Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrzywiona szyja Łabędzia - chi Cygni
Pora na wyznaczenie tegorocznego maksimum chi Cyg.

Według elemenyów GCVS (Mo = 2442140, P = 405.05) było to maksimum 30 cyklu z momentem obliczonym © JD = 2454392 (08.10.2007).

Z naszych obserwacji wynika, że obserwowane (O)  maksimum o wysokości 5.8 mag wystapiło w JD = 2454365 +- 1  (21.09.2007) czyli o 17 dni wcześniej i było aż o 2 mag niższe od poprzedniego.
Na gałęzi rosnącej krzywej jasności wystąpiło, trwające około dwóch miesiecy, zatrzymanie zmian jasnosci na poziomie 10.8 - 10.5 mag.

[Obrazek: wykres.php?id=233&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]
Odpowiedz
Po przejściu przez minimum w ostatniej dekadzie maja na poziomie ok. 13.8 mag (obserwacje AAVSO) rozpoczął się wzrost jasności chi Cygni do 31 maksimum (wg elementów GCVS: Mo = 2442140, P = 408.05).
Jeżeli będzie kontynuowana naprzemienność z ostatnich 6-ciu cykli (po wysokim maksimum następowało niskie i odwrotnie) to należy spodziewać się tym razem wysokiego maksimum, które zmienna osiągnie najprawdopodobniej w połowie listopada.

Odpowiedz
Faza wyhamowania zmian jasności chi Cyg w bieżącym cyklu, o ile wystąpi, zapowiada się wyżej niż w poprzednich dwóch cyklach. Czyżby zwiastowało to rekordowe maksimum? Pożyjemy, zobaczymy...

[Obrazek: wykres.php?id=233&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]
Odpowiedz
Odnośnie chi Cyg to jej wyjątkowo wysokoa amplituda jest spowodowana wyjątkowo niską temperaturą gwiazdy, która podczas minimum ma 1640 K, a podczas maksimum 2240 K.
Ponadto gwiazda ta należy do rzadkiej klasy gwiazd cyrkonowych, podobnych do typu M, jednak z charakterystyczna linią w widmie tlenku cyrkonu.
Tak więc obserwując tą gwiadę możemy przy okazji zaobserwoac rzadki typ widmowy Smile
Jak dla mnie jest to wyjątkowo piękna miryda 8)
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Cyrkonowymi są też między innymi, poplularne mirydy takie jak np. R Cyg, S UMa czy R And.
Odpowiedz
Uwielbiam tę zmienną. Głównie za fenomenalny zakres i długi cykl. Naprawdę fajny obiekt dla początkujących.
Odpowiedz
Jako początkującemu to najlepiej mi się ją obserwowało gdy była w pobliżu maksimum, wtedy ją bez problemu rozróżniałem. Jednakże dopiero ostatnio udało mi się ją odnaleść wśród tylu gwiazd, jako słabą około 9 mag gwiazdkę. Gwiazda po gwiazdzie analizowałem mapke, aż na 100% nie byłem pewien że to ona Smile
W tej gwiezdzie podoba mi się ponadto to że kojarzy się bardzo z latem, gdy jest ciepło i fajnie i wogóle ;D
Odpowiedz
Już niejednokrotnie mówiliśmy o dużej amplitudzie tej gwiazdy. Przypomne że maksymalny zakres zmian wizualnych wynosi 10.9 mag, co jest równoznaczne z róznicą natężenia blasku około 22900 razy :o olbrzymia różnica
Odpowiedz
Po fazie "zastoju" na poziomie 8.5 - 8 mag nastąpiło wyraźne przyspieszenie wzrostu jasności chi Cyg. Jest to już "ostatnia prosta" przed maksimum. Niestety na wykresie widać dużą lukę spowodowaną fatalną wrześniową pogodą w całym kraju.

Odpowiedz
Wreszcie chi Cyg ruszyła ostrzej w górę. Przed chwilą oceniłem ją na 6.8 mag.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości