Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Jaki jest rozmiar wszechswiata?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
No wlasnie. Czy slyszeliscie kiedykolwiek o jakiejkolwiek ocenie rozmiaru wszechswiat?


---
Nie znalalazlem odpowiedniego dzialu wiec pytanie umiescilem w dziale dla poczatkujacych.
Cześć tu masz częściową odpowiedź na twoje pytanie:
http://www.twojapogoda.pl/artykuly/10904...igantyczne
Wystarczy wpisać w google: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat  - miłej lektury Big Grin
Jeszcze świeże, bo z wczoraj. Ma ~13.820.000.000 lat, więc i z około tyle lat świetlnych sam ma.

http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy...years.html
Nie wprowadzaj go w błąd, to jest wiek Wszechświata, a on pytał o rozmiary!
(22.03.13, 15:04)pogrzex link napisał(a): [ -> ]Wystarczy wpisać w google: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wszech%C5%9Bwiat  - miłej lektury Big Grin

"Nieznane są także wymiary Wszechświata. Możliwe, że jego rozmiary są nieskończone. Badacze podają dolne ograniczenie wynikające z ekstrapolacji oddalania się od Drogi Mlecznej najdalszych obserwowanych obiektów. Wynika z niego, że widzialny wszechświat ma średnicę około 93 miliardów lat świetlnych"


Kiedys czytalem troche na temat astronomii, ale z takim twierdzeniem nigdy sie nie spotkalem.
Macie moze jakies info jak zostalo to okreslone? Na jakiej podstawie?
I moze jakies bardziej wiarygodne zrodlo niz Wikipedia?

To jest wszechswiat widzialny i niewidzialny? Czym sie one roznia?
Wątpię, żeby ktokolwiek wiedział jaki rozmiar ma wszechświat. Możemy jedynie przypuszczać, chociaż i to nie jest raczej łatwe.
Słuchaj @greg. Pytałeś o rozmiary Wszechświata. Podałem Ci linka z którego możesz się dowiedzieć jakie one są według obecnej dominującej hipotezy BB. To, czy to jest na 100% to tego nikt nie wie. Więc skoro ludzie znacznie mądrzejsi tego nie wiedzą to myślisz, że na jakimś forum ktoś Ci odpowie?

Natomiast co do Wikipedii to nie ma nic do rzeczy. Według hipotezy BB Wszechświat ma średnicę 92 mld taka jest oficjalna wersja - musiałeś słabo czytać skoro tego nie doczytałeś, albo myślisz że wystarczy przeczytać kilka zdań żeby się tego wszystkiego dowiedzieć. Tu masz działami podzielone mnóstwo filmików wyjaśniających obecny model standardowy, obejrzyj wszystko to będziesz miał pogląd na to jak to działa: https://www.khanacademy.org/science/cosm...-astronomy - jeśli Ci się nie chce to co ja mam na to poradzić?
Pogrzex. Dwa posty wyzej zacytowalem fragment wypowiedzi z Wikipedii (korzystajac z Twojego linku)w ktorym jest mowa o rozmiarze wszechswiata. Jedna z teorii mowi ze ma on rozmiar 93mld lat swietlnych- wiec jednak doczytalem.
W dalszej czesci mojej wypowiedzi pytalem sie:
"Macie moze jakies info jak zostalo to okreslone? Na jakiej podstawie?"
Stwierdzenie :
"Badacze podają dolne ograniczenie wynikające z ekstrapolacji oddalania się od Drogi Mlecznej najdalszych obserwowanych obiektów."
nic mi nie mowi. Dlatego pytalem sie na czym ta metoda polega.

Moze Ty jestes fizykiem i wiesz o co chodzi, ja nim nie jestem, nigdy -jak pisze -nie spotkalem sie z ta teoria, ani z proba okreslenia wielkosci wszechswiata.

Wg mnie teorie ktore mowia ze wszechswiat jest nieskonczony nie wydaja sie prawidlowe- skoro predkosc expansji wszechswiata po wielkim wybuchu byla skonczona to wszechswiat nie moze byc nieskonczony.
Dlatego ciekaw bylem jak zostal obliczony rozmiar 92mld lat switlnych.
I tyle.

A ja uważam, że Wszechświat może być nieskończony. Według mnie jest tak dlatego, że jego tymczasową granicę wytyczają najodleglejsze cząstki. Nie da się więc przekroczyć jego granic więc jest nieograniczony, ale skończony bo będzie nieskończony po nieskończonym czasie gdy najdalsze cząstki dotrą do nieskończoności xD
Dokładnie też nie znam sposobów jakimi określa się jego wymiary, ale na pewno jest to zależne od jego wieku i prędkości z jaką się rozszerz w skutek wielkiego wybuchu.
Są to tylko moje własne przemyślenia nie poparte dowodami Smile
Stron: 1 2