Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nocny Obserwator - tutaj mamy swoje forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Dzięki administratorom tego forum Nocny Obserwator doczekał się swojego niezależnego rozdziału.
Bardzo dziękuję za to.

Zachęcam do wpisywania tutaj swoich uwag o programie, aby z czasem stawał się on jeszcze lepszy.

27 października 2012r. wstawiłem pełną wersję programu o numerze 3.06.

Zmiany:
- prócz kosmetycznych zmian poprawiłem wielkości niektórych gromad w katalogu Collindera i Melotte oraz usprawniłem proces ewentualnych dalszych ich poprawek.
- w panelu NET mamy dodatkowo trzy edytowalne linie, w które łatwo możemy wpisać swoje linki bezpośrednio w programie. Aby je zapisać wystarczy kliknąć na krzyżyk na tym panelu.

Zachęcam do wgrania sobie tej pełnej wersji programu:

http://www.astrocd.pl/modules/dwn/dwn.php?id=127
Tutaj mamy update z wersji 3.06 do 3.07

W wersji 3.07 pojawiły się obiekty z katalogu Hershel 400 (na wniosek Piotra Skorupskiego) oraz trzy linki łatwo edytowalne z programu - pod przyciskiem [Net] na górnej belce.

update jest zawsze pod linkiem, ale sprawdzajcie czy z Waszej wersji da się update nałożyć. 
http://www.astrojawil.pl/ftp/no_update.zip
Jako niestrudzony beta tester donoszę, że update z wersji 2.xx do najnowszej nie działa i trzeba zassać cały program. Oczywiście ulubione i plik konfiguracyjny lepiej zachować wcześniej by nie stracić wpisów.

Tak przy okazji pomysł na kolejną wersję: czy dałoby się jakieś chmurki (tool tip) pod kursorem zrobić po najechaniu na jakikolwiek przycisk opcji związanych z zegarem i powiększeniem? Ewentualnie podpowiadacz w górnej listwie tak jak jest do pozostałych przycisków, ale też żeby pokazywał do czego jest przycisk będący pod myszką.
Jak napisałem należy sprawdzić czy update działa od danej wersji.
Uprzejmie donoszę, że aktualny update działa tylko i wyłącznie od wersji 3.06, więc najlepiej ściągnąć całą wersję.

Które pliki przegrać sobie, aby kolejna aktualizacja nie psuła naszych zmian opisałem w plikach README i INFO w katalogu głównym programu.

Generalnie najlepiej przysłać do mnie swoje współrzędne to wrzucę je na stałe razem z opracowanym horyzontem i bedzie na zawsze w programie.

Co do chmurek program miał być docelowo na Nocne Obserwacje czarne tło czerwone litery.
Ponieważ chmurki na żółtym tel w nocy oślepiałyby, więc ta opcja została wykluczona w programie. Jest tylko podpowiedź w górnej belce.

Witam,
jak dla mnie program o niebo działa dużo ciekawiej od  AstroJaWila, co nie wyklucza że astroJWil jest mniej ciekawy.Nocny obserwator posiada wiele przydatnych funkcji, dodatkowym plusem jest dodanie dodatkowych katalogów do obserwacji i wykorzystania.Kolor czerwony(pomocny w czasie obserwacji) jest wkomponowany w tło gdy korzystamy z programu w czasie sesji.Można by wymieniać i wymieniać.Żeby się dowiedzieć jaki to program , trzeba po prostu samemu sprawdzić.

Bardzo pomocny zdaje się filmik jaki autor dla nas przygotował, w ramach tego co Pan Janusz przygotował ciekawego w programie.
Dziękuję z góry za Herschela.
Świetna sprawaSmile
Zgadzam się z Tobą Piotr. Nocny Obserwator ma więcej katalogów w sobie i informacji o obiektach niż AJW i też lepiej sprawuje się w nocy podczas obserwacji, bo po to głównie napisałem ten program. W miarę upływu czasu NO - dzęść "dzienna" rozrastała się coraz bardziej i obecnie ilością danych bije na głowę AJW.
Mamy tam katalogi: NGC, IC, Caldwell, Messier, Melotte, Collinder, Herschel, wszystkie planetoidy, komety, obszerna ilość gwiazd zmiennych, podwójnych, pulsarów, carbon stars, a w AJW są tylko Messiery i okrojone NGC i IC, kilka planetoid i jedna kometa do wyboru.
Jednak AstroJaWila uzywam codziennie, bo są tam funkcje potrzebne mi w życiu codziennym no i ładne  mapki mogę sobie wydrukować.

NO jest kompilowany przez dużo nowszy kompilator niż AJW, co przekłada się na szybsze działanie NO, natomiast po mojej ostatniej awarii komputera mam problem z posadzeniem starego kompilatora do AJW i na dzień dzisiejszy nie mam możliwości aktualizacji tego programu. A szkoda, bo Heavens-Above zmienił format tabel flar Irydium i nie moge na razie tego poprawić u siebie.

Tak więc na razie czekam na pogodną noc, aby uzupełniać zdjęcia szeroko-formatowe do NO i czekam na Wasze pomysły co dodać do NO.

No i zbliża się wielkimi krokami data szóstego października, kiedy to Janusz Wiland zaczął prace nad pisaniem Nocnego Obserwatora.
Do dziś program ciągle ewoluuje i staje się niezastąpiony podczas wieczornych sesji obserwacyjnych.

Już rok za nami! Wink
(04.11.12, 12:36)Piotr_Skorupski link napisał(a): [ -> ]No i zbliża się wielkimi krokami data szóstego października, kiedy to Janusz Wiland zaczął prace nad pisaniem Nocnego Obserwatora.
Do dziś program ciągle ewoluuje i staje się niezastąpiony podczas wieczornych sesji obserwacyjnych.

Już rok za nami! Wink

Piotr,
rok to był miesiąc temu w październiku. Teraz mamy listopad Smile
Ale dzięki za wpis. Smile
Aj no to musiałem się pomylić ale co tam.Bądź co bądź Nocny Obserwator ma już ponad rok ,a z roku na rok będzie stawał się ciekawszy. Wink
Od dziś jest już do pobrania najnowsza wersja Nocnego Obserwatora w. 3.08
Gorąco namawiam do pobrania i wypróbowania. Jest w folderze programu Nocny_Obderwator_instrukcja.pdfJest to pierwszy przypadek, kiedy do mojego programu jest załączona pełna instrukcja do aktualnej wersji. Z programu można ją wywołać klawiszem F1 z klawiatury.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12