Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Soczewka barlowa 2x
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
mam już swój sprzęcior, chociaż myślałem, że nigdy się nie doczekam...
Do zestawu dołączyli mi soczewki barlowa :x
Do czego to właściwie służy i jak przyczepić?
Witam
ta soczewka jest od zmniejszenia ogniskowej okularu czyli jak masz 25mm to po zamontowaniu masz 25/2=12,5mm czyli masz 2 razy większe powiększenie bo im mniejsza ogniskowa tym większe powiększenie, ale kosztem pola czyli powierzchni nieba którą obejmuje okular. Barlowa montujesz tak że wkładasz okular do środka przykręcasz śrubką i wkładasz barlowa do wyciągu.

Pozdrawiam
Dziękuję, zamontowałem, ale na razie do niczego mi się nie przyda, bo pomimo zapowiedzi świetnych warunków, nie widać nawet Księżyca...
Pamiętaj żeby nie używać zbyt dużych powiększeń bo pogarszają jakość obrazu, szczególnie nie ma potrzeby przy DS.
Konstrukcja optyczna barlowa WYDŁUŻA OGNISKOWĄ TELESKOPU, a nie skraca ogniskową okularu. Ogniskową skracają wszelakiej maści reduktory ogniskowej (skracacze) i ich konstrukcja to zupełnie inna bajka. W zasadzie to co napisał nemo należało by w trybie natychmiastowym wywalić do kosza!

Pozdrawiam!
No właśnie Księżyc oglądałem teraz przez zwykły obiektyw 20mm, a po dołączeniu soczewki nie jestem w stanie nawet go namierzyć...
(20.12.12, 19:49)papatki link napisał(a):Konstrukcja optyczna barlowa WYDŁUŻA OGNISKOWĄ TELESKOPU, a nie skraca ogniskową okularu. Ogniskową skracają wszelakiej maści reduktory ogniskowej (skracacze) i ich konstrukcja to zupełnie inna bajka. W zasadzie to co napisał nemo należało by w trybie natychmiastowym wywalić do kosza!

Pozdrawiam!

Przepraszam

(20.12.12, 19:53)Blathmac link napisał(a):No właśnie Księżyc oglądałem teraz przez zwykły obiektyw 20mm, a po dołączeniu soczewki nie jestem w stanie nawet go namierzyć...

Być moze masz źle nastawiony szukacz. Namierz go na jakiś odległy obiekt np. latarnię i zgraj z tym co pokazuje okular
nie musisz przepraszać. Wystarczy, że się zastanowisz (kilka razy) przed kliknięciem wyślij....
Szukacz jest zgrany z teleskopem, bardzo mi wczoraj pomógł  ;D
Może nie mogłem znaleźć Księżyca, bo go po prostu chwilowo zasłoniły chmury.