Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Delta Sco
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

Limax 7

Pamiętacie jej nazwyczajną jasność rok temu. W tym roku też jest jaśniejsza niż zwykle (tak mi się wydaje).

Czy jest to gwiazda zmienna i co się z nią dzieje, jakie będą jej losy na najbliższe miesiące czy lata ?

SSW

Proponuję krótki artykuł z roku 2002:

http://www.put.poznan.pl/~tommy/skypub/2...0402.shtml

W bazie danych polskich miłośników obserwujących gwiazdy zmienne jest niewiele obserwacji Delta Sco. Przedstawia je poniższy wykres:

[Obrazek: deltasco.gif]

Może warto bardziej zainteresować się tą gwiazdą? Zachęcam wszystkich, w tym również siebie. Wink
No to postaram się dołożyć swoją kropkę. Czemu miałbym być gorszy od Ciebie SSW? ;D Zwłaszcza, że gapię się na nią bardzo często od kiedy na początku maja wchodzi w zakres widzialności podczas wieczornych spacerów z Pieskiem.
Dzięki za informacje.
ja rowniez mam nadzieje ze na wakacjach przyloze sie do skorpiona, chcialbym poraz drugi w zyciu zobaczyc lambda sco (shaula, 1.62 mag,), bo do tej pory tylko raz mi sie udalo zaobserwoać tą gwiazde

SSW

Jest pewien problem z gwiazdami porównania bo są dość daleko. Proponuję następujacy zestaw:

alpha Aql (Altair), 0.8 mag
alpha Vir (Spica), 1.0 mag
eta Oph, 2.4 mag
beta Lib, 2.6 mag
tau Sco, 2.8 mag
Wreszcie dzisiaj miałem warunki, żeby ją ocenić, a nie tylko pooglądać. Południowy horyzont czyściutki, widać było wschodzące gwiazdki Strzelca.
Pogoda poprawiła się gwałtownie (zaskoczenie bo planowałem na jutro) a ja nie mogę dziś chyba poobserwować. Wink ;D
U mnie chmury Sad A tez bym chcial zobaczyc.
Jutro pojade najprawdopodobniej po jakiś tani statyw foto. Jeśli uda mi się go kupić to pstrykne kilka fotek Skorpiona i spróbuje określić jasność posługując się programem TeleAuto. Myślę, że matryca w aparatach cyfrowych ma różną czułość na różną długość światła przez co będzie konieczna jeszcze poprawka na kolor gwiazdy, żeby ją znaleźć potrzebuję przynajmniej jednej obserwacji wykonanej w tym samym czasie przezemnie oraz przez kogoś innego. Czy dobrze kombinuję? Nie robiłem tego nigdy ale chciałbym spróbować. Czy ta droga pomiaru ma jakiś sens?
(13.06.04, 18:30)greg link napisał(a):Jeśli uda mi się go kupić to pstrykne kilka fotek Skorpiona i spróbuje określić jasność posługując się programem TeleAuto. Myślę, że matryca w aparatach cyfrowych ma różną czułość na różną długość światła przez co będzie konieczna jeszcze poprawka na kolor gwiazdy, żeby ją znaleźć potrzebuję przynajmniej jednej obserwacji wykonanej w tym samym czasie przezemnie oraz przez kogoś innego. Czy dobrze kombinuję? Nie robiłem tego nigdy ale chciałbym spróbować. Czy ta droga pomiaru ma jakiś sens?
Zacytuje specjaliste od fotometrii zmiennych - Grzegorza Koralewskiego (napisal to w watku dotyczacym bledow pomiaru spowodowanych charakterystyka czulosci Vesty):

"Vesta posiada bardzo egzotyczną charakterystykę, dlatego to nie będzie się
nigdy zgadzać! Nie ma to jednak większego znaczenia. Najważniejsze, że wynik
(nawet błędny) dla Twojej stałej gwiazdy będzie stały.
A zatem możesz mierzyć gwiazdy zmienne, bo tylko o zmienność tu chodzi!
Wartości bezwzględne nie mają żadnego znaczenia."
Stron: 1 2 3