Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Słońce-nowe plamy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8

dziadek

Witam Kolegów
od piątku oglądam Słońce i zaobserwowałem dzisiaj ok. godz. 13-tej czasu polskiego nowe plamy w ilości ok. 8 sztuk rozmieszczone w kształcie motyla 6 szt. i dwie małe z boku ze "starymi" jest ich 10-ć. Obserwowałem moim refraktorkiem 48/580 z okul. 9 mm pow. 64x. Trochę małe powiększenie gdyż w plamy w "drugim rzędzie" są blisko siebie z otoczką i nie jestem pewien tej środkowej. Może ktoś oglądał i widział lepiej?
pozdrawiam andrzej z opola

crocodile

Andrzeju;
też oglądałem te plamy i byłem mile zaskoczony ich widokiem. Kilka dni temu ich nie było. Były tylko te dwie (duża i mniejsza), które są poza centum gwiazdy - bliżej krawędzi.

PLamy, o któruch mówisz oglądałem w powiększeniach 40, 90 i 150. Bardzo ostry, ładny i kontrastowy widok. Nadal niestety nie posiadam odpowiednich akcesoriów do foto, więc ich nie fotografowałem, ale widok był ładny.

dziadek

Cześć Krokodylku
nie mogłem się doliczyć na 100% nie mam filtra do mego newtona więc tylko z refraktorka. Może Tobie udało się policzyć ile plam jest?
andrzej z opola
Andrzej, rzuć okiem tutaj : codzienny szkic (!) Słońca.
http://www.solobskh.ac.at/sunspot_drawings/recent.jpg
pozdr

crocodile

nie liczyłem, ale szkic już wszystko wyjaśnił - 20.
W liczeniu plam stosuje się jakąś "skalę" Wolfa? Naprastujcie mi zwoje...
Liczbę Wolfa opisującą m.in. ilość, wielkość i koncentrację plam słonecznych.

Separatysta

niezrozumcie mnie zle ale śmiać mi się chce że miłośnik astronomi nie wie coto jest liczba Wolfa i jak sie ją liczy.
A co do plam to 2 duże plamy które wschodzą są pozostalością grup które zachodzily 7 maja w dniu przejścia Merkurego , pozostaly tylko plamy prowadzące .Dziś rano (26 05) liczba Wolfa wyniosła 87 (5gup 37 plam) a do obserwacji wcale niepotrzeba poteżnego powiększenia ja używam 30-krotnego i wpelni mi ono wystarcza

crocodile

cała masa ludzi chodzących po ulicach nie zdaje sobie sprawy z podstawowych spraw i rzeczy, które ich otaczają.
Nie zrozum mnie źle, astronomia nie dla wszystkich jest sensem i celem życia. Dla wielu nawet nie jest pierwszoplanowym hobby.

Ja też nie wiem jak sie ją określa i co dokładnie oznacza (liczba Wolfa). Samo hasło i mniej więcej o co chodzi, to wszystko co wiem i jest OK.
Wink
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8