Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gwiazdy symbiotyczne
9 września udało mi się zarejestrować pojaśnienie CI Cyg. Przy użyciu filtra G jasność ustaliłem na poziomie 9.62 mag.

[Obrazek: cicyg09092008.jpg]

Pozdrawiam
Odpowiedz
CH Cyg w dalszym ciągu oscyluje w pobliżu minimum jasności. Może pójdzie w ślady koleżanek i ładnie nam pojaśnieje Wink

[Obrazek: 6646_05_10_08_4_23_19.png]
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Po dość głębokim minimum dochodzącym do ok 10 mag wydaje się że CH Cyg pojaśniała.
Musze na nią zerknąć przy najbliższej okazji Wink

A wy co myślicie? pojaśniałą w końcu czy też nie ???
Odpowiedz
Przy obserwacjach w nocy 3/4 kwietnia jej jasność oceniłem 8.7 mag, więc chyba pojaśniała  Smile
Pozdrawiam Rafał
Odpowiedz
W ostatnich dniach zaobserwowano wzrost aktywności zmiennej symbiotycznej AX Per. Poprzednio wysoką aktywność obserwowano w latach 1988 - 92.

Szczegóły w AAVSO Special Notice #152 - Increased activity in the symbiotic star AX Persei.

Oto 40-letnia krzywa jasności AX Per z obserwacji AAVSO.

W Polsce tę zmienną obserwuje głównie Jerzy Speil. Oto 21-letnia krzywa jasności z jego obserwacji:

[Obrazek: wykres.php?id=120&ilosc_dni=25000&data_o...krokusred=]

Zmienna ta jest jednocześnie układem zaćmieniowym o okresie 681.6 d. Większość minimów na krzywej jasności wynika z zaćmień.  Wink
Odpowiedz
CH Cyg dzisiaj oceniam na 9.1 mag.

Rafał
Pozdrawiam Rafał
Odpowiedz
CH Cyg wyrażnie dalej podczas minium, słabsza od 9 mag. Może wreszcie w tym roku powróci do formy i zajaśnieje około 8 mag Wink
Odpowiedz
Wczorajszej nocy oceniłem CH Cyg ( od kilku miesięcy się do niej przymierzam, ale zawsze jakoś ją pomijam), oceniłem ją ciut jaśniej niż 9 mag Wink
Odpowiedz
W ciągu ostatnich kilkunastu dni jasność Z And wzrosła z poziomu 10 do ok 9 mag. AAVSO wydało w związku z tym specjalny komunikat.

Nasze obserwacje Z And w tym roku:

[Obrazek: wykres.php?id=1931&ilosc_dni=&data_od=01...krokusred=]

Obserwacje AAVSO w tym roku.
Odpowiedz
CH Cyg  po okresie wzrostu jasności znowu słabnie, jest już poniżej 9 mag
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości