Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Widoczność księzyca w pełni
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam pytania:
1 Dlaczego widzimy Księżyc w pełni widoczny w 100% skoro orbita księżyca nachylona jest pod kątem 5 stopni do ekliptyki Ziemi?
2 Czy księżyc w pełni jest widoczny dla obserwatorów znajdujących się w różnych punktach na Ziemiw trakcie trwania nocy?
ad 1 Bo słońce oświetla całość księżyca zwróconą w jego stronę
ad 2 Tu 100% pewnosci nie mam ale Księżyc w trakcie nocy nie zmienia znacząco swojej pozycji wobec Słońca, to Ziemia się obraca. Więc tak chyba tak, różnice w kącie pod jakim obserwujemy mają na to raczej marginalny wpływ
Zazdroszczę wiedzy! Big Grin
Ja też mam pytanko. Jak to się dzieje, że często za dnia widzimy jednocześnie słońce i księżyc?
To akurat proste, czas obiegu księżyca wokół ziemi to trochę ponad 27 dni, a doba to ledwie 24h. Dlatego cykl dzień/noc nie pokrywa się z wschodami i zachodami księżyca.
A ja mam pytanie, czy wiadomo coś więcej na temat tego słynnego życia na księżycu oraz śladów wody na nim znalezionych?
Woda na księżycu to nic nowego. Tak samo jak na Marsie czy kilku innych planetach. Tylko, że nie jest to woda w stanie płynnym...