kamerce oraz od czułości matrycy ccd w zależności od barwy. To wszystko można  próbować korygować komputerowo, a skutek tez może być różny.
Co do kappy bootis to robiona bez barlowa więc aberracja chromatyczna odpada, jej kolor określiłem jako żółty na podstawie środkowego piksela co też oczywiście nie musi być prawdą.
Jak widać fotografowanie niby prostych obiektów nie jest takie banalne i sam muszę się jeszcze zastanowić na metodami uzyskiwania najlepszych wyników.

PS co do techniki to Pi, Xi, Epsilon (Izar),  Cor Caroli robione z barlowem x2 achro,
Mu, Kappa i Alkor z Mizarem bez barlowa. Wszystkie z resamlingiem x2. Oczywiście przez soligora mt800

polaris

Czesc,
w takim razie doloze jeszcze swoje dwie podwojne ktore "zrobilem" przedwczoraj Makiem 127/1540. Bez Barlowa.
To Mizar i Cor Caroli. Niestety nad epsilon Boo musze jeszcze popracowac.
Pozdrawiam!

PS. RATUNKU!!! Jak tu sie zalacza pliki???

Koza

Tu się nie załącza, tu się wkleja link do pliku w sieci (pomiędzy img i /img ) Wink
Proponuję użyć http://www.imageshack.us

polaris

O matko, dzieki :-)

zatem:

Cor Caroli
[Obrazek: corcaroli3ek.jpg]

Mizar
[Obrazek: mizar5ap.jpg]
Brawo za pomysł. O gwiazdach podwójnych na forum cicho. a tutaj i gwiazdy i fotki.
Chyba muszę zarezerwować jakąs nocke tylko na podwójnę.
Gratuluję fotek i pomysłu !!!
Stron: 1 2