Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Okulary Erfla
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Czy długoogniskowe, 2-calowe okulary ERFLA (antares) będą dobrze współpracować z refraktorem (fs102) ? Chodzi mi głównie o ten 30mm modyfikowany z polem 74st. Pytam bo podobno np. długoogniskowe naglery są dostosowane raczej do newtonów i nie współgraja z refraktorami tak dobrze jak np szerokokątne Pentaxy XW. Zastanawiam sie na ile taki Erfl 30mm Antaresa mógłby być tańszą alternatywą dla Pentaxa XW 30mm (pole niemal identyczne, stosunek cenowy 1:5).

pozdrawiam

Janusz_P.

Z długoogniskowymi refraktorami pracują bardzo dobrze, im mniejsza światłosiła instrumentu tym ostrzejszy będzie obraz przy brzegu pola widzenia 8)
Witam
Jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich kolegów.Mam 2 pytanka odnośnie okularów erla.Czym rózni się ten modyfikowany od reszty erlów?I drugie czy okular ultrawide można porównać z erlem?

Janusz_P.

Porównywać oczywiście można i nawet należy ;D
Modyfikacja polega na realizacji pokrewnego projektu Erfla z większym polem widzenia 8)
Ja posiadam Erfla 32mm Wide tzn też modyfikowany bo normalne Erfle mają 5 elementów optycznych a ten patrze na opakowanie 6-elements no i ma pole 70 stopni więc nie wiele mniej od tego 30mm
Cytat:Ja posiadam Erfla 32mm Wide tzn też modyfikowany bo normalne Erfle mają 5 elementów optycznych a ten patrze na opakowanie 6-elements no i ma pole 70 stopni więc nie wiele mniej od tego 30mm
...a ile z tych stopni to koma, która skutecznie niweluje przyjemność
obserwacjii?
Tak z 10 stopni pola widzenia to koma czyli 1/7 to tak na oko
Muszę nieco zasmucić szanownych przedmówców w kwestii pola rzeczonego okularu. Otóż przyjdzie mi na dniach rozstać się z wypożyczonym Modyfikowanym Erflem 30 mm Antaresa. Na zakończenie mojej z nim przygody pomierzyłem to i owo.

Tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...7#msg82907 były przypuszczenia.

Teraz są fakty: ogniskowa 29,5 mm, pole widzenia 62,6°.

P.S. Heniu, okular wyślę jutro. Dziękuję za cierpliwość.