Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Jaki szukacz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
Zamierzam wprowadzić dużo zmian w sprzęcie który posiadam. Na początek chcę zbudować samodzielnie szukacz. Dużo czytam na obu forach na ten temat.

Mam pytanie- jaka jest zależność między wielkością teleskopu a wielkością szukacza ?  Gdzieś słyszałem że jest taka zależność tzn. średnicy lustra głównego do średnicy obiektywu szukacza oraz jego powiększenia.

Mam kilka pomysłów na szukacz, zwłaszcza  na podświetlany krzyż nitek- jak się uda  to będzie rewelacja i na pewno wiele osób z niego skorzysta ale nie zdradzę dopóki go nie zbuduję i przetestuję . Oczywiście zamieszczę  fotki i zaprezentuję na forum.

[Obrazek: normal_15_filtered%20copy.jpg]

Jak widać ta celownica od wiatrówki jest trochę za mała, ale da się coś większego wcisnąc w otwór dlatego chcę wykożystać stopkę z mocowaniem które już jest.

Z góry dziękuję za pomoc w budowie szukacza i modernizacji mojego teleskopu-Janusz.

PS. Mój teleskop ma lustro 170 mm a ogniskową 900 mm. ( to k woli informacji co do mojego pytania)

Janusz_P.

Widzę na fotce obejmę U... na szukacz do 30mm i taki conajmniej polecam... a w sumie odradzam bo do teleskopu 170mm lepszy by był szukacz conajmniej 45-50mm, to kwestia wygody użytkowania i użyteczności szukacza, dobre szukacze wychodzą z rosyjskiej lunety składanej teleskopowo np 20x50, wykorzystujesz od razu korpus przedni z obiektywem i dorabiasz tylko tył do okularu np 1,25" i po problemie 8)
Przepraszam, że wtrącę swoje pytanie do tematu. Czy próbował ktoś kiedyś zrobić szukacz z taniej lornetki z  allegro lub bazaru (koszt ok. 30-40zł)? Nie miałem takiej lornetki w ręku i nie wiem czy jest na tyle badziewna że nie da się z niej zrobić nawet szukacza.
pozdrawiam
Marcin
Paweł Frącek zrobił mi szukacz z obiektywu po rosyjskie lornetce 45mm i obrazy są doskonałe ;D
Cytat:Widzę na fotce obejmę U... na szukacz do 30mm i taki conajmniej polecam... a w sumie odradzam bo do teleskopu 170mm lepszy by był szukacz conajmniej 45-50mm, to kwestia wygody użytkowania i użyteczności szukacza, dobre szukacze wychodzą z rosyjskiej lunety składanej teleskopowo np 20x50, wykorzystujesz od razu korpus przedni z obiektywem i dorabiasz tylko tył do okularu np 1,25" i po problemie

A jaką średnicę ma ta luneta chodzi mi o średnicę zewnętrzną ?

Oraz okular z jakim powiększeniem wtedy najlepiej użyć ? ;D
Witam,

moim zdaniem szukacz o średnicy rzędu 30 mm to teleskopu 150mm to nieporozumienie - minimum to 45-50 mm.  Podczas obserwacji pozycyjnych w PTMA w Warszawie korzystaliśmy z atlasów typu "Atlas Eclipticalis" o zasięgu do 9 mag i takie gwiazdy musiały być widoczne w szukaczu.  Jeden z teleskopów 250 mm, jaki mam w Oddziale, ma  szukacz 68/390 mm (czynna średnica ok. 64 mm), a teleskop Oddziału TN 350  ma szukacz prawie 80 mm.  Czasami Plejady wyglądają lepiej z takim szukaczu, niż przez właściwy teleskop  ;D  (chodzi głównie o pole widzenia, nie o zasięg).
  Takimi szukaczami, jakie widzę jako standardowe do niektórych teleskopów u nas, można w nocy zrobić sobie krzywdę, bowiem ich średnica jest niewiele większa od grubego ołówka...

Hermes
Witam.

Ja z koleji spróbuję  połączyć U-bota z lunetą 50/600 - tylko na razie nie wiem w jaki sposób :-\ - a potem dopiero do niej jakiś szukacz. Pomysł wydaje się być niegłupi, gorzej tylko z jego realizacją (np. prawidłowe ustawienie osi trzech instrumentów).

Pozdrufka
Ja am szukacz 45 mm. jego grubości wahają się tak: najgrubsze miejsce (przy obiektywie) 60 mm a najcieńsze (przy wyciągu) 40 mm
Zastanawiam się nad zrobieniem szukacza z obiektywu Zenita i okularu. Robilem próby i połączenie dawało calkiem niezłe obrazy i duże pole widzenia. czy ktoś z was zrobił taki szukacz i czy coś możecie mi podpowiedzieć na ten temat ?  :Smile

Janusz_P.

Z obiektywu od Zenita o ogniskowej 135 lub 200mm wyjdzie fajny szukacz i od razu astrokamerka na piggy backu czyli dwa w jednym, wow... dobry pomysł  Smile Big Grin ;D
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14