Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:

Galeria Astro4u.net

Autor Wątek: Zwierciadło główne  (Przeczytany 7250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

miecio z Elbląga

• Jr. Member
  • **
  • pozdro
Odp: Zwierciadło główne
« Odpowiedź #25 dnia: 21/02/2005 22:00 »

to co jest wkońcu najleosze do czyszczenia ???
ludwik vs. drogie płyny

pozdrawiam i pogody życze 8)

Kornel T.

• Full Member
    • Serwis o Firefoksie
« Odpowiedź #26 dnia: 21/02/2005 23:23 »

Najpewniej zwykły Ludwik, bo jest zawsze pod reką. A tamte i drogie i trzeba kupować. Po co przepłacać, jak wystarczy ''zawalić'' z półki domowej ze środkami chemiczno-czyszczącymi :P
U mnie też trzeba będzie kiedyś wykonać czyszczenie, bo syfku trochę tam jest.
Pozdro
Optisan 76mm, Lornetka Nikon Action 8x40, Lornetka 7x50, Analog Zenit 122B, Cyfrowy Samsung Digimax S500 i oczy

Kamil

• Sr. Member
« Odpowiedź #27 dnia: 21/02/2005 23:35 »

no ale ludwik jest z przeznaczeniem raczej do garów, a co z płynem do mycia szyb, który jest do czyszczenia luster, wydaje się stworzony, nada się? :)
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50

Krzysiek_TG

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: 22/02/2005 07:56 »

no ale ludwik jest z przeznaczeniem raczej do garów, a co z płynem do mycia szyb, który jest do czyszczenia luster, wydaje się stworzony, nada się? :)

Płyny do czyszczenia szyb najczęściej są na bazie octu, raczej bym unikał takowych.

Krzysiek

Lukasz

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: 22/02/2005 08:38 »

Płyny do czyszczenia szyb najczęściej są na bazie octu, raczej bym unikał takowych.

Krzysiek

Płyny do szyb są też z dodatkiem amoniaku, który daje zasadowy odczyn. Aluminium jest dość reaktywnym pierwiastkiem i wchodzi w reakcje z zasadami.
Nie wiem na ile mogło by to być niebezpieczne dla cieniutkiej warstewki al, ale 
chyba lepiej unikać tego typu środków.

Koza

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: 22/02/2005 09:47 »

Kamil, wolałbyś ręce umyć ludwikiem czy płynem do szyb? :)
Poza tym ludwik jak sam piszesz jest do garów czyli ładnie i skutecznie odtłuszcza. Natomiast cuda do szyb raczej mają szybko parować a czyści szmata której delikatna warstwa al raczej by nie polubiła ;)

HAMAL

• YaBB God
    • Astrofotografia
« Odpowiedź #31 dnia: 22/02/2005 10:32 »

A ja odnośnie kolimacji: Czy jest możliwe jej wykonanie bez kolimatora laserowego czy też jest on konieczny [ zawsze to wydatek rzędu 200 zł ] ?? Aha no i jak należy przykręcać lustro główne: podobno nie można za mocno bo sie zniekształci ???  ::) Dzięki za odp. Pozdrawiam

Możliwe, czymś takim. Koszt 0zł a dokladność ta sama i pewność poprawnego ustawienia luster większa.  :)

HAMAL

• YaBB God
    • Astrofotografia
« Odpowiedź #32 dnia: 22/02/2005 10:44 »

Krzysiek

Płyny do szyb są też z dodatkiem amoniaku, który daje zasadowy odczyn. Aluminium jest dość reaktywnym pierwiastkiem i wchodzi w reakcje z zasadami.
Nie wiem na ile mogło by to być niebezpieczne dla cieniutkiej warstewki al, ale 
chyba lepiej unikać tego typu środków.

Kiedyś powłoka alu na lusterku od ksero sczerniała mi od płynu do szyb, chyba Mr Muscle, więc bym uważał.

