Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwujmy R Coranae Borealis (R CrB)
25.04.2003 - Aktualna krzywa jasności R CrB wg. AAVSO.<br><br>Śledzącym zmiany jasności R CrB prezentuję poniżej aktualny wykres jej krzywej jasności według obserwatorów AAVSO. <br><br>
[Obrazek: rcrb_aavso.gif]
<br>Wszystkich, którzy mają gwiazdę w zasięgu swoich instrumentów obserwacyjnych zachęcam do podjęcia jej obserwacji. <br>
Odpowiedz
Ja ciągle nie mam siły tak długo czekać, żeby ją obserwować. Może na weekend się uda ją złapać, zwłaszcza, że jest już w zasięgu mojego teleskopu.
Oskar
Odpowiedz
Stanisławie nie boisz sie ze obserwator zasugeruje się opublikowaną krzywą jasności??  ???
Odpowiedz
Zawsze tak może być, że obserwator sugeruje się krzywą jasności. Tego efektu nie da się usunąć. Po prostu należy oceniać to co się widzi i nie myśleć, że powinno być inaczej. <br><br>Równie dobrze ktoś mógłby wysyłać obserwacje w ogóle nie patrząc na gwiazdy. Przecież nie o to w ym chodzi. Z drugiej jednak strony duża grupa takich żartownisiów mogłaby chyba zakłócić krzywą jasności.
Oskar
Odpowiedz
W zasadzie Oskar wyprzedził moją odpowiedź. Aktualne krzywe jasności gwiazd zmiennych można bez trudności generować na stronach AAVSO czy MEDUZY. Publikuje je też VSNET. Obowiązkiem obserwatora jest nie sugerowanie tymi wynikami, jak również własnymi, wcześniejszymi ocenami. Nie jest to na pewno łatwe, wszystko wszak zależy od rzetelności i uczciwości obserwatora.<br>Jak na razie nie miało to miejsca gdyż nikt z forumowiczów (czy nie dałoby się wymyślić lepszego określenia?) nie pochwalił się jeszcze obserwacją R CrB.  Wink
Odpowiedz
Stanisław, ja dzisiaj nawet wstałem przed czwartą, ale niebo nie nadawło się (we Wrocławiu) do wystawienia teleskopu. Ledwo coś tam okiem było do 3 mag widać  Sad
Oskar
Odpowiedz
To jest pomiar jasności R CrB wykonany kamerą Philips Vesta z obiektywem 58mm f/2. Zdjęcie jest połączeniem 20 klatek z 5 sekudową ekspozycją. Obsrwacja była wykonana 31 marca o godzinie 22:28. Użyłem programów: K3CCDTools do rejestracji, Registax do połączenia klatek oraz TeleAuto do wyznaczenia jasności. Ciekaw jestem dokładności uzyskanego wyniku.<br><br>
[Obrazek: RCrB.jpg]
52° 29' 56.9&quot; N 18° 43' 03.2&quot; E
Odpowiedz
Dla porównania z powyższą obserwacją podaję oceny wizualne jasności R CrB obserwatorów AAVSO i VSNET z nocy 31.03/01.04.2003 (czas CWE):<br><br>31-03 21:08  8.8 <br>31-03 21:12  8.9 <br>31-03 21:39  8.8 <br>31-03 22:10  8.9 <br>31-03 23:15  9.0 <br>31-03 23:30  8.8<br>31-03 23:31  9.0 <br>31-03 23:58  8.9 <br>01-04 00:19  9.1 <br>01-04 01:16  9.0<br>01-04 02:46  8.8 <br>01-04 04:03  9.1 <br><br><br>03.04.2003 - uaktualniłem krzywą jasności R CrB - patrz pierwszy post tego wątku.<br>Zapraszam także do obejrzenia serii zdjęć ilustrujących wzrost jasności tej gwiazdy wykonanych przez Leszka Marcinka: http://www.sswdob.republika.pl/aktualnos...rcrb310303  Wink
Odpowiedz
11.04.2003 - zaktualizowałem krzywą jasności R CrB, patrz wykres w pierwszym poście tego wątku. Jedyną prawidłowością, jakiej można doszukać się w zachowaniu tej nieprzewidywalnej gwiazdy, jest niesymetryczność "dołków" - spadek jasnosci jest zawsze szybszy niż następujący po nim wzrost. Potwierdza to się również i teraz.  Wink
Odpowiedz
No i niestety dopiero dzisiaj w nocy ją widziałem, a ma około 7 mag. czyli nic nie wyszło z obserwowania w okresie, kiedy była słabsza. Ale dobre i to bo chyba brakuje jej jeszcze do standardowej jasności (jak pamiętam około 6,3 przynajmniej na moje oko).
Oskar
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości