Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrzywiona szyja Łabędzia - chi Cygni
Tak patrząc na krzywą zmian blasku z ostatnich lat, to można by się spodziewać ładnego maksimum w tym sezonie Smile
Ja tak osobiście myśle, że do 5 mag nam doskoczy ;D
Ale zobaczymy, w końcu gwiazda zmienną jest ;D Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Bardzo szybko, w tempie ok. 0.2 mag/d, rośnie w ostatnich dniach jasność chi Cyg. Miło patrzeć!

[Obrazek: wykres.php?id=233&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]
Odpowiedz
A ja mam pytanko odnośnie tej zmiennej. Otóż jestem bardzo ciekawy w jakim zakresie zmienia się jej średnica, między maksimum a minimum? może ktoś zna odpowiedż ???
Odpowiedz
Nie wiem jak to jest dla chi Cyg ale ogólnie zmiany promienia miryd dochodą do 20% średniej wartości.
Odpowiedz
Gdy ubiegłej nocy spojrzałem na tą gwiazde po tygodniowej przerwie to aż musiałem mapke raz jeszcze dokładnie sprwdzić czy właściwą gwiazdę obserwuje. Bardzo pięknie nam jaśnieje, aż miło popatrzeć ;D
Odpowiedz
Ósme maksimum chi Cygni w XXI wieku będzie prawdopodobnie należało do grupy tych wysokich.

Odpowiedz
Dziś, trzy dni po pełni, bez trudu obserwowałem chi Cyg gołym okiem. Jest już wyraźnie jaśniejsza od 5 mag.
Odpowiedz
Dziś (18.10.2008) wydała mi się jeszcze jaśniejsza - około 4.5 mag! Znakomicie prezentuje się w lornetce 7x50.
Odpowiedz
Prawda! I gołym okiem widać, że szyja Łabędzia jest krzywa. Polecam, warto zerknąć!
Odpowiedz
Wygląda na to, że będziemy mieć vice-maksa jasności chi Cyg w XXI w. Niech żałują ci co "nie czują" gwiazd zmiennych.  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości