Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Nazwa użytkownika: Hasło:

Galeria Astro4u.net

Autor Wątek: Gdzie kupić części do teleskopu?  (Przeczytany 2267 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
Gdzie kupić części do teleskopu?
« dnia: 13/10/2007 15:37 »

Witam i zgóry przepraszam ale za chwilę się rozpiszę ( jestem tu nowy i proszę op pomoc i wyrozumiałość).
Astronomią interesuję się od dzieciństwa i mój zapał, ale dopiero teraz ( mam 35lat) moje hobby powróciło i zabieram się za budowę teleskopu Newtona 150/1500 (mam już gotowe lustro) ale prawdę mówiąc mam problem z zakupem w miarę tanich części. Na stronach krajowych producentów/dystrybutorów są np wyciągi po 99zł ale nie ma ich już w sprzedaży zato są takie po 400, nie można kupić pająka, ani lusterka wtórnego ( do 150/1500), praktycznie jak ktoś by chciał złożyć sprzęt to tylko jak jest majsterkowiczem - inżynierem. Na Allegro tylko gotowce, czasem można znaleźć montaż czasem tubę ale do maleńst 76, 114 albo 150/750 (krótkie). A ja chcę zrobić 1500 na dobsonie lub na paralaktyczym. Może ktoś mi podpowie adres/link/telefon do kogoś kto sprzedaje części do większych teleskopów lub robi na zamówienie tubusy. Czy paralaktyczny montaż np EQ3 nadaje sie do 150/1500 - widziałem 1200 na EQ3 i podobno "udzwgnie" też 1500. Prawdę mówiąc wolę EQ niż - bez obrazy - "karuzelę dobsona". Na Allegro jest wystawiona tuba do 750 z rozbitym lusterm i myślałem żeby przeciąć ja na pół i zrtobić przedłużenie ażurowe z profili alu lub z blachy ocunk - na tyle potrafiłbym zamajsterkować. Aby zaoszczędzić miejsca na przechowywanie tak duzego teleskopu myślałem bardziej o możliwości zrobienia tej przedłużki rozkładanej(?). Co myślicie o moim pomyśle. Prosze o kontaky d żródeł dobrych ale tanich ( moze z demontażu) częsci do teleskopów. Pozdrawiam. DJP
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka.
Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle :)

grzecho

• Newbie
  • *
Odp: Gdzie kupić części do teleskopu?
« Odpowiedź #1 dnia: 13/10/2007 16:29 »

A dlaczego tego wszystkiego sobie niezrobisz sam?Przecież tubus na 150mm lustro mozna wykonac z rury PCV,cele ze sklejki lub aluminium,pająk z blachy itp itd.Złożenie z gotowych części wyszło by cię więcej niż ten teleskop jest wart.Pozdrawiam

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #2 dnia: 13/10/2007 17:08 »

Dzieki za odp. Myślałem też o PCV - trochę cieżka! Oryginalne tubusy są z blachy ocynk lub alu, myslałem i o tym aby zrobić samemu - zwinac blache to nie problem, ale reszta osprzętu? Nie mam zbytnio warunków do majsterkowania i gromadzenia materiałów do zrobienia wszystkich uchwytów, krzyżaka, podkładu  zregulacją do lustra i innych części. Stać mnie jak pisałem na ewentualną przeróbkę lub złożenie z części ale nie ma do nich dostepu.  Ten tubus na allegro jest kompletny - tylko włożyłbym lustro - ale to 750tka i jest o połowę za krótka, kosztuje 200zeta, potem zapolowac na montaż... Dlatego myślałem o dorobieniu przedłużki z blachy ale nadal nie wiem czy taki zwykły montaż EQ2 lub 3 wytrzyma wagę 1500ki? Widsiałem wielkie telepki na EQ5 ale max1200.  Na EQ5 mnie niestać na EQ3 jeszcze tak. Moze ktoś mi podpowie jaka jest wogóle wytrzymałośc tych montaży?
"To co teraz widzisz to przeszłość tym starsza, im lepszy masz wzrok" -dj_peterka.
Rurka: Newton 70/700 no-name, Super Plossl 10mm, aparat małpa Panasonic DMC-LS60, montaż: głowica kulowa w imadle :)

sumas

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 13/10/2007 17:36 »

urwać się nie urwie, ale 1500mm to już bardzo długi tubus i zapewne będzie generował bardzo duże drgania na eq-3, nie mówiąc już o wyważeniu takiej długiej rury, no i okular będzie bardzo wysoko, pomyśl o tym zawczasu

a rozcięcie jakiejś gotowej rurki na pół i przedłużenie, to też może być bardzo trudne zadanie, żeby jej nie pogiąć i zachować osiowość, będziesz też musiał wzmocnić ucięte krawędzie jakimiś pierścieniami noi wydumać jakiś system mocowania przedłużek
więc lepiej chyba by było jakbyś przyjrzał się konstrukcji Taurusów

albo iść w kierunku:

totalnego minimalizmu takiej konstrukcji :)

Hermes

• YaBB God
  • Hermes w 1937 r
« Odpowiedź #4 dnia: 13/10/2007 18:23 »

Witam,

(...) albo iść w kierunku:

totalnego minimalizmu takiej konstrukcji :)

A wiecie, jak się nazywa taki montaż (a właściwie "tubus") tej konstrukcji ?   ???

Hermes

Jarek

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: 13/10/2007 19:11 »

Jako posiadacz EQ3-2 na statywie Alu powiadam: zapomnijcie o tubie 150/1500 na tym montażu. Może, ale mooooże [gdyby pisac przez rz to byłby ocean] na mocniejszym statywie niż oryginalny. Sam jednak w to nie wierzę. Wieszałem na swoim tubę 130/650 o dość dużej masie [bo z rury PCV, ważyło toto 5kg] i już były problemy z drganiami przy ustawieniu ostrości powyżej 130x. Inna rzecz, że sprawę pogarszał nietypowy, obrotowy wyciag, któy "pomagal" w ich generowaniu ze wzgledu na kinematykę układu. Ale wracając do 150/1500: nie wierze, aby tuba wyszła lżejsza od tych 5kg. Nawet przy identycznej masie wygeneruje DRASTYCZNIE większy moment bezwładności z uwagi na swoją długość [moja tuba ma ok. 70cm długości, czyli ponad 2x mniej!]. Do tego jeszcze dojdzie większa/b. wysunięta przeciwwaga -bo oś tuby będzie o tych pare cm dalej do głowicy [średnica!]. Efekt oczywiscie ten sam -oscylator aż bajka.
 Rada: zapomnij o takiej tubie na EQ3-2. Kombinuj albo mocniejszy montaż [używane EQ5?] albo zrób sobie Dobsona
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #6 dnia: 14/10/2007 09:56 »

Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi. Każda uwaga jest dla mnie nauką. Bardzo ciekawe rozwiązanie "minimalistyczne" - bardzo ciekawe :)  ta konstrukcja natchnęła mnie i muszę przyznać, spotkałem się gdzieś z taką - to było małe obserwatorium u jakiegoś anglika. Facet skonstruował coś takiego na obrotowej platformie która przypominała rampę od działka przeciwlotniczego czy reflektora /szperacza obrony p/l.
Będę dalej poszukiwać. Nadal czekam na info gdzie mozna kupić częsci do optyki - może giełda foto w Warszawie?
Miłej niedzieli :)

sumas

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 14/10/2007 14:17 »

Witam,

A wiecie, jak się nazywa taki montaż (a właściwie "tubus") tej konstrukcji ?   ???

Hermes

najbardziej przypomina on ławę optyczną :)

a wracając do tematu
o części  popytaj np. w DO: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/?id=213&lang=pl
mają sporo części, a niektórych wcale nie widać na ich stronie
lub w Fotoclasiku: http://astrozakupy.pl/sklep/index.php?cPath=116_127 (mają nową stronę i adres??)
możesz też popytać tu: http://www.teleskopy.net/sklep/index.php?cPath=33
astrokraka, jakoś mimo wszystko, nie mogę Ci polecić
a na giełdzie foto w wawie jest sporo rupieci, ale raczej fotograficznych i ciężko znaleść tam coś przydatnego do zastosowań ATM'u, juz częściej się coś ciekawego trafia na Wolumenie

maciej

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 14/10/2007 17:27 »

Gratuluję chęci w budowie teleskopiku.
 Przechodziłem to samo i tak naprawdę w tej drodze trzeba błądzić i kombinować ;samo(dobre) zwierciadło to tyko (albo aż) 50% sukcesu.

Jeżeli coś mogę podpowiedzieć  to stronka: www.astrojawil.pl oraz przekopywanie forów.

Nie oszczędzaj na wątpliwej jakości lustrze wtórnym; potrafi mocno zepsuć obrazy co przerabiałem.
Wyciąg można wykonać obrotowy (u tokarza) :D , a tubus z rury kartonowo-szalunkowej  (dostaniesz w sklepach budowlanych).

Powodzenia.

adi

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #9 dnia: 14/10/2007 19:35 »

Cześć!

Jeśli posiadasz już LG, część lektury możesz sobie podarować ;), choć całość jest ciekawa z praktycznego punktu widzenia:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/d,298

Coś z tej stronki może się przyda:
http://www.dalekeller.net/atm/newtonians/newtonians.htm

I przykładowe tekturki:
rurka
Meade LB 8", Tal Alkor 65/502 , Bresser 10x50+statyw
QX WA 26mm, LVW 13mm, Pentax 8,5mm XF, Antares Ortho 6mm

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #10 dnia: 14/10/2007 23:09 »

Mam już LG, brakuje mi reszty elementów. Na stronach z linków też już byłem, rozwiązania bardzo ciekawe. Racjonalista ma bardzo fajne rozwiązania. Jednak zdecyduje się na montaż paralaktyczny. Dobsob jest dla mnie zbyt duży. Hyba jednak pokuszę się na przerobienie tuby z 150/750 na 150/1500. Już wiem jak to zrobić - mam 2 sposoby. Może jutro przedstawię na forum mój "szalony plan". Pozdrawiam i dziękuję za rady.

Jarek

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: 15/10/2007 14:25 »

Jednak zdecyduje się na montaż paralaktyczny. Dobson jest dla mnie zbyt duży. Chyba jednak pokuszę się na przerobienie tuby z 150/750 na 150/1500. Już wiem jak to zrobić - mam 2 sposoby. 
Rany boskie, o czym Ty piszesz? Pod rure 150/1500 to minimum coś klasy EQ-5, które bedzie wazyc jakieś 15kg. O EQ3-2 ZAPOMNIJ. Teleskop na Dobsonie wyjdzie Ci o 1/3 -1/2 lzejszy, a zrobienie Dobsona pod tę tube to bedzie fraszka. Przerobienie tuby  krótszej na dłuzsza marnie mi sie widzi, chyba,że myslisz o konstrukcji ażurowej. Ale biorąc pod uwagę problemy konstrukcyjne i wady takiego rozwiazania [obok zalet] to już chyba lepiej samemu zrobić nowy, kompletny tubus. Wbrew pozorom nie musi to być okrągła rura, ale np. 8-kątna konstrukcja szkieletowa ze sklejki.
Pozdrawiam
-J.
TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70

albedo

• Newbie
  • *
  • Idźta przez zboże, we wsi Moskal stoi...
« Odpowiedź #12 dnia: 15/10/2007 15:51 »

Nie chcę Cię zrażać do ATM-u, ale... Przez parę lat wypróbowałem różne rozwiązania, mając do dyspozycji własny, nienajgorzej wyposażony warsztacik. Efekt; pół garazu zastawione NIEDOKOŃCZONYMI konstrukcjami !
bo zawsze albo cos wyszło nie tak, jak sobie wyobrażałęm, ale nie mogłem zdobyć  (zrobić) jakiegos elementu, ale zamówiona usługa w specjalistycznym warsztacie mechanicznym była niebotycznie droga. Az niedawno kupiłem okazyjnie prawie nową Syntę "classic" (200/1200) za ... 600 PLN. (dodam, że poprzednio za samo tylko lusterko wtórne, do samodzielnego wykonanie prawie niemozliwe, zapłaciłem 180 PLN ).
Sadząc po Twoich "danych osobowych" nie masz Za duzo wolnego czasu. A jeżeli tak, to chyba lepiej jest ten czas zamienić na... kasę (czyli "dorobić") i za nia kupić sprzęt do obserwacji. Ceny ciągle spadają, natomiast jakośc tych najtańszych (chińskich) "prawdziwych" teleskopów chyba wzrasta (vide; Synta, ongis z badziewnym wyciągiem, teraz z Crayfordem).
Jezeli mieszkasz w W-wie, lub w okolicy - zapraszam do obejrzenia efektów (może raczej "efektów") mojego ATM-owania.
Pozdrawiam, Daniel
ZenithStar APO 80-II, PST-Coronado, Messier R-152/760, NexStar 4SE, 6SE, Hyperion 8-24, Nagler13, Antares Erfle mod.30, lornetka Zeiss Jenoptem 10x50

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #13 dnia: 15/10/2007 22:09 »

Niestety nie dysponuje warsztatem ani garażem, żona dała mi warunek - estetycznie ładnie i bez bałaganu -  czyli małe przeróbki na balkonie :) Zdecydowałem że przerobię 750tkę. O montażu pomyślę - coś w strone EQ5 ale nie na rozstawianych nogach tylko na rurze z czterema podporami - widziałem takie cudo specjalnie pod takie telepki. Nie chcę kupować gotowego teleskopu bo minie mnie cała frajda - zgodnie z tradycją - spłodziłem syna, zasadziłem drzewo a teraz zbuduję teleskop :)) Być moze mój synek będzie go kończyć ale... Na dzis mogę przedstawić mój pomysł na przeróbkę. Na razie nie będę opisywać szczegółów, rysunki wiele wyjaśnią  . Jak kupie tubę to przekonam się jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Do czasu zakupu postaram się jeszcze przemyśleć - moze sprzedam lustro i kupię 150/750? i lżejszy, bardziej poreczny montaż (i tańszy). Pozdrawiam DJP

tafig

• Jr. Member
  • **
    • tafigastro
« Odpowiedź #14 dnia: 15/10/2007 23:40 »

Mam teleskop 150 x 1750, który nadaje się tylko do Księżyca i planet a nie dawno kupiłem samą tube 200 x 1000 i jestem z niej zadowolony.Astronomią interesuję się od 30 lat a dopiero teraz mam dobry sprzęt do obserwacji szczególnie ds.Na twoim miejscu sprzedałbym lustro i kupił 150 x 750 lub inny z mniejszą ogniskową od tego 150 x 1500.Pozdrawiam
Takos- Synta 200 x 1000.   Mieszkam i obserwuję N.52,817 i E.16,833

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #15 dnia: 16/10/2007 10:21 »

Na razie postaram się kupić tubę 150/750 i zobaczę czy jest sens przerabiać. Włożę lustro i zmontyję prowizoryczny stelaż przedłużający. Kak nie wyjdzie to zmienię lustro. Oto wspomniane plany moich przedłużek [ http://astro4u.net/yabbse/index.php?action=gallery;sa=view;id=635 ] . To tylko teoretycnze rozwiazanie. Może przedłużka będzie z rurek alu i w tedy przód z wyciągiem i LW będzie krótszy a tył z lustrem dłoższy z oryginalnym mocowaniem. Myślałem też o wstawieniu przysłon i zrobić dekiel do zamykania części z LG. Pozdrawiam DJ_P

felcia97

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 16/10/2007 11:01 »

Przeanalizowałem Twoje rysunki i nasuwają mi się dwa spostrzeżenia ( też kiedyś takie coś skombinowałem), jeżeli przedłużki będą z aluminium to w celu zmiejszenia wagi możesz zamiast rury z blachy zastosować rękaw z tkaniny (tak jak w Taurusach).Rurki wystarczająco usztywnią "tubus". Druga sprawa to oblicz w celu zrównoważenia, w którym miejscu (tył i przód) należy przeciąć orginalną rurę, bo na pewno nie na równe połowy.

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #17 dnia: 16/10/2007 16:30 »

oczywiście, przy ażurowych konstrukcjach montaż będzie w części zwierciadlanej i ta częśc będzie dłuższa i moze nawet dociążona dla przewagi. W rozwiazaniu z płaskimi profilami wstawie dodatkowe usztywnienie w kszyałcie tubusa i do niego zamontuję mocowwanie do montażu (tez nie wiem czy całkiem na środku - jeśli to rozwiązanie wybiorę to wyważę pi*oko).

Hermes

• YaBB God
  • Hermes w 1937 r
« Odpowiedź #18 dnia: 16/10/2007 16:51 »

Witam,

najbardziej przypomina on ławę optyczną :)
(...)

pora na odpowiedź - od nazwiska pomysłodawcy (Czikina) taki "tubus" nazywa się "czikinska deska" ;D

Hermes

dj_peterka

• Jr. Member
  • **
  • Kocham astronomię
« Odpowiedź #19 dnia: 16/10/2007 17:41 »

Jak na deskę to zbyt sękata :)   

A jeśli chodzi o tubusy to czemu w tych fabrychnych nie dają przysłon? No może w niektórych dobsonach. W poradach kolegów, którzy buduja telepki sami wszędzie polecają zrobić przysłony. Czy w fabrycznych nie dają z oszczednosci? To tylko kilka blaszanych lub plastikowych fajerek. Czy Wy też polecacie przysłony?

Teleskop w Astroshop