Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: teleskop
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, jestem nowa Smile. Już jakiś czas interesuję się astronomią i uznałam że czas na zakup teleskopu. Do tej pory do obserwacji używałam lornetki. Dodam, że mieszkam na wsi z daleka od wszelkich miejskich świateł. Na ten cel chciałabym przeznaczyć ok. 400, góra 500 zl. Możecie mi coś doradzić? A tu znalazłam taki teleskop i zastanawiam sie czy warto: http://allegro.pl/markowy-teleskop-sky-w...16129.html
W imieniu społeczności forum - witam bardzo serdecznie. Wink

Aby forum mogło pomóc Musisz zdać sobie sprawę z kilku rzeczy.

Pierwsza bardzo istotna sprawa to odpuszczenie sobie zakupów przez serwisy typu Allegro. Nawet w wypadku, kiedy szukasz teleskopu używanego (albo przede wszystkim wtedy) odradzam korzystanie z tego typu serwisów. Sprzęt najczęściej jest uszkodzony, zabrudzony bądź niekompletny, a jego ceny nierzadko są zbyt wysokie w stosunku do jego stanu. Oczywiście w wypadku aukcji takiej jak ta z Twojego linku, gdzie oferowany sprzęt wystawia znany w środowisku astro amatorów sklep internetowy, można zastanowić się nad kupnem. Polecam Ci jednak witryny internetowego astro sklepu, albo nawet odwiedzenie stacjonarnego sklepu z artykułami astronomicznymi. W takim wypadku sprzedawca na pewno pomoże dokonać najlepszego możliwego wyboru. Poza powyższymi można jeszcze przeglądać giełdy na forach o tematyce astronomicznej, gdzie nierzadko trafić można na tani, a dobry i dobrze utrzymany teleskop.

Poniżej podaję trzy linki do sklepów internetowych, które w moim odczuciu są jednymi z lepszych:
- http://www.teleskopy.pl/
- http://www.astrokrak.pl/index.php
- http://www.deltaoptical.pl/
Polecam, abyś właśnie tam rozpoczęła poszukiwania interesującego Cię sprzętu. O allegro natomiast najlepiej zapomnieć. Wink

W kwestii doradzenia w wyborze teleskopu – warto abyś odpowiedziała na kilka pytań (link poniżej), które zdecydowanie ułatwią pomoc, a Tobie wskażą pewne istotne fakty.
- http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16121.0.html

Poza tym polecam poszerzenie własnej wiedzy w dziedzinie teleskopów. W tym celu mogę polecić Ci stronę:
- http://celestia.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Rozumiem, że być może nie o taką pomoc  Ci chodziło, gdyż jedyne co zrobiłem to przysypanie Cię linkami.  Uważam jednak, że to najlepsze co można zrobić na początek. Zdecydowanie pomoże to doborze najlepszego możliwego sprzętu w tej kategorii cenowej.

Polecam również poczytać dział "Forum dla początkujących i nie tylko". Wiele osób właśnie tu rozpoczynało swoją przygodę z astronomią, tutaj zadawało pierwsze pytania dotyczące teleskopów, więc wiele istniejących już wątków może okazać się pomocne.
Pozdrawiam, Pingwin. Smile
Jak już ostrzegamy przed nieuczciwymi ofertami na aledrogo to należy ostrzec, że czasem i w dedykowanym sklepie astronomicznym można celowo zostać wprowadzonym w błąd. Forumowicze donosili, że zachwalany był teleskop, który akurat był na stanie i którego  sprzedawca chciał się pozybyć, i który z tego powodu nie był optymalnym wyborem za daną kwotę (przypadek typu nowa wersja modelu teleskopu vs stara). Tego typu przypadki  można łatwo wygooglować na forach. Z tego co pamiętam to dotyczyły one jednego z wymienionych przez kolegę wyżej astro-sklepów.

Na giełdach forumowych też można trafić na niekompletny sprzęt, więc trzeba się dopytać czy jest komplet, a czego ewentualnie brakuje, czy i co było z teleskopem robione np. czy był rozkręcany na części pierwsze, bo nie każdy teleskop można sobie w domu rozkręcić i skręcić przywracając go do stanu faktycznego. Mówi się też, że na giełdzie lubi się pojawiać sprzęt, który fabrycznie nie zapewnia konfortu obserwacji np. nieudany model teleskopu, montażu, czy wadliwa sztuka, a rzadko sprzedawane są egzemplarze, które taką satysfakcje dają. Oczywiście mnóstwo jest ofert od osób, które nie trafilo z hobby i sprzedają nowy lub prawie nowy teleskop. Przy kupnie na giełdzie trzeba pytać sprzedającego o każdy szczegół. Kupno z giełdy pozwoli zaoszczędzić prawię połowę pieniędzy w stosunku do kupna nowego teleskow sklepie, dlatego warto taką możliwość rozważyć.

Jeśli koniecznie chcesz kupować w sklepie to wybierz astrokrak.pl lub deltaoptical. W tym pierwszym może nie jest zawsze najtaniej, ale sprzedawca (Pan Janusz) wszystko chętnie Ci wytłumaczy i nie sądzę, żeby doradził Ci źle.

Pozdrawiam,

MK
0
Dziękuje serdecznie za uzupełnienie wypowiedzi.

Prawdę powiedziawszy, osobiście nigdy nie miałem najmniejszego nawet problemu ze sklepem teleskopy.pl. Jak rozumiem, to z nim pojawiały się problemy. Wymieniając te 3 sklepy kierowałem się wyłącznie moimi doświadczeniami z nimi, a na żaden z nich nie mogę narzekać. Warto zaznaczyć, że osobiście zamawiałem jedynie przez internet. Zamówienia były zawsze szybko realizowane, przedmioty solidnie zapakowane i stąd moja opinia. Poza tym, kilkoro moich znajomych odwiedziło, któryś ze sklepów stacjonarnych (na T) i również trafili na sprzedawców "z sercem", którzy doradzili uczciwie i sensownie.

Nie bronię oczywiście sklepu na T, chciałem jedynie uzasadnić tutaj swoją opinię.

Jednakże zwrócenie uwagi na ten problem jest bardzo ważne. Faktem jest, że zarówno na giełdach różnych for jak i w sklepach można zostać zwyczajnie oszukanym, a przy zakupach przez internet dochodzi jeszcze kwestia możliwości uszkodzenia sprzętu przez osobę/firmę dostarczającą, co w przeważającej liczbie przypadków jest nie tyle szkodliwe, co upierdliwe. Musimy czekać dodatkowo kilka dni na dostarczenie nowego sprzętu. Problemy te mogą pojawić się w każdym miejscu, pozostaje kwestia trafienia na odpowiednią osobę. Wydaje mi się, że rozwiązaniem tego jest, przede wszystkim, dociekliwość, którą warto poprzedzić zebraniem wszelkich informacji. I od tego są właśnie fora, strony tematyczne czy książki o tematyce astronomicznej, czy teleskopowej. Nie da się zrobić w balona ten kto wie więcej.

I tutaj wypadałoby zakończyć, nie chcemy przecież zrobić offtop-a.
Pozdrawiam serdecznie, Pingwin. Wink