Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
R Serpentis - propozycja akcji obserwacyjnej.
Do rekordu jeszcze jej nieco brakuje, ale fakt że szybko jaśnieje. Od poprzedniego zdjęcia sprzed 17 dni o około 1 mag, co widać poniżej:
[Obrazek: RSer28pazdz05.jpg]

A przy okazji proponuję spojrzeć na gwiazdkę z Fotozagadki nr 12, niedaleko, a wzrost jasności bardziej stromy niż R Ser.
Odpowiedz
W końcu zaliczona Big Grin Wczorajsza noc była niesamowita... ale więcej chyba dopiero jutro napiszę Smile
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
Jak sugeruje poniższy wykres

[Obrazek: rser291105.gif]

R Ser już prawdopodobnie jest po maksimum jasności.
Dokładniejsze wyznaczenie tego momentu wymaga jednak uzyskania gałęzi opadającej krzywej jasności a to z kolei wymaga wykonywania obserwacji nad ranem. Myślę, że dobrą godziną w ciągu najbliższych 7-8 tygodni będzie godzina 5:30 ;D. O tej porze, z dnia na dzień R Ser będzie coraz wyżej nad wschodnim (a później połudnniowo-wschodnim) horyzontem.  Wink
Odpowiedz
(02.12.05, 13:58)SSW link napisał(a):Myślę, że dobrą godziną w ciągu najbliższych 7-8 tygodni będzie godzina 5:30 ;D.

Zima, mróz i jeszcze taka nieprzyzwoita godzina  Wink. Oj, czuję, że będzie marnie  :-\. U mnie ciągle  pochmurna pogoda. Wczoraj sypał śnieg, dzisiaj nie padał, ale i tak było pochmurno. Nie wiem, jak Zbyszek to robi, ale w okolicach Tarnowa było dzisiaj w miarę ładnie, zarówno jak jechałem do Krakowa (na giełdę minerałów i skamieniałości), jak i wtedy, gdy wracałem. On ma chyba jakieś znajomości  Wink
Odpowiedz
;D
Zbyszek Siciarz Tarnów - Mościce: 50° 00' 08'' N, 20° 55' 37'' E Skylux 70/700 na montażu Astro-3, lornetki 8x30, 10x50, 12x60 Kurs PHP antyqjon - blog
Odpowiedz
W zasadzie można by już podsumować akcję.

[Obrazek: rser190206.gif]

Z uwagi jednak na małą liczbę punktów na gałęzi opadającej, co niewątpliwie związane było z przejściem z wieczornych na poranne obserwacje, przydałoby się pociągnąć ją jeszcze przynajmniej do 10 mag. Zwiększy to dokładność wyznaczenia momentu maksimum. Smile
Odpowiedz
A oto próba podsumowania akcji.

Wykonane obserwacje przedstawia wykres:

[Obrazek: rser_2005.gif]

Rzuca się w oczy zdecydowanie mniej ocen na gałęzi opadającej krzywej jasności. Spowodowały to dwa czynniki: przejście na poranne obserwacje i niesprzyjająca pogoda.

Do wyznaczenia maksimum wykorzystałem średnie oceny z dziesięciu dni (czerwone punkty na poniższym wykresie).

[Obrazek: rser_max2005.gif]

Obliczony © z elementów GCVS (Mo = 2445521, P = 356.41) moment maksimum: JDmax© = 2453718 (13.12.2005)

Wyznaczony metodą Pogsona obserwowany (O) moment maksimum: JDmax = 2453689 +- 3 (14.11.2005)

O - C = -29 d.

Wyskość maksimum: (6.2 +-0.1)mag

Maksimum jasności R Ser osiągnęła prawie miesiąc wcześniej niż wynikało to z elementów GCVS. Nie było ono rekordowe chociaż i tak było jednym z wyższych. O 0.7 mag przewyższyło średnie maksimum.

Dziękuję wszystkim za udział w akcj a szczególnie DARKowi, który walnie przyczynił się do uratowania gałęzi opadającej krzywej jasności. Smile
Odpowiedz
Zapowiada się bardzo wysokie maksimum R Ser. Dziś oceniłem jej jasność na 6.1 mag.

[Obrazek: wykres.php?id=815&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]
Odpowiedz
R Ser rzeczywiście pięknie świeci sobie poniżej Korony Północnej. Nawet z miejskiego balkonu widać jej lekko czerwonawe zabarwienie. W pobliżu są łatwe gwiazdy porównania (patrz http://www.aavso.org/cgi-bin/shrinkwrap....RSER-A.GIF ), a i na jasną obecnie S CrB można przy okazji zerknąć  ;D
Odpowiedz
R Ser osiągnęła już jasność prawie taką jaką miała w rekordowym maksimum na przełomie 2000/2001 roku. Do nowego rekordu brakuje zaledwie kilka dziesiątych mag.  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości