Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nocny Obserwator - tutaj mamy swoje forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Jest już nowa pełna wersja Nocny Obserwator 4.10 do pobrania a także można aktualizować ją od wersji 4.08.

Z nowości to pojawiła się możliwość zaznaczanie na mapach obiektu wskazanego w programie funkcją [GoTo]. Dodałem także możliwość wyszukania i centrowanie gwiazdy po numerze z katalogu SAO.

Wszystkie nowości omówię jak działają podczas środowej transmisji PTMA Warszawa TV live od godz. 21:00. Zapraszam
Wersja 4.12 NO jest już do pobrania.
Dla tych, którzy nie śledzą zmian są już w tej wersji przeloty ISS i nowe pliki z zakryciami.

Jest też w dodatkach plik z aktualnościami KRZYŚKA z Głuchołazów.
Witam!

Panie Januszu na YT pisał Pan, ze z programu w wersji 4.13 można wydrukować mapki katalogu Cadwell oraz własne katalogi?
Jak to zrobić?
Mariusz,
Najlepiej to wychodzi na główch mapach NO, gdzie można zaznaczyć tylko obiekty Caldwella. Zobacz załącznik.

Natomiast na mapach po wybraniu opcji "Opisy obiektów" i zaznaczniu "Tylko opisy Caldwella" wtedy na mapie widać obiekty mgławicowe innych obiektów, ale opisy sa tylko Caldwella.

Pozdrawiam
Janusz
Witam,

Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!? Czy robię coś nie tak?
(10.02.14, 22:07)PiotrN link napisał(a): [ -> ]Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!?
By zachowac ustawienia zamykaj program dolnym "X", nie tym Windowsowym.
[Obrazek: Kk9gbxM.png]
(10.02.14, 22:07)PiotrN link napisał(a): [ -> ]Witam,

Mam problem ze zmianą miejsca obserwacji w wersji 4.13- domyślnie jest Wójcin i zmieniam na moje miejsce obserwacji, zapisuję i przy dalszej pracy z programem jest ok. tzn. - na dole strony jest Bystra. Ale.. po zamknięciu programu i ponownym uruchomieniu znowu jest Wójcin!? Czy robię coś nie tak?

W Settings-Ustawieniach masz po prawej stronie u dołu klawisz "ZAPISZ i ZAMKNIJ"  <- z tej strony należy wychodzić tym klawiszem, aby zachowały sie Twoje zmiany w ustawieniach.
Pozdrawiam.
Janusz

(11.02.14, 01:16)r.ziomber link napisał(a): [ -> ]By zachowac ustawienia zamykaj program dolnym "X", nie tym Windowsowym.

Dzięki Zgadza się ;D próbowałem i przy zmianie miejsca po "ZAPISZ I ZAMKNIJ" trzeba zamknąć program na "X" programu a nie "X" okna Windows.
Nawet poprawne zapisanie miejsca i zamknięcie programu poprzez "X" okna Windows kasuje ustawienie na poprzednie.
Jest już "Nocny Obserwator" wersja 4.14.
Teraz można dodawać nowe komety z sieci bez wychodzenia z programu.

W panelu "Komety - edycja elementów orbit" klikamy w "Dodaj inną kometę z sieci MPC  format " a tam zaznaczamy cały wiersz wybranej komety -> CTRL-C czyli kopiuj do schowka -> zamykamy MPC i klikamy w "Edytuj plik z kometami" -> tam kursor ustawiamy na końcu pliku na początku wiersza za ostatnią kometą -> CTRL-V wkleja nową kometę.  Dwuklik na tekst zapisuje nowy plik na dysk.
Kometa została dodana.
Wydaje mi sie, ze od wersji 4.15 "zgubily sie" ustawienia z profilami kolorow w generatorze map. Teraz powstaja one prawie czarno-bale. Pewnie kwestia jednego pliku z ustawieniami...

[Obrazek: akeWJMm.png]

W 4.14 ta strona wygladala tak:
http://i.imgur.com/URrsqrH.png

Swoja droga mozna w domyslnej paczce z programem uaktualnic liste komet ze wzgledu na C/2012 K1 (Panstarrs).
http://www.minorplanetcenter.net/iau/Eph...t00Cmt.txt
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12