Masiek

• YaBB God
  • U-boot foto...
    • Moja stronka
« Odpowiedź #33 dnia: 22/02/2005 13:09 »

Możliwe, czymś takim. Koszt 0zł a dokladność ta sama i pewność poprawnego ustawienia luster większa.  :)

Hmm... Proszę o szczegóły "konstrukcyjne"...  ;) Bo ciekawe to to...
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA

miecio z Elbląga

• Jr. Member
  • **
  • pozdro
« Odpowiedź #34 dnia: 22/02/2005 19:38 »

Dołączam się do twojego pytania Masiek. 8)
   mam tez kolejne:
Czy zwierciadło główne trzeba czyścić co jakies konkretne odstępy czasu czy wtedy  kiedy jest po prostu brudne (a to nie zawsze widać) ??? 8)

pogody życze i pozdrawiam 8)

Janusz_P.

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: 22/02/2005 20:05 »

Dopiero jak jest już mocno zanieczyszczone i na pewno nie częściej niż raz do roku najlepiej po sezonie obserwacyjnym 8)

astrokosmo

• Sr. Member
  • C8SCT, CG-5 GT , http://www.betlejem.za.pl/
« Odpowiedź #36 dnia: 22/02/2005 22:51 »

Hamal- jeśli to nie tajemnica państwowa , NASA , itd. to powiedz coś więcej na temat tego kolimatora może ,  w nowym temacie byś to szerzej opisał. Jest wielu zainteresowanych nie licząc mnie oczywiście , a jak mówią chrześcijanie cyt.. światła nie trzyma się pod korcem tylko stawia na świeczniku .  ;D

nevt

• Full Member
« Odpowiedź #37 dnia: 22/02/2005 22:55 »

Dołączam się do poprzedników w temacie zestawu do kolimacji made by HAMAL :)

Jestem szczególnie zainteresowany, bo własnie rozebrałem swój sprzet (oba zwierciadła) do czyszczenia i kolimacja przede mną, a laserowego kolimatora ni mam :(
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo
SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod

hornet

• Jr. Member
  • **
  • ADMINISTRATOR ::)
« Odpowiedź #38 dnia: 22/02/2005 23:16 »

HAMALU o boski konstruktorze, to jest dobra opcja załóż nowy post i opisz wszystko co i jak. ;D
Lornetka : Berkut 10x50 SELL                 teleskop-nadal brak

zbyszek

• Gość
« Odpowiedź #39 dnia: 22/02/2005 23:55 »

Załóż taki okular do wyciągu . popatrz przez dziurkę i zobaczysz co i jak . Odsuwając oko od dziurki zmniejsza się pole widzenia i łatwo ustawisz lustro i lusterko centrycznie względem otworku w tym okularze . Tulejka jest w tym pomocna . W wersji zupełnie uproszczonej jest to pokrywka z pudełeczka na film założona na tuleję wyciągu . Tulejka zwiększa dokladność bo ułatwia stwierdzenie centryczności .

HAMAL

• YaBB God
    • Astrofotografia
« Odpowiedź #40 dnia: 23/02/2005 01:56 »

Nie było mnie, więc z opóźnieniem.

Załóż taki okular do wyciągu . popatrz przez dziurkę i zobaczysz co i jak . Odsuwając oko od dziurki zmniejsza się pole widzenia i łatwo ustawisz lustro i lusterko centrycznie względem otworku w tym okularze . Tulejka jest w tym pomocna . W wersji zupełnie uproszczonej jest to pokrywka z pudełeczka na film założona na tuleję wyciągu . Tulejka zwiększa dokladność bo ułatwia stwierdzenie centryczności .

Nie do końca  :)

Korpus jest wykonany z pudełka po filmie Fuji, można takie dostać za darmo w zakładach foto. Wkłada się to jak okular do wyciągu i patrząc przez otworek ustawiamy tak lusterko kątowe aby lustro główne odbijało się w nim na środku, następnie tak ustawiamy lustro główne aby znacznik na jego środku (jeśli nie macie takiego to należy wymontować lustro główne o nakleić idealnie na jego środku naklejkę, np kółko 3mm) znalazł się na środku tulejki (może to być też zwykła podkładka), a ponieważ jej brzeg się błyszczy więc wszystko ładnie widać.

Jak widać na obrazku "znacznik na środku zwierciadła głównego" nie jest na środku "odbicia zwierciadła kątowego w głównym"  jest to prawidłowe i wynika z offsetu zwierciadła kątowego co wyjaśnia obrazek poniżej. Ta niebieska linia to lusterko kątowe

Odsuwając oko od dziurki zmniejsza się pole widzenia i łatwo ustawisz lustro i lusterko centrycznie względem otworku w tym okularze .

