Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: problem z teleskopem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
mam jakieś dziwne kreski na szkle teleskopu, wydaje mi się że to włos koci Big Grin
troche wstyd nieść go gdzieś .... kurcze nawet nie wiem gdzie go zanieść- teleskop kupiony był jako używany ...
myślicie że mogę go rozkręcić? jako całkowity laik poradzę sobie ze skręceniem?
marciok

Na prawdę nie ustawiam się bokiem ale wyjaśnij:

1/ Co to jest szkło teleskopu ? (co to za teleskop i gdzie, w którym miejscu jest ten włos ?) Może dmuchnąć wystarczy ?
2/ Z tym rozkręcaniem to dalszy ciąg braku info jak wyżej. (bo może nic nie trzeba rozkręcać ?)
3/ Koci włos na płycie korekcyjnej SCTka, lustrze głównym niutka czy nawet obiektywie refraktora niewiele przeszkadza a gdyby nawet to z wymienionych miejsc byłby bez rozkręcania czegokolwiek łatwy do usunięcia.
4/ Obawiam się czy przypadkiem nie kręci Cię rozkręcanie ? Ale na podstawie tego co napisałeś zdecydowanie nie polecam abyś cokolwiek rozkręcał. Grozi to co najmniej rozkolimowaniem teleskopu (a nie wiem czy poradzisz sobie później z kolimacją) aż do rozregulowania fabrycznie zestawionego obiektywu gdybyś miał w miarę dobry refraktor.

Więc jeżeli problem jest aktualny to napisz coś więcej, wtedy wrócimy do sprawy.