Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: BOLID 25 IX 03
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Czy komuś też udało się wczoraj zaobserwować to zjawisko ?

[Obrazek: normal_Bolid.JPG]

Trwało ono ok 2 sek , jasność porównywalna z Marsem, około 23:44
Jasnych meteorytów (minus 2 do minus 3 mag) w dobrą noc można zaobserwować nawet parę sztuk. Tydzień temu widzieliśmy na obserwacjach w puszczy noteckiej ok. 6-7. w ciągu 2 godzin.
Wczoraj robiłem zdjęcia i przez noc widziałem ich kilkanaście.Ale ten był wyjątkowo ciekawyi wystąpił obok Marsika ;D

:'( Myślałem że udało mi sie zaobserwować coś wyjątkowego a tu nic.
Chodziło mi bardziej o to że ciekawa jest sytuacja kiedy kilku obserwatorów w różnych miejscach obserwuje to samo zjawisko.Stąd moje pytanie czy ktoś jeszcze to widziąl ? :Smile

Robert_B.

(26.09.03, 14:37)Mirek_Krasnowski link napisał(a):Jasnych meteorytów (minus 2 do minus 3 mag) w dobrą noc można zaobserwować nawet parę sztuk. Tydzień temu widzieliśmy na obserwacjach w puszczy noteckiej ok. 6-7. w ciągu 2 godzin.

Mirku mam nadzieję, że tylko się przejęzyczyłeś z tymi meteorytami.

Robert_B.

Jeżeli jasne meteory będziemy nazywać bolidami, to każdej nocy zobaczymy po kilka bolidów.
Jawol Robercie. Krótko spałem dzisiaj i jestem nieprzytomny
(26.09.03, 19:50)Robert_B. link napisał(a):Jeżeli jasne meteory będziemy nazywać bolidami, to każdej nocy zobaczymy po kilka bolidów.

Robercie, ponoć przyjęło się, że meteory jasniejsze od Wenus w najjasniejszym blasku zwie się bolidami ( czyli jasniejsze niż -4mag).
pozdr

ps. była juz kiedys mowa o tym na forum...

Robert_B.

(26.09.03, 21:14)Malek link napisał(a):[quote author=Robert_B. link=board=3;threadid=1721;start=0#msg25383 date=1064602200]
Jeżeli jasne meteory będziemy nazywać bolidami, to każdej nocy zobaczymy po kilka bolidów.

Robercie, ponoć przyjęło się, że meteory jasniejsze od Wenus w najjasniejszym blasku zwie się bolidami ( czyli jasniejsze niż -4mag).
pozdr

ps. była juz kiedys mowa o tym na forum...
[/quote]

Ja wiem i pamiętam naszą astroamatorską wymianę zdań na temat bolidów, chyba jeszcze na teleskopy.pl.
Doszliśmy wtedy (chyba) do porozumienia, że bolidy muszą być jaśniejsze niż -4 mag., tylko niektórzy dodawali, że aby był to bolid "klasyczny" to powinien być jeszcze słyszalny efekt dźwiękowy jego przelotu.
No to przepraszam bo jestem nie dokońca wtajemniczony w tej materii .
Stron: 1 2