Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zapytanie o sprzęt
Witam. Piszę na tym forum po raz pierwszy i na początek mam pytanie głównie do Pana Tomasza Pycia. Zastanawiam się na jakim sprzęcie i o jakich parametrach zostały zarejestrowane odcinki Sondy które telewizja przechowuje w archiwum. Odcinki studyjne były rejestrowane takimi ogromnymi kamerami BOScH a ciekawostką jest fakt że nad głowami prowadzących widać wysięgniki z mikrofonami pojemnościowymi. Mikrofony bezprzewodowe zostały stosowane dopiero później. Jestem ciekaw jakie parametry miał taki studyjny magnetowid który rejestrował te programy, bo to co wydała firma BRAVO na kasetach VHS ma sporo obcięte przez niską jakość VHS. Wydaje mi się że skopiowanie z profesjonalnego magnetowidu telewizyjnego na przykład na DVD było by idealnym rozwiązaniem ponieważ zachowała by się przy tym rozdzielczość magnetowidu profesjonalnego. Poza tym chciałbym się zapytać o kamery przenośne które były wykorzystywane do rejestracji programów w terenie, co to były za kamery jakiego systemu jaką miały rozdzielczość. Przypuszczam że wyprawa do Australii filmowana była sprzętem telewizji australijskiej korzystając z pomocy ekipy programu Beyond 2000. To tyle będę wdzięczny za krótka odpowiedz w wolnej chwili. A już mam ochotę zapytać się o wyprawę do Australii ekipy Sondy. Taka wyprawa w tamtych czasach to chyba była nie lada gratka.   
Odpowiedz
Teamt ten juz był poruszany na łąmach naszego forum ale kilka słów gwoli wyjaśnienia

Materiały rejestowane (odcinki) były na róznym sprzecie od olbrzymich Magnetowidów Ampex na taśemkę 1 cal, poprzez magnetowidy U-matic, Betacam i inne
W terenie używano kamer 16 mm (tradycyjne kamery filmowe), w póznijszym okresie były to kamery magnetowidowe na już "akceptowalnych rozmiarów" reporterskich betacam
Obecnie trwa w TV proces digitalizacji materiałów i będą one powoli prawdopodobnie wrzucane na ftp w maksymalnej jakości jakiej sięuda zgrać z istniejacycch materiałów zachowanych w TVP
Odpowiedz
Czy ktoś z Forumowiczów pamięta może, kiedy dokładnie po raz pierwszy Andrzej Kurek zaprezentował w Telewizji Polskiej swój mikrokomputer ZX Spectrum? Ja pamiętam jedynie, że była to sobota, chyba początek roku 1984, program II. Cała sobota poświęcona była zastosowaniom komputerów - takie przerywniki w wykonaniu Panów KK pomiędzy programami. Ale w późnych godzinach nocnych (na jedynce w kinie nocnym nadawany był wtedy film "Ojciec chrzestny") Andrzej Kurek wystąpił sam w towarzystwie swojego ZX Spectrum. Prezentował głównie gry (najbardziej utkwiła mi w pamięci gra "Knigft Lore") ale również inne zastosowania mikrokomputera.
To dla mnie bardzo ważna data - coś jak 05 listopada 1955 dla doktora Emmetta Browna z "Powrotu do przyszłosci"  Big Grin.
W programie Sonda komputera Spectrum użył A. Kurek po raz pierwszy do zrobienia plansz z napisami pod koniec roku 1983 (w grudniu).
Ktokolwiek pamięta, ktokolwiek wie - proszę o pomoc.
Odpowiedz
Masz świetną pamięć Big Grin To było w sobotę 21 stycznia 1984 roku. O 23.15 w kinie nocnym zaczynała się druga część Ojca chrzestnego, zaś od 23.20 na dwójce nadawano audycję "Komputerowy karnawał" i to musiał być zapamiętany przez ciebie program.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz
Ogromnie Ci dziękuję tom ash. To przełomowa data w moim życiu. Ten dzień zapoczątkował ciąg wydarzeń bardzo istotnych dla mojej rodziny i dla mnie (a sam program wpłynął na moją przyszłość). Powiedz mi proszę w jaki sposób ustaliłeś dokładną datę.
Jeszcze raz ogromne wyrazy szacunku.
Odpowiedz
tom ash jada paluszki beskidzkie i dlatego ma dobrą pamięć Wink
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
To i ja od dzisiaj zmieniam dietę  Smile
Odpowiedz
(07.01.12, 23:37)Jagos65 link napisał(a): W programie Sonda komputera Spectrum użył A. Kurek po raz pierwszy do zrobienia plansz z napisami pod koniec roku 1983 (w grudniu).

Ale nie było to pierwsze użycie komputera w grafice TVP. Kino Polska Muzyka pokazywało dzisiaj (i pewno nie tylko dzisiaj) koncerty z Opola '77 i tam spisy tytułów, wykonawców, kompozytorów były tworzone i wyświetlane przez komputer (zapewne nie żaden ZX). Nawet prowadzący koncert Tadeusz Sznuk mówił coś o jakimś komputerze. Z tym, że nawet na standardy późniejszej "Sondy" wyglądało to bardzo prymitywnie, nawet kursor gdzieś tam migał, zero polskich znaków, itp.
Odpowiedz
Zgadzam się z Tobą kaem3, ale ten dział dotyczy programu Sonda, jego autorów i popularyzacji nauki stąd moje pytanie o Andrzeja Kurka i jego ZX Spectrum. Nie przypominam sobie aby wczesniej (przed 21 stycznia 1984 roku) ktokolwiek w TVP poświęcił tyle czasu ekranowego na zaprezentowanie możliwości jednego z pierwszych komputerów domowych.
Odpowiedz
Datę ustaliłem sposobem najbanalniejszym z banalnych - szybką kwerendą w bibliotece cyfrowej archiwalnego wydania lokalnej gazety z programem tv. Doping wskazany przez alferka (pewnie zmartwionego dzisiejszym wyciarkowaniem na lodowisku, ale na piątek trzynastego nic się nie poradzi) też mógł mieć znaczenie.
Moja szwagierka pracuje w sądzie, ale Kurka i Kamińskiego nie zna.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości