Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: WW Psc i WR136
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Tak jakoś wyszło,że po kilku (nastu) latach istnienia forum,jako pierwszy napiszę temat w dziale Spektroskopia Smile Czy dostanę za to jakąś nagrodę?

Wrzucam widmo dwóch gwiazd-jedna to gwiazda  typu Wolfa-Rayeta w konstelacji Łabędzia- WR136. Jest ona 250 tys jaśniejsza od naszego Słońca, 15 razy bardziej masywna i około 3,5 razy większa. Jej wiek szacowany jest na około 4,7 milionów lat i najprawdopodobniej za około 100 tys lat skończy  jako supernowa. 

[attachment=10036]

Parę miesięcy temu zrobiłem zdjęcie okolic gwiazdy,więc wrzucam je też dla zlokalizowania jej.

[attachment=10032]


Kolejną gwiazdą jest zmienna w gwiazdozbiorze Ryby- WW Psc (HIP4655). Niestety nie wiem o niej zbyt wiele i mam nadzieję,ze ktoś coś o niej napisze więcej. Głębsza analiza musi poczekać na kolejny weekend. Znalazłem ją przypadkowo,analizując widmo Urana. O ile jest to dobrze skalibrowane widmo,to ten pik w wodorze wygląda podobnie jak w gwiazdach nowych. Sam nie wiem co mam myśleć o tym. Ciężko znaleźć jakieś porównanie tej gwiazdy w atlasach.

[attachment=10031]
Opisz czym i jak to robiłeś. Muszę się zabrać za spektroskopie szczególnie że kupiłem Star Analiser Smile
To trochę skomplikowane,bo sam dopiero raczkuję w temacie i poruszam się w nim po omacku. Niby w sieci jest trochę wiedzy na ten temat,ale jakoś nic konkretnego. Mam jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi,więc nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd moimi teoriami i techniką obróbki.


Tak w skrócie-sprzęt to SA100,refraktor 80mm i Canon lub ASI120MM. Soft to Iris (Canon),Registax (ASI120),oraz Bass i Visual Spec do kalibracji widma. 

Jak poczekasz cierpliwie jakiś nieokreślony okres czasu Wink aż nabiorę wprawy,to Ci wszystko opiszę co i jak.
OK to czekam Smile z niecierpliwością
pare lat temu też próbowałem WR 136
[attachment=10064]
(05.12.15, 10:45)frugoslaw napisał(a): [ -> ]pare lat temu też próbowałem WR 136

Ładnie to wyszło. Masz jeszcze jakieś gwiazdy WR?
mam jeszcze WR 140

[attachment=10065]