Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nocny Obserwator - tutaj mamy swoje forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Dzięki za zawrócenie na to uwagi - faktycznie zaplątał sie fałszywy plik.
Właściwy można pobrać z uaktualnienia z programu  Dodatek nr 2: Colours_to_print
Zachęcam do aktualizacji do wersji 4.16
Jest już w sieci.
Z programu (od wersji 4.13)  lub w całości.
Zaktualizowałem do najnowszej wersji.

Mam pytanie - chciałem przejrzeć okolice Plutona i zauważyłam, że przy dużych powiększeniach (ekran około 30 ') mimo, iż świeci na żółto "kontrolka" katalogu gwiazd 13 mag i wg opisu powinny się one pojawić, gwiazdy te się nie pojawiają Dopiero gdy ręcznie przełączę przycisk gwiazd 13mag na zielono to gwiazdy się pojawiają.
Czy trzeba jeszcze bardziej  powiększać (chociaż nadal powiększałem i nic) czy też coś jest nie tak z automatycznym włączaniem się gwiazd 13 mag?

Pozdrawiam i życzę przy okazji Wesołych Świąt Wielkanocnych!
Nie ma automatycznego przełączania na katalog gwiazd 13 mag. Jak zaświeci się kontrolka w lewym górnym rogu na żółto, to trzeba ten katalog słabszych gwiazd uruchomić ręcznie. Najprościej to zrobimy wciskając klawisz "1" (jedynka) na klawiaturze, a wtedy zobaczymy gwiazdy słabsze.
Pozdrawiam już po świętach.
Dzień dobry!

Według informacji na stronie http://www.aerith.net/comet/future-n.html, zbliża się kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), której jasność, lada moment, może być w zasięgu lornetek. Nie ma jej na liście komet "Nocnego obserwatora". Fajnie byłoby ją mieć, by móc przygotować się do obserwacji ...

Pozdrawiam.

Mietek S.
Cześć Janusz!

Odebrałem najnowszy plik z kometami do NO, przesłany mailem w okólniku. Zaktualizowałem program i wszystko jest OK, kometa C/2014 Q2 (Lovejoy), zgodnie z jej statusem, jest na topie listy. Na mojej szerokości geograficznej, już 19 grudnia około północy, wychyli się na kilka minut ponad horyzont. Wątpię, że uda mi się ją dostrzec w tym momencie, ale nadzieję mieć warto  Wink. Chyba będzie ją można uznać za tegoroczną "Gwiazdę Wigilijną", górować będzie w tym dniu na około pół godziny przed Pasterką, u mnie na wysokości 6 stopni. Wyjątkowo ciekawa okoliczność, oby tylko sama kometa zechciała się nam okazać w prognozowanej jasności ...

Dziękuję, pozdrawiam i życzę Wszystkim wesołych Świąt!

Mietek S.
Simi,
Staram się zawsze aktualizować komety w programie i teraz też tak zrobiłem. Najłatwiej byłoby szybko wpisać wszystkie komety (ok. 768 szt) z pliku MPC, ale wtedy program znacznie zwalnia. Dlatego staram się uzupełniać program o te najjaśniejsze.
Jeśli coś przeoczę to każdy ma możliwość w łatwy sposób dodania samemu dowolnej komety, której nie ma w NO. Jak to zrobić opisałem na YouTube.
Słszna metoda! Wszystkie komety na raz nie są potrzebne, a ze sposobu indywidualnego dodawania komet pewnie też od czasu do czasu skorzystam.

Dzięki - pozdrawiam.
Kometa C/2015 F2 POLONIA odkryta przez Michała Żołnowskiego i Michała Kusiaka jest już w Nocnym Obserwatorze. Wystarczy włączyć aktualizację i zaznaczyć dodatek z kometami.
Witam na tym forum w nowej szacie Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12