Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Gwiazdy porównania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Robert_B.

Obserwując wczorajszej nocy gwiazdy zmienne i kometę dwukrotnie miałem problem z gwiazdami porównania przy ocenie jasności.
O komecie już pisałem w innym wątku. Tu chciałbym opisać przypadek jaki trafił mi się obserwując zmienną w gwiazdozbiorze Pegaza.

Otóż AAVSO przedstawia różne mapki dla tej samej zmiennej oznaczane A, B, C, D w zależności od zasięgu znajdujących się tam gwiazd. I okazało się, że na mapce A oraz B ta sama gwiazda ma podaną inną jasność, różniącą się o 0,2 mag., a to w przypadku gwiazd zmiennych sporo. Dodam, że dotyczyło to jasnej gwiazdy. Ciekawe, czy więcej jest takich błędów? W przyszłości będę przyglądał się tym mapkom dokładniej.
Warto po obserwacjach sprawdzić dane katalogowe gwiazd porównania w różnych programach i różnych katalogach. Ja zawsze tak robię przy obserwacjach komet.
Miedzy innymi dlatego sugeruje uzywanie wiecej niz jednej pary gwiazd porownania.
Kiedys dyskutowalismy o tym intensywnie z Oskarem.

Arek