Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: A na początek - Kwadrantydy.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

ZLOKA

Aktywność Kwadrantydów trwa od 1 do 7 stycznia. Maksimum występuje zazwyczaj z 3/4 stycznia a w roku będzie ono 3 stycznia o 23:00 UT czyli sobotę (długość ekliptyczna Słońca = 283.16°). Centrum z którego wylatują Kwadrantydy to radiant o współrzędnych RA=229°, DEC=+49°. W tym roku aktywność jaką popiszą się meteory tego roju przewidywana jest na ok. kilkadziesiąt zjawisk na godzinę. W tegorocznych obserwacjach będzie nam przeszkadzał Księżyc który 6 stycznia będzie w pełni a w noc z 3/4 stycznia będzie prawie w zenicie w gwiazdozbiorze Byka.

Mapka z pozycją radiantu i więcej informacji jak obserwować na stronce PKiM: http://www.pkim.prv.pl.

Zachęcam do obserwacji. ;D
Jak do tej pory ani jednego, może w sobotę?
Na stronie, którą podałeś jest mała nieścisłość - sugeruję poprawkę, albo wyjaśnienia:
Cytat:Aktywność Kwadrantyd trwa od 07 do 19 grudnia. Maksimum występuje zazwyczaj z 3/4 stycznia a w roku 2004 będzie ono 3 stycznia o 23:00
Narazie u mnie aktywność roju jest mniejsza od aktywności chmurnej. hehe :-\ Sad

ZLOKA

Moze jutro sie wypogodzi bardziej Smile

Na stronke wkradla sie pomylka, juz poprosilem webmastera o zmiany, aktywnosc Kwadrantydow trwa mniej wiecej w dniach 1-7 stycznia.

Kamil
U mnie LM=4.3...., ale i tak od 22:55 do 23:40 zobaczyłam ok.6 Kwadrantyd, a ok.23:10 takiego niebieskiego -2mag
Ha, wreszcie widzę meteora, tyle że bez flecika w ręce Wink.
Z tym leżeniem na śniegu lepiej uważaj, bo w szpitalu za dużo meteorów nie poobserwujesz Smile.
U mnie widoczność marna i nawet nie próbowałem "łapać" kwadransowych grubasów, to znaczy kwadrantydowych meteorów Wink.

ZLOKA

Heja,

Ja widzialem tylko jednego nieboraka tj. Kwadrantyda ;D

Niestety juz nachodza wysokie chmury u mnie Sad

Kamil

ZLOKA

(04.01.04, 00:04)spaiza link napisał(a):U mnie LM=4.3...., ale i tak od 22:55 do 23:40 zobaczyłam ok.6 Kwadrantyd, a ok.23:10 takiego niebieskiego -2mag

Hej. Izo wlasnie skonczylem dzisiejsze obserwacje. W sumie nie patrzalem na meteorki zbyt dlugo bo niespelna - Teff ok. 1.5h - ale przez ten czas widzialem 50 Kwadrantydów i 3 sporadyki Smile Niektore QUA byly piekne jasne, tak, tak zielone oraz zielono-zolte ;D

Naprawde super, szoda ze wczesniej nie wyszedlem, ale obserwacje w cieplym pokoiku sa duzo "atrakcyjnejsze" niz marzniecie przy meteorkach (sic!) :Smile

Pozdrawiam z Las Ostrowik Observatory Wink
A ja wczoraj oglądałem trapezik i koło 23:30 przeleciał mi jasny meteor/meteoryt przez pole widzenia... Jak myślicie to z roju??

ZLOKA

Ciezko stwierdzic na 100% Sad
Ale to niewykluczone ;D
Stron: 1 2 3