Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Sonda z celulozy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Że "Sonda" była telewizyjna wie każdy, że zdarzyło się jej być widowiskiem estradowym (moje autografy Kurka i Kamińskiego zostały złożone na stoliku w kawiarni Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu) wiedzą niektórzy, ale że miała też postać papierową, o tym dotychczas w żadnym źródle nie było. Mimo to miałem przeczucie i od kilku lat czyniłem kwerendę w tym temacie, która właśnie okazała się owocna. Ni mniej ni więcej "Sonda" miała również mutację papierową.

Otóż w Przeglądzie Technicznym z 22 kwietnia 1984 roku (nr 17 '84) na okładce pisma symbolicznie wychodzą z unitrowskiego telewizora dwaj panowie K. (fotomontaż zdjęcia z pierwszego okresu Sondy, więc w garniturach zgodnie najnowszymi krzykami mody końca lat siedemdziesiątych), a na dole strony zajawka artykułu „Gwiezdny puls” ze stron 12-14. Sondowi wyjadacze od razu skojarzą tytuł z 286 wydaniem programu z 15 grudnia 1983 roku. I słusznie, bowiem artykuł w Przeglądzie Technicznym to właśnie opracowany (a raczej ze względu na bardzo duże zmiany w stosunku do wersji telewizyjnej przepracowany) scenariusz, łącznie z rozpisaniem ról na Kurka i Kamińskiego odcinka Sondy.

Przejrzałem około dwustu  posiadanych numerów PT z lat 80tych i nie znalazłem innych tego typu artykułów, także wygląda na to, że był to wyskok jednorazowy. Niestety u mnie w bibliotece nie ma Przeglądu Technicznego w zbiorach także bardziej kompleksowej kwerendy nie mogłem przeprowadzić. Ale jeśli się znajdą kolejne Sondy to raczej powodów do zmartwienia nie będzie.

A teraz zapraszam do lektury (i analiz porównawczych):

http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...w;pic=3061
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...w;pic=3062
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...w;pic=3063
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...w;pic=3064
Nie nazwałbym tego "papierową Sondą". Tomasz często publikował jakieś swoje opracowania, a ilustrował je materiałami które posiadał, np. z Sondy... Wydaje mi się że jeszcze nie raz uda się trafić na jakieś ciekawe publikacje... Niekoniecznie w PT.
Ale przyznać muszę, znalezisko zacne... Smile
To nie jest opracowanie Pycia ilustrowane materiałami które posiadał, np. z Sondy. Na samym początku stoi: "Zespół SONDY przedstawia ... według scenariusza Andrzeja  KURKA przy współpracy ...". Dalej są dialogi Kurka i Kamińskiego uzupełniane felietonami. To jest Sonda papierowa.
@tom ash - jestem pod wrażeniem - naprawdę fajne znalezisko!

Zaraz zabiorę się do przeczytania całości, tylko odnośnie opracowania "czy Pyć czy nie", to faktycznie na początku mamy "zespół SONDY" itd. ale w podpisie już "Opracowanie i zdjęcia: Tomasz Pyć".