Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Planetoidy 2013 FOTO
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ostatnio trafiła się lepsza pogoda, więc poszperałem trochę w gwiazdach, by wyłuskać dwie najjaśniejsze planetoidy (a właściwie planetę karłowatą i planetoidę).

Dawniej próbowałem robić to przy pomocy lunety, ołówka i notesu. Jednak brak dokładnych mapek i duże przerwy między kolejnymi obserwacjami nigdy nie pozwalały mi z całą pewnością stwierdzić, czy to co widziałem, było szukaną asteroidą.

Zdjęcia wykonane kompaktem (o wymiennej optyce) z Jupiterem 135 mm, ekspozycja 40s. 800 ISO

Ceres 8,4 mag
Vesta 8,0 mag
No i gitara  Wink Też muszę kiedys spróbować. Nie myślałeś żeby zrobić animowanego gifa? Wydaje mi się,że było by bardziej widać,jak skacze z miejsca na miejsce.
Fajnie, jakiego masz kompakta? z wymienna optyką to jakiś z tych nowszych pewnie  Smile
Myślałem o GIFie i na pewno go zrobię. Poczekam jednak, by zebrać więcej materiału. Chociaż ze dwie dodatkowe obserwacje. Wstrzymam się z GIFem do końca miesiąca.

Kompakt to Lumix GF3. Maksymalny czas jaki można ustawić to 60 s., ale ja stosuję 40 s. (przy 800 ISO). Przy dłuższym czasie szumi, a tło zdjęcia wychodzi  na czerwono. Poeksperymentuję jeszcze przy niższym ISO.
Mam mało okazji, by wszystko przetestować: albo chmury 100%, albo niewyraźne Cirrusy, jak nie Księżyc w pełni to mgła...
Polowałem w marcu na dwie najjaśniejsze planetoidy, ale z mizernym skutkiem. Nie udało mi się zrobić płynnego GIFa - krótki obiektyw (135 mm), duże przerwy między kolejnymi obserwacjami, Księżyc w pełni i niezadowalające wykadrowanie ograniczyły pole manewru.

Mimo to coś wyszło.
Użyty sprzęt to Jupiter 135 mmm, Lumix GF3, EQ2 z napędem.

Vesta - to obserwacje z 6-go, 9-go i 15-go marca 2013 r.
Ceres - to obserwacje z 6-go, 9-go, 16-go i 17-go marca 2013 r.

VESTA

[Obrazek: 2336799700_1365012914_thumb.jpg]

CERES
[Obrazek: 1370751500_1365013072_thumb.jpg]
Słabe to,nie widać szczegółów na ich powierzchni  ;D A tak serio to fajnie wyszło i  narobiłeś mi apetytu na takie cuś.