Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Obiektywy ED
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
      Ostatnio dużo osób z tego forum przerzuca się na obiektywy ED. Pytania do Was mam takie :

- ile soczewek wchodzi w skład obiektywu ED ??,  jeżeli różne ilości w zależności od modelu to konkretnie chodzi mi o Oriona i Celestrona 80ED oraz 100ED.

- dlaczego tylko niektóre obiektywy ED są nazywane APO ??, czy to oznacza, że mają one 3 soczewki, wszystkie ze szkłem ED ??

- jak się w rzeczywistości mają do siebie wartości aberracji chromatycznych dla achromatu, achromatu ED, apochromatu,  apochromatu ED, semi achromatu  ?? (jeżeli niektóre z tych obiektywów nie istnieją to napiszcie) - kiedyś coś pisało o tym na stronie Astrokraka, ale nie wiem gdzie 'podpiąć' które obiektywy ED.

- na stronie Astrokraka pisało też że jeżeli widmo wtórne (aberrację chromatyczną) achromatu przyjmiemy za 1% to apochromat będzie miał 0.1%. Poza tym wiem że aberracja chromatyczna jest odwrotnie proporcjonalna do sześcianu światłosiły. Czy mam to rozumieć tak, że obiektyw apochromatyczny da takie samo rozmycie obrazu jak achromat o światłosile trzeci pierwiastek z 10 większej ??  (10 wynika z podzielenia 1% przez 0.1%), pomijając fakt że widmo wtórne w apo ma inne kolorki.

Z góry dzięki za odpowiedzi  Smile

kurczaki...

czy Ty nasz czasem nie przezywasz...  ;D  Big Grin
a tak na powaznie to tez sie przylacze do osob zainteresowanych tym zagadnieniem!

gdzieś był wątek, który to wyjaśniał.

generalnie ED to Extra low Dispersion
handlowo określene jest wszystko od troche lepszego od achromatu (Meade ED) do pełnych APO.

więc tak użytkowo to ED już nic nie znaczy. i tak trzeba samemu się zorientować czy to dublet(dwie soczewki), triplet(trzy soczewki) i z jakiego szkła jest zrobiony.

Celestrona, Oriona, SkyWatchera ED to jest to dobre dublet ED.

Janusz_P.

Orion i Celestron ED to pełne APO co wynika z wykresów korekcji dla 3 podstawowych barw oraz naszych testów dziennych i astro 8)
(25.02.05, 19:07)Janusz_ P. link napisał(a):Orion i Celestron ED to pełne APO co wynika z wykresów korekcji dla 3 podstawowych barw oraz naszych testów dziennych i astro 8)

Z chęcią zobacze te testy bo z moich i Oskara spostrzeżeń wcale tak nie wynika , nie jest źle ale "pełne APO" to chyba tylko w reklamie  Tongue

DaVe
(25.02.05, 16:47)McArti link napisał(a):gdzieś był wątek, który to wyjaśniał.

generalnie ED to Extra low Dispersion
handlowo określene jest wszystko od troche lepszego od achromatu (Meade ED) do pełnych APO.

więc tak użytkowo to ED już nic nie znaczy. i tak trzeba samemu się zorientować czy to dublet(dwie soczewki), triplet(trzy soczewki) i z jakiego szkła jest zrobiony.

Celestrona, Oriona, SkyWatchera ED to jest to dobre dublet ED.

dodam jeszcze ze trzeba by wspomniec o  SD, FPL, bo duzo tych nazw sie porobilo i tylko mieszaja w glowie. Niezaleznie co sie bierze warto patrzec na budowe i wykres korekcji obiektywu uzytego w teleskopie o ile producent raczyl takowe informacje dostarczyc.

Na przyklad na stronie http://www.optique-unterlinden.com/ jest taki fajny kolorowy rysunek korekcji chromatycznej dla kilku szkieł. Mozna zobaczyc co i jak:

[Obrazek: fs_courb.jpg]

---------------------------------
Dopisane

Aby nie uciekło postanowiłem zachowac gdzieś w postach na forum rozmiary gwintów w celi teleksopów ED 80. Pomiary zdjęte z celestrona ED80:

Cela - gwint do tuby: M89,5x1
Odrośnik - gwint M95x1.5

(25.02.05, 19:53)DaVe link napisał(a):[quote author=Janusz_ P. link=topic=5337.msg82299#msg82299 date=1109354853]
Orion i Celestron ED to pełne APO co wynika z wykresów korekcji dla 3 podstawowych barw oraz naszych testów dziennych i astro 8)

Z chęcią zobacze te testy bo z moich i Oskara spostrzeżeń wcale tak nie wynika , nie jest źle ale "pełne APO" to chyba tylko w reklamie  Tongue

DaVe
[/quote]

Nie ma wątpliwości, że jednak w ED fiolecik jest - tak to widzieliśmy z DaVe.

Koza

No więc generalnie to jest tak, że klasa szkieł ED obejmuje typy lepsze i gorsze. Ale może najpierw o co w tym ED chodzi.

Jak wiadomo szkło można scharakteryzować 2 dość ważnymi parametrami - wsp. załamania n i wielkością dyspersji czyli tym jak to n zmienia się ze zmianą długości fali. Czym ta zmiana jest mniejsza tym niższa dyspersja i generalnie lepsze szkło.

Całkiem nieźle wypada tutaj minerał pt. fluoryt czyli chemicznie CaF2. Niestety jest to materiał cholernie wredny w obróbce i często płatający psikusy - spora ilość pęka w trakcie obróbki i stąd wysoka cena.
Na szczęście naukowcy - inżynierzy materiałowi nie śpią i udało się wykombinować nowe gatunki szkła o niskiej dyspersji. Potem optycy wzięli katalog np. Schotta albo Ohary i zaczęli kombinować jakby tu wykorzystać nowy materiał.

Itd, itp ale jak wiadomo tu chodzi o kasę, a tej nigdy za mało Wink No a jak trzeba coś sprzedać to potrzebny jest marketing no i tu właśnie rozmnożyły się pojęcia ED, SD, UD, semi-apo, neoachromaty, "apo like" i cała masa innych... Także marketingowym chwytem jest nazywanie jakiegoś obiektywu apochromatem. Kiedyś pewnie jakaś firma stwierdzi, że wszystko co nie jest achromatem jest apo ;D

A teraz wracając do pytań:

Obiektyw ED może mieć 2 i więcej soczewek np. jakieś zoomy do lustrzanek na których pisze "ED lens" mogą mieć np. 9 szkieł z czego 2 typu ED. Albo możemy mieć tryplet z elementem ED w środku i dwoma innymi na zewnątrz (tak ma np. TEC 140). Generalnie czym więcej elementów tym lepszy obiektyw bo oprócz braku chromatyzmu porządane jest płaskie pole, brak komy...

W sumie wychodzi na to, że najpierw trzeba zobaczyć (naocznie lub chociażby jakąś fotkę zrobioną przez sprzęt jeśli ma służyć do astrofoto) a dopiero później kupować. Bywa też, że kasa sama z portfela wyskakuje Wink

Janusz_P.

Myślę ze najprościej będzie Oskarze jak wezmę Orionowe 100 ED APO i zrobimy mały sparing w Bieczadach z twoim Takiem 100/800 APO  8)
To powinno nam wiele wyjaśnić Big Grin
    Te wykresy co Michu zapodał są ok, one wiele wyjaśniają, zwłaszcza że jest tam kilka obiektywów i można je porównać.

I jeszcze jedno pytanko : z ilu soczewek składa się zwykły obiektyw apochromatyczny ??
z trzech, czterech , pięciu ??
Stron: 1 2