Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nowy montaż Celestrona: Advanced VX
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Celestron na odbywających się właśnie targach CES zaprezentował nowy montaż w klasie EQ5/HEQ5. Montaż ma być około 100$ droższy od poprzedniego modelu CG5GT ale biorąc pod uwagę ilość zmian różnica nie w cenie nie wydaje się wysoka. CG5GT był montażem opartym na funkcjonującym od kilkunastu lat na rynku modelu EQ5 a ten z kolei był kopią Vixenowego montażu GP (a w zasadzie jego tańszemu odpowiednikowi GP2). Wygląd montażu bardzo przypomina większego CGEM /DX z charakterystycznym otworem pomiędzy podstawą a osiami. Producent określa nośność montażu na poziomie 14kg (CG5GT ~10kg). Napęd montażu stanowią siliniki DC z enkoderami w obu osiach. Producent deklaruje możliwość wgrania PEC (periodic error correction – korektę błędu okresowego montażu), poprawioną elektronikę z większą pamięcią oraz oprogramowanie. Maksymalną prędkość pracy to 4 st/s, wbudowany port autoguide, możliwość pracy na szerokości geograficznej pomiędzy 7 a 77 stopniem. Pełną specyfikację można znaleźć na stronie producenta (http://www.celestron.com/astronomy/celes...mount.html).

[Obrazek: celestron_advanced_vx_mount_91519.jpg]
na Astromarcie wysyp Celestronów i to nie tylko CG5 GT (Advanced GT)
czyżby i wyższe modele miały tuż za rogiem swoich następców ??
Wydaje mi się, że nie. Niedawno pokazano CGEM DX (na statywie od CGE PRO o średnicy 2,75" wygląda bardzo solidnie). Mamy więc trzy montaże o różnej nośności w różnym zakresie cenowym wykonane w podobnej stylistyce. Być może będzie jeszcze jakiś tańszy montaż odpowiednik EQ3-2? Zobaczymy... Smile
No i się pojawiła nowa oferta. Już są nowe zestawy na tym montażu poczekamy trochę i zobaczymy jakie będą ceny w PL. A na razie link bo
http://www.celestron.com/astronomy/serie...4&limit=36
cena w pierwszym lepszym sklepie to 799$
czyli u nas pewnie 3000 a raczej 3500
Czyli cena mocno zbliżona do HEQ5. Ciekawe jakie będą różnice w pracy obu montaży. Zabudowane w HEQ5 napędy zawsze bardziej mi odpowiadały niż wiszące pod osiami w pochodnych EQ5 a VX niestety ma to zrobione w taki sam sposób. Mam również nadzieję, że VX będzie pracował ciszej od CG5GT Smile

Pozdrawiam!
Oczywiście już się pojawił na youtubie wiec można określić jak chodzi. Moim zdaniem to nie tak głośno ale jak to zawsze bywa czym dłużej  służy  to będzie głośniej i pewnie zależy też od ciężaru postawionym na nim. http://www.youtube.com/watch?v=MdUdpN-eN6g
czyli już wiemy, że w kwestii wydawanych odgłosów niewiele się zmieniło Smile
żeby było śmieszniej

Payload Capacity
  • CGEM DX - 50 lbs (23 kg)
  • Advanced VX -  30 lbs (14 kg)
  • Advanced GT -  35 lbs (15.8kg)

kolejna rzecz na którą trafiłem szperając po sieci - koleś na "KlaudyNajtach" zeznaje że przy pomocy PECToola Celestronowego
odczytał położenie ślimka (find index) - przy naszej pogodzie jak na razie to potwierdziłem - na moim montazu find index znalazł rzeczywiście
teraz potrzebna mi bezchmurna noc na przetestowanie opcji training oraz wgranie PEC  na montaż
facet zeznaje że w menu na CG5GT nie ma opcji PECa w menu pilota - ale można go wgrać z PECTool'a
a co najważniejsze po wyłączeniu montażu
i zczytaniu krzywej z montażu - widniej to co zostało wytrenowane i przesłane poprzednio na montaż
czyli teoretycznie tego nie traci

ale jak już pisałem - na potwierdzenie tego potrzeba pogody  :-\

Stron: 1 2