Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: bolid nad Łaskiem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Wczoraj podczas obserwacji perseidów zobaczyłem bolida :o
był on widoczny przez około 1,5s.
niestety nie mogłem go sfotografować Sad
Co prawda wczoraj nie miałem jak obserwować (tylko chwilę wieczorem), ale podaj jego jasność i miejsce gdzie go widziałeś.
i przede wszystkim kiedy.....

burza

(13.08.04, 10:38)uran link napisał(a):Wczoraj podczas obserwacji perseidów zobaczyłem bolida :o
był on widoczny przez około 1,5s.
niestety nie mogłem go sfotografować Sad

Dlaczego nie podajesz istotniejszych informacji, czyli przede wszystkim jasności tego bolidu i w miarę precyzyjnej godziny jego przelotu i przybliżoną trase na tle gwiazd ??? Takie dane pozwoliłyby stwierdzić, czy ktoś jeszcze widział takie zjawisko i czy wogóle warto się nim zainteresować (pisać o nim, etc...)....

PS- dopiero doczytałem poprzednie posty kolegów, sorry więc że powtórzyłem zapytania.
Mam jeszcze pytanie natury technicznej: sekundy liczyłeś od 0 czy od 1 Smile Ale spoko wierzę, że było 1,5 sek.

kanarkusmaximus

no i sprawa ucichla - byleby sie nie okazalo ze ten bolid byl statkiem obcych... Smile a tak na serio to ja tez czekalem z wypiekami na twarzy na jakies dalsze info - a tu cisza jak granatem zasial... Sad
wczoraj, tzn. w piątek widzieliśmy z bratem na zachodnim niebie bolid . było to koło godziny 22,00 bolid miał za sobą ślad wizualny, który jednak bardzoi szybko znikł (około 0,5 sek), był jednak bardzo szeroki. jasność mogę porównać do ksiżyca. sam bolid poruszał się mniej wiecej pod kątem 45 stopni do podłoża i "zgasł " jakieś 30 - 40 stopni nad horyzontem.
no to pochodził on z roju perseidów oczywiście.
widziałem go nad Łaskiem na wysokości około 30 stopni.
a jasność to gdzieś -9m. :o
a widziałem go 12 sierpnia Smile
a godzina to gdzieś 22:30 8)
Jeszcze o tej godzinie bylem w pracy :'(
O godz 23:45 wypatrywalem perspeidow i pare widzialem, ale bylo bardzo zimno i postanowilem isc juz do domku, by rano mozna bylo wstac do pracy. Niestety jeszcze dzis <niedziela>do roboty i puzniej wolne 2 dni Smile
Posiwece je na obserwacje o ile pogoda pozwoli
Pozdrawiam. Smile Wink
Stron: 1 2