Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Nazwa użytkownika: Hasło:

Galeria Astro4u.net

Autor Wątek: Refraktor B-M R152S + nasadka bino WO  (Przeczytany 1525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

franek

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
Refraktor B-M R152S + nasadka bino WO
« dnia: 13/09/2008 20:13 »

Witam.
Opiszę kilka moich prób zastosowania nasadki bino WO,do refraktora B-M R152S/760 z układem Petzvala i wyciągiem 4".

1-nasadka bino WO ostrzy bez problemów tylko zamocowana na wprost do wyciągu.

2- nasadka bino WO+nasadka kątowa 90* 1,25",nie ostrzy z barlowem 1,6* od nasadki.Po zrobieniu nowej redukcji bezpośrednio do wyciągu,ostrzy z barlowem 1,6*,ale nie ostrzy bez barlowa.Wyciąg powinien jeszcze wsunąc się głębiej około 30 mm.Co do nasadki kątowej 90*1,25" + bino WO,prawdopodobnie jej prześwit 26 mm,nie przepuszcza całej wiązki światła w refraktorze 1/5.Tor optyczny bino WO,to około 104 mm,a nasadki kątowej 90*1,25"(lustro),około 78 mm.Nasadka kątowa 90*1,25"pryzmatyczna,tor optyczny około 66mm,ale prześwit b.mały,około 23mm(ciemniejszy obraz).

3-nasadka bino WO+ nasadka kątowa SW 90* 2"(lustro),włożona do oporu do pustego wyciągu,ostrzy z barlowem 1,6*na styk,ale przy wzroku "0"D może nie ostrzyc(ja mam +3D na dal).

Zamówiłem barlowa Soligora 2"/ 2*.

Podsumowując,wychodzi na to,że nasadka bino WO bez barlowa nie będzie ostrzyła,chyba żeby obciąc tubę od strony wyciągu,ale wtedy również układ Petzvala zbliży się do obiektywu,bo jest zamocowany na wyciągu.Średnica soczewek Petzvala 70 mm.

Jest jeszcze inne wyjście:wymontowac układ Petzvala,ogniskowa wzrasta do około 1200mm,ostrzy również bez barlowa,tylko tubus trzeba wydłużyc.Powiększenia bez barlowa,są wtedy takie,jak przedtem z barlowem 1,6* od nasadki.

franek

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
Odp: Refraktor B-M R152S + nasadka bino WO
« Odpowiedź #1 dnia: 14/09/2008 12:21 »

Witam.
Teraz gdy mam ogniskową 1200mm,muszę wydłużyc tubę 130mm,żeby nasadka bino WO +nasadka kątowa SW 90*2" ostrzyła bez barlowa przy minimalnie wysuniętym wyciągu .Użycie barlowa 1,6* od nasadki WO,spowoduje dalsze wysunięcie o około 55 mm.Ciężar bino+kątówka 2"jest dośc duży i duże wysunięcie powoduje,że jest coraz krótsze prowadzenie w korpusie wyciągu i całośc opada ,nie utrzymując osi refraktora.

Przedłużenie tubusa można wykonac na dwa sposoby i dlatego mam pytanie,która wersja będzie lepsza ze względu na jakośc obrazu ??      Może coś na ten temat z teorii i z praktyki.

1-Tubus przedłużony 130 mm
(nasadka bino zamocowana bezpośrednio do kątówki 2")
wiązka światła przed samym lustrem ma 28 mm.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-Tubus przedłużony tylko 70 mm,a między nasadką katową 2",a nasadką bino ,włożona rura 2"o długości 60 mm.
Wiązka światła przed samym lustrem ma 36 mm.
-----------------------------------------------------------------------------------
Prześwit nasadki kątowej SW 90*2" wynosi 46 mm,długośc toru optycznego z redukcją na 1,25" wynosi około 120 mm.

Teleskop w Astroshop