Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Pogoda Kosmiczna - Magnetosfera I Rekoneksja Magnetyczna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam! Zagadnienie, którym chciałbym się zająć w tym wątku, nie jest ściśle związane z astronomią (obserwacjami teleskopowymi), lecz dotyczy ciał niebieskich w Układzie Słonecznym i ich wzajemnych interakcji. Co ciekawe, ta właśnie dziedzina nauki jest jedną z najszybciej rozwijających się, na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Większość zjawisk, które będę się starał wyjaśnić, opiera się o rodzaj fizyki, który zwie się MAGNETOHYDRODYNAMIKĄ (MHD). Jej podstawą są procesy związane z polami elektromagnetycznymi w kosmosie i przepływem cząstek między nimi. Brzmi groźnie, lecz by zrozumieć podstawy, wystarczy wiedza na poziomie szkoły średniej, uzupełniona kilkoma pojęciami, które będę chciał wam przybliżyć.

Jedno z najistotniejszych procesów, zachodzących w kosmosie, to REKONEKSJA MAGNETYCZNA, która jest przyczyną większości najgwałtowniejszych i najbardziej spektakularnych zjawisk (takich jak wybuchy na Słońcu, czy zorza polarna). Polega ona na gwałtownej rekonfiguracji połączeń linii pól magnetycznych, która jest najczęściej związana z emisją energii do środowiska. Tu są dwa filmiki, które pokazują rekoneksję w akcji:


Pole magnetyczne w przestrzeni, może być wyrażone w 3 wartościach, które można traktować, jak zwykłe wektory, opisujące zwrot i siłę linii pola. Bz (orientacja Północ/Południe), By (orientacja Wschód/Zachód) oraz Bx (linia prosta Ziemia/Słońce). Są to tzw. koordynaty GSE

Film pokazuję rekoneksję, spowodowaną ujemnymi wartościami Bz w Interplanetarnym Polu Magnetycznym (IMF - zapamiętajcie ten skrót). krótko mówiąc, przedstawione na filmach zjawisko ma miejsce, gdy linie IMF są skierowane 'w dół' (ujemne Bz świadczy o południowej orientacji pola). Taka rekoneksja ma najczęściej miejsce podczas zwiększonej aktywności Słońca (koronalne wyrzuty masy - w skrócie: CME, albo wpływ szybkiego wiatru słonecznego, który jest emitowany z dziur koronalnych - skrót: CHS), która jest w stanie wywołać Burzę Geomagnetyczną oraz zorzę polarną.

Innym z efektów ubocznych tego zjawiska, to gwałtowne zachwiania dipola magnetycznego Ziemi:
[Obrazek: animati1_small.gif]

Rekoneksja magnetyczna jest również główną przyczyną przepływów plazmy w magnetosferze. Jednym z następstw rekoneksji jest wyrzut 'bąbla' zbudowanego z cząsteczek energetycznych, które zostały 'zassane' z jonosfery i plazmosfery (wewnętrznych warstw magnetosfery). Twierdzę jednak, że również nasza atmosfera, może stanowić źródło ładunku plazmy, która podczas rekoneksji opuszcza pole magnetyczne jako tzw. plazmoid:
[Obrazek: 300px-Plasmoid.jpg]
Tutaj wyjaśniam zasady działania 3 rodzajów rekoneksji magnetycznej:

Ciekawy wątek, oby tylko zainteresowanie było. Powodzenia
Ciekawe, teraz widzę że nie do końca rozumiałam zasade działąnia tego zjawiska,
to Twój profil na YT?