Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: 31.05.03 - jakie czasy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

klecina

Chciałem sie zapytać, jakie powinny być czasy naświetlania Słońca przy jego wschodzie (31.05.03) w sytuacji, gdy będę używał filtru 10x10cm Baader Planetarium. Mój magiczny sprzęt, to "Szukacz Uniwersałów - nr 8. Średnica teleskopu ograniczona jest teraz do obszaru około 10x10. W 99 roku fotografowałem zaćmienie za pomocą filtru dyskietkowego o średnicy 14cm i zdjęcia wyszły całkiem przyzwoicie - ale bez widocznych plam. Stąd też chciałem się zapytać, jak dobrać czasy, aby widac było również plamy, zdjęcia nie były prześwietlone? Będę fotografował w ognisku głównym.

Janusz_P.

Najlepiej użyj światłomierza aparatu i 2x konwertera aby ten światłomierz z integralnym pomiarem za bardzo Ci nie przekłamał ekspozycji, z Baaderem wyjdą za długie czasy przy wschodzie Słońca ale potem będzie jak znalazł pod koniec zjawiska, wszystko zależy od mgły, zapylenia i chmur czyli jest zupełnie nieprzewidywalne i trzeba to po prostu zmierzyć :o
(28.05.03, 22:13)Janusz_P. link napisał(a):Najlepiej użyj światłomierza aparatu i 2x konwertera aby ten światłomierz z integralnym pomiarem za bardzo Ci nie przekłamał ekspozycji

Janusz, nie rozumiem. Możesz zrobic korekcję ekspozycji Wink i trochę rozjasnić swoją wypowiedź?

Janusz_P.

Chodzi mi o to żeby obraz Słońca był duży i wypełnił prawie całe pole pomiarowe światłomierza z integralnym pomiarem aby uniknąć przekłamań pomiaru ;D

Robert_B.

Czasy ekspozycji na pewno trzeba będzie bardzo zróżnicować. Słońce będzie wschodzić i mimo zaćmienia zwiększać blask wznosząc się coraz wyżej nad horyzontem.

Ja zacznę robić zdjęcia bez użycia filtrów, gdyż przy wschodzie Słońce ma bardzo osłabiony blask.
Przykład: http://gallery.astronet.pl/images/01931.jpg
To stare zdjęcie robiłem przez MTO i podobnie będzie teraz. Potem planuję założenie filtra.

Czas ekspozycji będzie zatem uzależniony od wielu czynników:
- jasność Słońca,
- czułość filmu,
- stosowane obiektywy,
- stosowane filtry.

Biorąc pod uwagę, że zamierzasz od razu fotografować przez filtr musisz zastosować długie ekspozycje (jak długie to zależy od pozostałych czynników). Może lepiej sprawdź wcześniej, np. jutro rano (w piątek).

klecina

Probowałem (robiłem zdjęcia), ale aparacik poszedł w siną dal... o czym napisalem w innym poście Sad(( A z negatywu nic nie wynika.. niestety. Będę zatem pstrykał ile wlezie i na róznych czasach.

klecina

Czy mierząc wewnętrznym swiatlomierzem nie trafi go... nie zespuje się? Gdzieś wyczytałem, ze światłomierz nalezy w takich wypadkach odłączać?
Nie powinno sie nic stac Smile

Co do pomiaru to ja robie od zawsze tak - pomiar punktowy na Sloneczko i ekspozycja +1 EV

Slajdy z mojego Nikona wychodza dobrze naświetlone !

pzdr !