Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: ufo ? ;-)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
w poprzedni weekend testowałem nową konfigurację do focenia nieba z autoguidingiem na kamerze Meade'a DSI i Canonem 300D jako kamerą główną...
W ramach testów jako gwiazdę do guidingu wybrałem gamma Panny i obserwowałem na bieząco jak wyglada prowadzenie (jako guider wykorzystałem tubę ETX-90). W ramach testowania części do focenia odpaliłem DSLR Focusa i zacząłem focić tę część nieba (Jowisz w Pannie), po to tylko, zeby zobaczyć czy programy nie powodują jakichś konfliktów i czy wszystko będzie razem trzymało się kupy. Canon miał załozony obiektyw, który mam na codzień tzn. 24-85/3,5-5,6 USM, ustawiony na 85mm. Zrobiłem kilka zdjęć i dopiero parę dni temu przejrzałem te testowe, już miałem puścić je do kosza, ale zastanowił mnie zielonkawy obiekt (zaznaczony strzałką). Jest na dwóch zdjęciach (jedno naświetlone 3min 800ISO, drugie 90 sekund 1600ISO, ogladając zdjęcia po sobie jest wrażenie, że obiekt się nie porusza na tle nieba.
[Obrazek: ufo1.jpg]

i crop

[Obrazek: ufo1_crop.jpg]

Co to może być?

Zdjecie zrobione 26.05.2005, 23:16:22 miejsce: 50km na płn.-wsch. od Lublina (Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie), najjaśniejszy obiekt to Jowisz, gwiazda pomiędzy zielonym obiektem, a Jowiszem to gamma Panny). Ciemne niebo - naprawdę - widoczna Droga Mleczna.
Obróbka - tylko konwersja z rawa na jpg (BreezeBrowser 2.9), nie odejmowane darki...
Pozdrawiam
Jurek

Koza

Duszek Smile Od tej jasnej gwiazdy. A te zdjęcia bez niego mają pewnie tę jasną w innym miejscu...
(04.06.05, 21:46)Wojtek Koznowski link napisał(a): [ -> ]Duszek Smile Od tej jasnej gwiazdy. A te zdjęcia bez niego mają pewnie tę jasną w innym miejscu...
To ta slynna kometa co ja odkrylismy z Czarkiem i GTI w Kolbudach, która potem nam zwiałą. Scenariusz zdjecia taki sam. Jasna gwiazda w poblizu i duszek w kadrze. Smile
Właśnie w tym rzecz, że ten zielony obiekt jest tylko na zdjeciach tego rejonu nieba. Poza tym jest zielony, a gwiazda biała, więc musiałby istnieć w torze optycznym jakiś filtr pasmowy (pokrycia MC?)...
(04.06.05, 21:50)qbanos link napisał(a): [ -> ]http://astro-forum.org/Forum/index.php?s...0&hl=co+to

Tu jest cos podobnego Wink
Dzieki qbanos za linka - przeczytałem i chyba to jest odblask Jowisza ...
Pozdrawiam,
Jurek

Matias

Jaki tam odblask, jaka tam kometa, przecież widać, że to ufo otoczone polem plazmowym  ;D ;D Big Grin Wink. (Widać nawet, że to cygaro) ;D
W jaki sposób powstają takie "duszki" ? W jaki sposób na obiektywie powstają takie odblaski ? P.S Bardzo ciekawe zdjęcia. Fajnie, można wmówić komuś że to UFO - Wygląda to bardzo prawdziwie Smile

sumas

po prostu przy długich czasach naświetlania, wychodzą wszelkie słabości sprzętu, w tym przypadku, to "słabe" powłoki antyrefleksyjne, w moim, ( http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8230 ), to samo i focenie z założonym filtrem, którego płaskie szkło powodowało wewnętrzne odblaski,
przy pewnym układzie, jasnego, punktowego źródła światła, mogą właśnie powstać takie ufo-duszki Smile
pozdrowienia

Maquis

(04.06.05, 21:50)Michu link napisał(a): [ -> ][quote author=Wojtek Koznowski link=topic=6084.msg93921#msg93921 date=1117917983]
Duszek Smile Od tej jasnej gwiazdy. A te zdjęcia bez niego mają pewnie tę jasną w innym miejscu...
To ta slynna kometa co ja odkrylismy z Czarkiem i GTI w Kolbudach, która potem nam zwiałą. Scenariusz zdjecia taki sam. Jasna gwiazda w poblizu i duszek w kadrze. Smile
[/quote]

hehe, witajcie w klubie Wink

C/2000 Milewski-Piech gdzieś tam pewnie ciągle lata Wink)