Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Jaki wyciąg i jakie okulary
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5

Michal J.

Witam Wszystkich!

Niedawno dzięki uprzejmości Meteora "odziedziczyłem" części do budowy teleskopu (http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5109.0).
Jako, że będzie to mój pierwszy teleskop (do tej pory obserwowałem niebo za pomocą lornetki 20x60), chciałbym prosić o radę. Zastanawiam się, jaki wyciąg okularowy (1,25", 2") oraz jakie okulary (ew. barlow etc.) kupić na początek. Teleskop ma średnicę lustra 150mm, przy ogniskowej 1350. Wiem, że w przypadku okularów wyższa cena oznacza wyższą jakość, jednak nie chciałbym wydawać majątku (wielkość względna). Interesuje mnie zestaw "rozwojowy", co rozumiem jako możliwość użycia go w sprzęcie, który będe miał w przyszłości, ale naprawdę - nie drogi = 600 zł na początek (z wyciągiem). Chciałbym obserwować planety oraz DS... Na razie nie planuję zajmować się astro-foto, ale kto wie...

Pozdrawiam,
    Michał
Światłosiła twojego teleskopu jest wręcz idealna do planet, ale mogą być trudności z D-sami. Wyciąg jak zwykle im większy tym droższy. 1.25" kosztuje w przedziale 100-200 PLN a 2" - 200-300 PLN. Okulary też są o wiele droższe 2" więc lepszy wybór to 1.25", choć da nieco gorsze efekty (mniejsze pole widzenia). Co do okularów też w tej kategorii cenowej najlepsze będą plossle za ok. 100 PLN sztuka, lub super plossle za 200 PLN sztuka. 

Michal J.

Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś mi jeszcze doradzić jakie konkretnie te okulary są odpowiednie dla początkującego obserwatora. Mam tutaj na myśli zestaw okularów o różnych ogniskowych - jakich??
A jak wygląda sprawa barlowa? Jesli tak, to jaki ?

Michal
Barlow nie będzie ci potrzebny. Co do okularów to moja propozycja brzmi tak:  9 mm (150x planety, gwiazdy podwójne),  12.5 mm (108x księżyc, gromady gwiazd), 20 mm (67,5x mgławice, galaktyki,komety i inne obiekty nie gwiazdowe). Podałem takie ogniskowe jakie są dostępne w sklepie.
Oczywiście jeśli tylko finanse na to pozwolą to można dokupić więcej okularów, ale dla obserwatora wszystkiego minimum powinny być  trzy:małe, średnie i duże powiększenie. Poza tym gratuluję ci nowego teleskopu i mam nadzieję że spelni twoje wymagania i cię bardzo zadowoli. pozdrawiam

zbyszek

Na początek proponowałbym okulary 9-10  mm ,
5-6 mm , 20 mm . Jak masz ciemne niebo to ok 30 -35 mm .
Wyciąg okularowy tylko do rury ok 14 cm srednicy za 15 zł jest na allegro . Jest 1,25" tylko ma redukcję na 1" .Jest to typowy chiński . Niestety mocowanie do tuby nie jest płaskie .
7,5mm do planet oraz 12,5mm i 20mm do DS. Na deser mozna 32mm 2" jesli taki będziesz miał wyciąg.

Matias

Skoro jesteśmy przy okularach, to jaki jest najlepszy okular długoogniskowy powyżej >20mm za cenę powiedzmy do 250-300zł? Wyciąg oczywiście 2 calowy.
Myślę o kupnie jakiegoś okularka na DS , ale raczej nie Naglera  Wink. Co myślicie o RKE 26mm ? Proszę bardzo o opinie na temat tych okularów. Smile

Pozdrawiam,
Maciej
2" RKE 26 mm, za te pieniądze, to okular znakomity. Ma ogniskową ponad 28 mm i pole ok. 56°. Wielkie, komfortowe szkło soczewki ocznej. Duża odległość źrenicy wyjściowej. Ślicznie wymiata gromady gwiazd, jasne komety i obiekty mgławicowe. Wiem co mówię. Dokładnie obejrzałem wszystkie trzy, a zakupiłem ten środkowy - 32 mm.

P.S. W sobotę na pokazach na Skwerze zobaczysz go sobie z bliska.

Michal J.

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi.

Jaka jest różnica w obrazach dawanych przez Plossle i Super Plossle. Na stronie np. ASTROKRAK-a są tylko Plossle (chyba, że się mylę), a tam właśnie chciałbym kupić omawiany sprzęt.

Kret napisal, ze barlow nie będzie mi potrzebny. W takim razie - kiedy jest potrzebny (przy innej aperturze/ogniskowej?).

Pozdrawiam,
    Michał

Michal J.

(21.02.05, 17:13)kret link napisał(a):Poza tym gratuluję ci nowego teleskopu i mam nadzieję że spelni twoje wymagania i cię bardzo zadowoli. pozdrawiam

;D Dzieki! Czeka mnie jeszcze trochę pracy, ale warto  Smile
Stron: 1 2 3 4 5