Do tego celu najlepiej jest na ruchomej tulei wyciągu od wewnętrznej strony przykleić odpowiednio dobraną przesłonę kołową która pozwoli nam idealnie centrycznie ustawić lusterko kątowe.
« Ostatnia zmiana: 23/02/2005 02:24 wysłana przez HAMAL »

Adam Sz

• Full Member
  • Uwielbiam YaBB SE!
« Odpowiedź #41 dnia: 23/02/2005 08:51 »

W jaki sposób obliczyć offset ?

McArti

• YaBB God
  • nie lubie miast.
    • Fotki McArtiego
« Odpowiedź #42 dnia: 23/02/2005 09:10 »

narysować sobie na milimetrowym w skali 2:1 i zmierzyć
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak
okurarki... www.mcarti.prv.pl
*** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***

zbyszek

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: 23/02/2005 11:05 »

Widzę za bardzo uprościłem . Pudełko z filmu AGFA nie wchodzi w wyciąg . Dlatego tylko pokrywka . Środka lustra też nie zaznaczyłem  . NA lustrze F10 i tak dobrze wyszło .
Zrobię poprawkę .

miecio z Elbląga

• Jr. Member
  • **
  • pozdro
« Odpowiedź #44 dnia: 23/02/2005 19:37 »

mam jeszcze jedno pytanko 8)
  jest jakaś różnica w czyszczeniu zwierciadeł np. wielkosci 6 cm lub 25 cm???

pozdrawiam 8)

HAMAL

• YaBB God
    • Astrofotografia
« Odpowiedź #45 dnia: 23/02/2005 19:40 »

mam jeszcze jedno pytanko 8)
  jest jakaś różnica w czyszczeniu zwierciadeł np. wielkosci 6 cm lub 25 cm???

pozdrawiam 8)

Tak. Z 60mm jest łatwiej  ;D.

Masiek

• YaBB God
  • U-boot foto...
    • Moja stronka
« Odpowiedź #46 dnia: 24/02/2005 08:23 »

Obejrzałem sobie wcześniej ten filmik o kolimacji który podał Bocian i jest bardzo dobry - w prosty i "przyjazny" sposób przedstawia krok po kroku co i jak robić. Jak zobaczyłem teraz szkic Hamala to zobaczyłem dokładnie to samo co na filmie...

http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

A pudełko po Agfie służy mi jako zatyczka do wyciągu. Pasuje. Dla pewności przykleiłem tylko wieczko do pudełeczka. A skoro pasuje, to może się kiedy pobawię w taki sposób kolimacji...  ;D
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA

HAMAL

• YaBB God
    • Astrofotografia
« Odpowiedź #47 dnia: 24/02/2005 09:41 »

Obejrzałem sobie wcześniej ten filmik o kolimacji który podał Bocian i jest bardzo dobry - w prosty i "przyjazny" sposób przedstawia krok po kroku co i jak robić. Jak zobaczyłem teraz szkic Hamala to zobaczyłem dokładnie to samo co na filmie...

http://www.andysshotglass.com/Collimating.html

Tylko że zapomnieli o offsecie  ;D ale filmik fajny.

MaciejRZ

• Full Member
« Odpowiedź #48 dnia: 28/02/2005 21:40 »

Jak widać na obrazku "znacznik na środku zwierciadła głównego" nie jest na środku "odbicia zwierciadła kątowego w głównym"  jest to prawidłowe i wynika z offsetu zwierciadła kątowego co wyjaśnia obrazek poniżej. Ta niebieska linia to lusterko kątowe

HMALku jesteś zdolnym człowiekiem i robisz ładne rysuneczki, ale z tym ofsetem musisz postarać się bardziej.
Z przytoczonego obrazka wynika tylko tyle, że skoro krawędzie lusterka bocznego widoczne są pod tym samym kątem, więc (z odległości ogniskowej) lustro główne powinno być widoczne dokładnie centrycznie w tym lusterku.

Maciek
okulary +3d, TN200/1000 na widełkach+GOTO, lornetka teatralna :-)

Janusz_P.

• Gość
« Odpowiedź #49 dnia: 28/02/2005 22:35 »

Macieju :o ten rysunek jest jak najbardziej prawidłowy 8)

Teleskop w Astroshop