Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2 - trudne początki.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć  ;D
Stałem się szczęśliwym (albo i nie) posiadaczem teleskopu Sky-Watcher (Synta) SK705AZ2.
Wiem, że nie jest to jakiś super sprzęt, ale raczej nie stać mnie na wydawanie setek złotych  :-\
Mam nadzieję, że będę w stanie coś nim zobaczyć, bo z tego co widziałem, to możliwości, jak na teleskop dla całkowitego laika, są niezłe.

I tutaj rodzi się moje pytanie, a może nawet kilka.
Na pewno zacznę od obserwacji księżyca, bo jest największy na niebie i raczej łatwo go wyszukać (chociaż znając mnie, różnie może być  :Smile )
1. Ale co później?
2. Czym się różni obraz w szukaczu od tego w teleskopie?
3. Czytałem, że statywy EQ1 i EQ2 (jeżeli dobrze zapamiętałem) są dość niestabilne. Powiedzcie mi proszę, że z tym nie będzie takich problemów  ???

Na koniec dodam, że w sumie to jak na razie jestem hm.. wirtualnym posiadaczem sprzętu, bo przyjdzie we wtorek. Poza tym, na razie niebo jest zachmurzone, więc i tak nic bym nie zobaczył.

O, jeszcze na koniec takie pytanie. Jak się montuje filtr? Bo wiem, że gdzieś od spodu okularu, ale niewiele mi to mówi.

Z góry dziękuję za pomoc.
Miłej niedzieli  Big Grin
Witam na forum

1.planety i jasne DS-y tu masz sznurek do najjaśniejszych DS na naszym niebie http://www.frassati.hg.pl/astrofoto/katalog/katalog.php
2.W szukaczu tak jak nazwa wskazuje wyszukujesz obiekty, natomiast w lunecie  oglądasz je.
Szukacz obejmuje dużo większą część nieba więc łatwiej na obiekt trafić, najpierw lunetę ustawiasz na oko na obiekt, następnie w szukaczu celujesz (obiekt musi być na przecięciu dwóch linii) i potem patrzysz w okular.
3.Przez jakiś czas miałem EQ2 i przy niewielkim dotknięciu cały telep się trząsł więc musisz nastawić lunetę na obiekt i delikatnie podążać za nim starając się nie dotykać obudowy.
4.Filtr montujesz wkręcając go od dołu do okularu .

Na koniec nie zniechęcaj się tym że nie widzisz obrazków tak jak z HST, aby widzieć więcej wykorzystuj tą metodę http://pl.wikipedia.org/wiki/Zerkanie

Pozdrawiam
Dziękuję  ;D
Nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi.
Co do statywu, to mój nie jest EQ. O tym moim nic nie pisali na forach niestety.  ???
Przepraszam, że piszę post pod postem, ale mam jeszcze takie pytanie.
Czy da się zrobić zdjęcie jakiegoś jaśniejszego obiektu bez zostawiania na dłuższy czas ekspozycji i bez przymocowania? Ot takie sobie pyknięcie.
Możesz co najwyżej nakręcić planety lub księżyc,a potem w registaxie je obrobić ale przy robieniu zdjęć max to około 1s bo przy większym czasie naświetlania masz nieostry obraz, więc nie za bardzo da się fotografować bez prowadzenia telepa.
Mam!
Właśnie złożyłem, więc jutro (jeżeli pogoda pozwoli) spróbuję zacząć moją przygodę z astronomią Big Grin
Pewnie jak zwykle u początkującego astromaniaka dopadnie cię chmurnica złośliwa czyli niebo będzie zachmurzone  przez 2 tygodnie Wink

Pozdrawiam
No właśnie z tego co widzę to cały czas u mnie będą złe warunki. Przynajmniej do niedzieli. Za to jutro na Pomorzu mają być bardzo dobre.

Edit:
We wtorek, tj. 26.12, mają być bardzo dobre warunki w południowej części kraju, więc może coś zdziałam wtedy Big Grin
Jeszcze mam pytanie czy na pewno da się coś tym teleskopem zobaczyć, bo powiększenie Księżyca nie jest za duże, a co tu dopiero mówić o jakichś planetach czy DSach..
Do DS wystarczą niewielkie powiększenia .
a przy planetach zobaczysz tarczkę ,ale raczej bez szczegółów.