Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrzywiona szyja Łabędzia - chi Cygni
Na krzywej jasności chi Cyg aktualnie widać plato, które pojawiło się wyraźnie niżej (ok 1.5 mag) niż w poprzednim cyklu. Sugeruje to również wyraźnie niższe niż poprzednio maksimum jasności.  Wink
Odpowiedz
Już na dniach powinna rozpocząć się faza szybkiego wzrostu jasności chi Cyg do maksimum. W tej fazie obserwacje są najciekawsze.  Wink

Odpowiedz
Wczoraj po raz pierwszy po dłuższej przerwie spojrzałem na chi Cygni. Ponieważ gwiazda ma jasność ok. 10,5 mag. skorzystałem z Taurusa 410. Myślałem, że po tym okresie będę musiał zerknąć w mapki, aby przypomnieć sobie położenie bohaterki wątku wśród słabych gwiazd. Ale w Taurusie na pierwszy rzut oka zidentyfikowałem chi Cygni dzięki jej pomarańczowej barwie Smile I to jest piękne w dużych teleskopach, że wiele nawet słabszych gwiazd prezentuje swoje kolory Smile
Odpowiedz
Miałem to samo w swojej Syncie...  Wink
Spośród mrowia gwiazd rozpoznałem ją właśnie przez jej czerwonawy kolor.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Trwa faza szybkiego wzrostu jasności chi Cyg do maksimum.
Odpowiedz
Wydaje się, że Chi Cyg, po rekordowym poprzednim maksimum, tym razem będzie miała jedno z najniższych w ostatnich kilkunastu latach maksimów.  Wink

Odpowiedz
Wydaje się, że chi Cyg już osiągnęła maksimum w bieżącym cyklu:

Odpowiedz
No i już jest po maksimum aż o 2 mag niższym niż w ubiegłym roku.

[Obrazek: wykres.php?id=233&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]

Odpowiedz
Pięknie nam słabnie Chi Cygni! A w pobliżu są łatwe dla obecnej jasności gwiazdy porównania 6.1m i 6.4m - cały układ w sam raz dla mojej lornetki 10x50. Dziś pięknie się prezentowały, nawet na rozświetlonym kieleckim niebie. Polecam - warto zerknąć!  Wink
Odpowiedz
Wg mojej wczorajszej oceny Chi Cyg jest już słabsza od sąsiedniej gwiazdki 6,4 mag  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości